Maja so največ zaposlovali v gostinstvu

V družbah je delalo devet od desetih delavcev, zasebniki so v zadnjem letu zaposlovali manj.

Objavljeno
18. julij 2016 12.44
Ba. Pa., M. Bi.
Ba. Pa., M. Bi.
Ljubljana − V maju se je število delovno aktivnih oseb glede na prejšnji mesec povečalo za pol odstotka (na nekaj več kot 817.600). Število delovno aktivnih moških se je zvišalo izraziteje (za 0,5 odstotka; na približno 447.200) kot število delovno aktivnih žensk (za 0,4 odstotke; na približno 370.500), ugotavlja statistični urad.

Nadaljevala se je rast števila zaposlenih v Sloveniji. Maja je v pokojninsko blagajno prispevalo 3667 ljudi več kot aprila in s tem je število zaposlenih prvič po oktobru 2011 preseglo 730.000. Točneje, delalo je 730.635 ljudi.

Pri podjetnikih so službo pogosteje dobile ženske

To je pol odstotka več kot aprila, v primerjavi z majem lani pa se je število zaposlenih povečalo za 2,5 odstotka. Velika večina, kar 93 odstotkov, so jih zaposlovale pravne osebe, ki so v zadnjem letu število delovnih mest povečale za 2,8 odstotka. Majska rast zaposlovanja pri samostojnih podjetnikih, kjer so bili zaposleni preostali, ni obrnila negativnega trenda na letni ravni - pred letom dni je pri njih delalo približno 1,5 odstotka več delavcev.

Zanimivo je, da so samostojni podjetniki v zadnjem letu dni dali več priložnosti ženskam. Zaposlujejo jih več kot lani, moških pa skoraj tri odstotke manj. Pri pravnih osebah je razmerje moških in žensk ostalo enako.

Med samozaposlenimi velik upad kmetov

Poleg zaposlenih je statistični urad v maju evidentiral še 87.000 samozaposlenih oseb. To je 0,1 odstotka več kot aprila. Slabe tri četrtine med njimi je bilo samostojnih podjetnikov posameznikov, dobra petina pa kmetov. Prav na račun zadnjih je število samozaposlenih maja upadlo na 94 odstotkov v primerjavi z istim mesecem lani. Samostojnih podjetnikov posameznikov je bilo za dobra dva odstotka več, v zadnjem opazovanem mesecu se je njihovo število povečalo za 149 na 62.017.

Tudi pri samozaposlenih se kažejo ponekod manjše, na posameznih področjih pa kar pomembne razlike med spoloma. Maja je bilo na splošno med samozaposlenimi 34 odstotkov žensk, nekoliko pogosteje so bile zastopane kot kmetice in manj kot samostojne podjetnice.

Medtem ko je v zadnjem letu dni število moških samozaposlenih v kmetijstvu upadlo za tretjino, za dober odstotek več pa je samostojnih podjetnikov posameznikov, je iz kmetijske dejavnosti odšla vsaka deseta ženska. Povečala se je tudi zastopanost nežnejšega spola med samostojnimi podjetniki, saj je njihovo število maja naraslo na 20.300, kar pomeni, da jih je bilo za štiri odstotke več kot isti mesec lani.

Kot so izračunali na statističnem uradu, se je maja v primerjavi z aprilom največ delovnih mest odprlo v gostinstvu, in to za skoraj dva odstotka. Tako je v tej dejavnosti delalo 34.100 oseb, v okviru te dejavnosti pa v dejavnosti hotelov in podobnih nastanitvenih obratov, in sicer za 3,3 odstotka (na približno 8700). V primerjavi z majem lani je bilo največ novih zaposlenih v avtokampih in taborih - za tretjino -, za četrtino manj pa na turističnih kmetijah.

Stopnja registrirane brezposelnosti na ravni novembra 2010

Stopnja registrirane brezposelnosti se je v primerjavi s prejšnjim mesecem znižala za 0,4 odstotne točke, na 11,1 odstotka, še ugotavljajo statistiki. Enako stopnjo registrirane brezposelnosti smo imeli nazadnje novembra 2010 (od takrat dalje je bila višja).

V maju se je registrirana brezposelnost znižala v vseh statističnih regijah, najbolj v Obalno-kraški, in sicer za 0,7 odstotne točke (na deset odstotkov). Sicer je bila v tem mesecu najnižja v gorenjski statistični regiji (7,5-odstotna).

V polovici statističnih regij je bila višja od slovenskega povprečja (vse te so spadale v vzhodno kohezijsko regijo).