Rezervacije za dihurje pošle, še preden se je skotilo leglo

Lara Mirnik ljubiteljsko vzgaja dihurje, novim lastnikom jih odda po 11. tednu starosti

Objavljeno
14. avgust 2016 00.22
brez naslova
Mojca Finc
Mojca Finc
Vzreja dihurjev je ljubiteljska dejavnost 33-letne vzgojiteljice Lare Mirnik iz Radencev. Ljubezen do teh živali je razvila pred sedmimi leti, ko je kupila svojega prvega dihurja. »Imela sem samca, hotela sem še samico. Čez čas sta se sparila in ko so se pojavili mladiči, sem začela skrbeti zanje,« je pojasnjevala ljubiteljica živali, ki je bila vajena skrbeti že za mačke. Podatke o življenju dihurjev je črpala predvsem z interneta, učila se je njihovih posebnosti. V vzreji je uvidela nov izziv. Odtlej je vzgojila 27 dihurjev.

Mladiče oddaja enkrat na leto, ponavadi po 11. tednu starosti. »Samec dva meseca dvori samici,« je razkrila zanimivost. »Vsako leglo je treba socializirati. Dihurji niso podrejeni ljudem, kot je denimo pes, treba jih je naučiti, da smo prijatelji. Če jih ne vzgajamo, postanejo divji. Zato jih moramo od majhnega imeti v rokah, da razumejo, da je človek njihov prijatelj,« je opisovala odnos z dihurji. Lara jih uči, da ne grizejo do krvi, spoznava jih z različnimi situacijami in zvoki, da se jih navadijo, saj so zelo plašni, pa tudi z drugimi živalmi – mačkami in psi. Oči odprejo po štirih ali petih tednih. Ko jih začne vzgajati, še racajo. Dva tedna potrebujejo, da jo sprejmejo medse.

Oglasili so se celo iz ZDA

»Po šestih tednih jih lahko pridejo pogledat tudi lastniki,« je dejala sogovornica, ki je letos imela veliko povpraševanje. Vsa naročila je pobrala, še preden so se mladiči skotili. »Pet strank je imelo rezervacijo, štirje so bili v čakalni vrsti. Ena stranka se je oglasila celo iz ZDA,« je povedala Lara Mirnik in dodala, da novi lastniki mladiče izbirajo po vrstnem redu oddanih rezervacij. »Do desetega tedna lahko še pridejo na obisk, pošiljam jim tudi fotografije, saj so v velikem pričakovanju,« je razpredala in dodala, da se ljudje na dihurje različno odzivajo; nekateri so navdušeni nad njimi, drugi pa se bojijo, da bodo širili smrad.

Lara Mirnik pravi, da je dihur primerna žival za tistega, ki ni ves dan v stanovanju. Ne lajajo ali povzročajo drugega hrupa, so majhni in manj zahtevni od nekaterih drugih hišnih ljubljenčkov. Ljubljančanka, ki si je pred kratkim novi dom ustvarila v Pomurju, lastnikom ob predaji dihurjev pojasni najpomembnejše informacije: kakšno kletko potrebujejo, kako se prehranjujejo, hodijo na stranišče, koliko spijo ... »Spijo po 18 ur na dan in brez težav se prilagodijo človekovemu ritmu,« je dejala sogovornica. Koliko pa je treba odšteti za enega mladiča? »Med 200 in 310 evrov. Samice so dražje od samcev. Bolj posebni sta barva in dolžina dlake, višja je cena,« je predstavila ponudbo, ki ji je priložen tudi rodovnik. Ta potrjuje, da so bile te živali, ki v povprečju živijo 11 let, zdrave tri legla nazaj.

Lara, ki bo kmalu izdala tudi knjigo o življenju z dihurjem, se bo še naprej ukvarjala z vzrejo teh živali. Hkrati pa izpopolnjuje svoje znanje o wellnesu na fakulteti, saj bi se rada v prihodnosti ukvarjala s tem. Dihurji pa jo bodo še naprej ljubiteljsko spremljali.