Pred selitvijo uredite davčni status

Državljan, ki se namerava odseliti v tujino, si mora za davčne namene urediti rezidentski status.

Objavljeno
23. januar 2016 15.13
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Pomembne odločitve so povezane z obrazci. To velja tudi za državljana Slovenije, ki se odloči, da se bo preselil v tujino in si tam poiskal zaposlitev. Preden gre, mora urediti svoje razmerje s slovensko državo oziroma finančno upravo. Na njeni spletni strani ga čaka obrazec z vprašalnikom za ugotavljanje rezidentskega statusa ob odhodu iz domovine.

»Ob odhodu v tujino za dalj časa, zaradi odselitve ali preselitve za več časa, si mora državljan za davčne namene urediti rezidentski status. To pomeni, da je treba spremembo statusa vpisati v davčni register,« poudarjajo v finančni upravi. Kadar torej državljan po selitvi »do te mere prekine stike s Slovenijo, da izpolnjuje pogoje za njenega nerezidenta«, pri pristojnem finančnem uradu vloži vlogo za ugotavljanje rezidentskega statusa. Državljan, slovenski rezident, ki se odseli v tujino, mora torej z domovino razčistiti vprašanje, ali bo v Sloveniji še štel za njenega davčnega rezidenta.

»Če si statusa ne uredi (da torej ne odda vloge), ostaja rezident Slovenije za davčne namene in je dolžan dohodke iz tujine napovedovati v Sloveniji,« poudarjajo v finančni upravi. Zanima nas še, kako hitro lahko vlagatelj pričakuje odgovor na svojo vlogo in kako se postopek zanj konča. »Postopek ugotavljanja rezidentskega statusa po zakonu o dohodnini, ki se začne na zahtevo stranke, se zaključi z izdajo ugotovitvene odločbe. Rok za izdajo je dva meseca od prejema popolne vloge, ki vsebuje vsa pomembna dokazila za presojo statusa zavezanca.«

Bivališče je davčna vez

Zakon o dohodnini v šestem členu določa merila, po katerih je davčni zavezanec rezident Slovenije, če »v kateremkoli času v davčnem letu izpolnjuje katerega od pogojev«, ki jih zakon našteva. Eno od meril je, da je davčni zavezanec »v kateremkoli času v davčnem letu prisoten v Sloveniji skupno več kot 183 dni«, ker pa govorimo o selitvi s trebuhom za kruhom v tujino, v finančni upravi posebej poudarjajo: »Stalno bivališče je eden od pogojev v šestem členu zakona o dohodnini. Dokler ima zavezanec prijavljeno stalno bivališče v Sloveniji, šteje za njenega rezidenta.«

Obvezna pot za nekoga, ki se odloči, da bo s selitvijo iz države z njo prekinil tudi davčne vezi, je torej upravna enota ali krajevni matični urad, kjer urejajo prijave in odjave bivališč, naslednja postaja pa finančna uprava. Obrazec oziroma vprašalnik o ugotavljanju rezidentskega statusa zaradi selitve v tujino je na voljo na njeni spletni strani. Iz njega je najlaže ugotoviti, katere podatke je treba razkriti davčni oblasti, drugače pa obrazec ni obvezen, je le pripomoček, in lahko vlagatelj dopis sestavi sam.

Državljan, ki se odseli v tujino, a ohrani stalno bivališče v Sloveniji, ostane rezident Slovenije, pojasnjujejo v finančni upravi: »Če po preselitvi v tujo državo po njenih predpisih postane rezident tudi tam, ga pred dvojno obdavčitvijo varuje meddržavna konvencija o izogibanju dvojnega obdavčevanja – seveda če jo je država, kamor odhaja, sklenila s Slovenijo.« Priskrbeti si mora potrdilo o rezidentstvu druge države: tako mu v Sloveniji med letom za plačo iz tujine ni treba plačevati akontacije dohodnine. V slovenskih davčnih predpisih velja načelo obdavčitve po svetovnem dohodku. To pomeni, da so državljani (davčni) rezidenti finančni upravi dolžni poročati o obdavčljivih dohodkih iz domovine in tujine: če v tujini plačajo davek na plačo, ga finančna uprava v Sloveniji odšteje od odmerjene dohodnine, pri tem pa upošteva nekatere omejitve.

Davki pred selitvijo


Vprašanja, povezana z rezidentstvom, je mogoče opredeliti za zelo zapleteno davčno področje in se dostikrat nadaljujejo kot spori med zavezancem in finančno upravo, ki končajo na sodišču – čeprav so pravila, ki jih našteva zakon, na prvi pogled preprosta. Države svojih davčnih zavezancev ne spustijo rade iz rok. Zato je priporočljivo poiskati strokovno pomoč bodisi na finančni upravi bodisi pri davčnih svetovalcih, kadar je zavezanec v dvomih.

Dobro je vedeti še, katere davčne opravke ima »selivec« v tujino, preden odide. »Če na primer odhaja sredi leta in si v Sloveniji uredi status nerezidenta, bomo informativni izračun dohodnine zanj pripravili le za prvo polovico leta, ko je še bil rezident. Obračuna mu ni treba narediti,« nam odgovarjajo v finančni upravi. Zavezanec, ki si statusa nerezidenta doma ne uredi, ampak se kot dvojni rezident sklicuje ne meddržavno konvencijo, davčni račun do selitve iz Slovenije poravna, ko prvič napove dohodke iz tujine.