Nadzorniki Zvonka Ivanušiča razrešili brez pojasnila

Domneva pa se, da ga je s položaja odnesel nakup poslovne stavbe ACH.

Objavljeno
23. avgust 2016 11.52
Posodobljeno
23. avgust 2016 12.06
Pozavarovalnica Sava v Ljubljani, 19. oktobra 2015 [Pozavarovalnica Sava,podjetje,Ljubljana,Sava Re]
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Zvonko Ivanušič ni več predsednik uprave Pozavarovalnice Sava. Nadzorniki družbe so ga v ponedeljek razrešili, zakaj in ali so ga odpoklicali iz krivdnih ali nekrivdnih razlogov, niso razkrili. Domneva pa se, da ga je s položaja odnesel nakup poslovne stavbe ACH, ki je v javnosti odmeval že več mesecev.

Za začasnega predsednika uprave je nadzorni svet Pozavarovalnice Sava imenoval dosedanjega člana uprave Jošta Dolničarja ter sklenil, da bo uprava družbe tričlanska, hkrati pa bodo nadzorniki takoj začeli postopek izbora novega predsednika uprave.

Kaj mu očitajo nadzorniki?

Razrešitev Zvonka Ivanušiča z mesta predsednika Pozavarovalnice Sava po mnenju poznavalcev ni nepričakovana. Nadzorniki so se z Ivanušičem v zadnjih tednih menda pogajali o njegovem odstopu, a so se na koncu domnevno soglasno in za zdaj brez pojasnil odločili za njegovo razrešitev. To so storili le nekaj dni pred skupščino družbe, ki je sklicana za 30. avgust in na kateri se bodo delničarji seznanili tudi s poslom nakupa ACH stavbe. Poročali smo, da naj bi bilo med spornejšimi dejstvi to, da je Pozavarovalnica Sava stavbo kupila za 5,1 milijona evrov od Metalke Commerce, potem ko je ta zanjo nekaj mesecev prej plačala le 3,5 milijona evrov. Nadzorniki so k tej točki pripravili pojasnilo, v katerem ugotavljajo, da bi bilo smotrno in pričakovano, da bi jih uprava o tem poslu obvestila, čeprav k temu pravno ni zvezana. Poslovno–finančni strokovnjaki pa so za nadzorni svet ugotovili, da uprava pozavarovalnice ni pridobila javnih informacij o prodajnih aktivnostih ACH ter vrednosti transakcije med ACH in Metalko Commerce. Očitali so ji še, da ni preučila drugih nakupnih možnosti, da ni izdelala analize upravičenosti nakupa. Hkrati pa so ugotovili, da se nihče v družbi pri poslu ni okoristil, da pa obstaja potencialna malomarno ravnanje uprave in s tem kršenje načela skrbnosti in odgovornosti.

Ivanušič, ki se včeraj na naše klice ni odzival, je te očitke že zanikal, uprava družbe pa je odzivno poročilo napovedala do skupščine.

Da je ta posel začela preiskovati policija in uvedla predkazenski postopek, so včeraj poročale Finance.

Nadzornike Pozavarovalnice Sava vodi Branko Tomažič, ki mu Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) namerava odvzeti licenco, ker je Probanka leta 2013 zanj zahtevala osebni stečaj. Po poročanju Siol.neta sodišče stečaja še ni začelo. Na AZN konkretnih postopkov ne komentirajo, pojasnili pa so, da ima Tomažič mandat za opravljanje funkcije člana nadzornega sveta pozavarovalnice.

MDS: Nerazumljivo hitenje

V Društvu malih delničarjev Slovenije (MDS) se do tega, kdo ima v prav v Pozavarovalnici Sava, ne opredeljujejo. Glede na to, da je skupščina družbe 30. avgusta pa so pričakovali, da bosta obe strani takrat soočili argumente in da bo nato padla odločitev glede uprave. »Tega hitenja toliko bolj ne razumemo, glede na postopke o ustreznosti, ki tečejo zoper prvega nadzornika Branka Tomažiča,« so dodali. »Upamo, da imajo nadzorniki trdne dokaze za razrešitev, ki bodo zdržali vse pravne postopke, ki jih bo verjetno sprožil odstavljeni predsednik uprave in da ne bomo delničarji tisti, ki bomo plačevali takšno odločitev,« pravijo. Pričakujejo, da bodo nadzorniki svojo odločitev tudi javno pojasnili.

Sava Re z nižjim dobičkom

Skupina Sava Re je v prvih šestih mesecih letos ustvarila 14,3 milijona evrov čistega poslovnega izida, kar je 16,2 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, vendar po oceni družbe načrtovani rezultat za celo leto 2016 ni ogrožen. »Glede na prvo četrtletje leta 2016 se je izboljšal rezultat odseka pozavarovanj, k poslabšanju rezultata prvega polletja pa prispeva rezultat odseka premoženjskih zavarovanj v Sloveniji kot posledica nekoliko slabših rezultatov avtomobilskih zavarovanj ter oblikovanja nekaterih zavarovalno-tehničnih rezervacij,« pojasnjujejo.

Skupina Sava Re v prvem polletju letos sicer dosegla 1,5-odstotni porast kosmate premije, ki je znašala 280,8 milijona evrov, so sporočili iz družbe. Pojasnili so, da rast premije izvira predvsem iz premoženjskih zavarovanj v Sloveniji (2,4-odstotka) in rasti življenjskih zavarovanj zunaj Slovenije (14,8-odstotka), medtem ko se je pozavarovalna premija znižala za 1,3-odstotka. Največja rast kosmate premije je zavarovalnica dosegla na hrvaškem (22 odstotkov) ter na makedonskem trgu (9 odstotkov).
Eden ključnih ciljev skupine ostaja združitev štirih zavarovalnic – Zavarovalnice Maribor, Tilie in dveh velebistskih zavarovalnic – pod eno streho do 2. novembra letos. Prav združevanje omenjenih zavarovalnice naj bi bilo po nekaterih neuradnih informacijah tudi povod za omenjene kadrovske spremembe v Pozavarovalnici Sava.