Priložnost za intenziven začetek poklicne poti

Plača naj ne bo edino merilo pri izbiri podjetja, v katerem bo kdo opravljal sezonsko delo.

Objavljeno
20. oktober 2017 14.57
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

Ali bi ob pogledu na oglas za nekajmesečno naporno, a drugačno delo od vašega siceršnjega skomignili z rameni ali napeli oči? Alenka Kraljič, psihologinja in vodja razvoja poslovanja v kadrovski družbi Trenkwalder, meni, da je sezonsko delo lahko primerno na primer za posameznike, ki so na začetku poklicne poti, če bi radi zelo aktivno razvijali svoje kompetence in pridobljeno šolsko znanje uporabili v praksi.

Lahko je tudi vstopnica za dolgoročnejše sodelovanje s podjetjem, mogoče celo za zaposlitev in priložnost za dodatni zaslužek, nadgradnjo drugih interesov, ki jih zaposleni na obstoječem delovnem mestu ne more uveljaviti, razvoj dodatnih kompetenc in znanja.

Mnogi se odločajo za sezonsko delo v tujini, niso redki, ki se domov vrnejo sklonjene glave. Eden od glavnih pogojev, da delo v neki državi sploh dobimo, je ponavadi dobro znanje uradnega jezika, kandidati morajo biti tudi pripravljeni na večizmensko delo.

Preverite delodajalca, preden sklenete pogodbo z njim

Motivacija posameznikov za delo v bogatejših državah, na primer v Nemčiji, je pogosto višina plače, ugotavlja Kraljičeva, a ne smemo ob tem pozabiti na vse druge dejavnike, s katerimi se bomo morali spoprijeti: se bomo znašli na poti, kdo jo bo plačal, kako bo z nastanitvijo, ali dovolj dobro govorimo tuji jezik, kakšen je delodajalec, na koga se bomo lahko obrnili z morebitnimi vprašanji v zvezi z dokumentacijo, kaj če na obljubjleni dan ne bo plačila ali bo znesek manjši.

»Iskalci zaposlitve, ki iščejo sezonsko ali drugo začasno delo v oddaljenih krajih in državah, naj pred odhodom na delo preverijo poslovanje podjetja, s katerim se dogovarjajo za zaposlitev, dobro naj se pozanimajo njegovih finančnih kazalnikih, likvidnosti. Prek različnih družbenih omrežij in bližnjih ali daljnih poznanstev naj pridobijo čim več informacij o izkušnjah drugih pri nekem delodajalcu, pozanimati pa se je smiselno tudi o državi in kraju, kamor odhajajo na delo,« svetuje Kraljičeva.

Urediti je smiselno tudi vso osebno in zaposlitveno dokumentacijo, potrdila in certifikate, s katerimi bodo lahko izkazovali svoje znanje in izkušnje. »Izpišejo naj si vse pomembnejše kontaktne številke inštitucij, ki so na kakršenkoli način povezane z zaposlovanjem ter si zagotovijo čim več informacij o konkretnih nastanitvah v tujini,« je še opozorila sogovornica.