Sezonsko delo - tudi odskočna deska za zaposlitev

Novi val priložnosti za že tako deficitarne gostince, kuharje, čistilke ..., delo je tudi na snegu.

Objavljeno
19. oktober 2017 22.20
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

Zimskošportna središča doma in v tujini pospešeno iščejo kadrovske okrepitve. Priložnosti za najrazličnejša sezonska dela na smučiščih in v hotelskih kapacitetah je ogromno. V tujini, denimo na daljnem severu Evrope, jih je še veliko več, z malo truda je mogoče najti zares zanimive ponudbe za delo.

Medtem ko se roki za tovrstna dela počasi iztekajo, delodajalci, ki bodo dodatne delavce potrebovali v veselem decembru, še niso začeli iskati. Saša Praček iz E-študentskega servisa pravi, da bodo kratkotrajna dela za december začeli prejemati v sredini novembra, urne postavke pa bodo, kot kaže, letos nekoliko višje. »Ker je zdaj ponudba del zaradi boljših gospodarskih razmer in številčno manjših generacij precej večja od lanske, se to pozna tudi pri urnih postavkah. Zdaj imamo pri nas na voljo več kot 3100 prostih del, povprečna urna postavka pa je 5,50 evra bruto,« je opisala sedanje razmere pri študentskem delu.

Nekateri še poletne sezone niso končali

Kaj letos ponujajo v slovenskih zimskošportnih središčih? Na zavodu za zaposlovanje so pojasnili, da podjetja vsako leto iščejo kadre tudi z njihovo pomočjo. Potrebe so začeli sporočati oktobra, in sicer največ iz smučarskih središč Vogel, Krajnska Gora, Krvavec, Stari vrh, Pohorje …

»Zdaj so aktualna povpraševanja po gostinskih delavcih, sobaricah, natakarjih, kuharjih, čistilkah in strežnikih žičniških naprav. Opažamo več potreb po maserjih in zadnje čase čedalje več po turističnih animatorjih. Veliko delodajalcev zaposluje že znane delavce iz prejšnje sezone. Letošnja posebnost je tudi to, da se turizem od poletja ni ustavil, še vedno so kapacitete zelo zasedene,« ugotavljajo na zavodu za zaposlovanje. Že v Napovedniku zaposlovanja, ki ga zavod pripravi dvakrat na leto s pomočjo ankete med delodajalci, so ti napovedali rast in povečane potrebe po kadrih v gostinstvu, so še spomnili na zavodu.

V zimo s tretjino več delavci

Odgovore o potrebah po sezonskih delavcih smo iskali tako pri nekaterih upravljavcih smučišč kot tudi v hotelih. Prejeli smo jih samo iz Vogla ter podjetja Unior Turizem, kjer se bo v letošnji smučarski sezoni malo več kot 300 zaposlenim na Rogli pridružilo 131 sezonskih delavcev.

»V gostinstvu jih potrebujemo 66, pri žičnicah pa 65. Intenzivno smo delavce začeli iskati v začetku septembra, rok za prijavo je običajno 31. oktober – razpis je torej še odprt. Načeloma zimska sezona traja od konca novembra oziroma začetka decembra do začetka aprila, kar pa je odvisno tudi od vremenskih razmer, temperatur, snežnih razmer,« je povedala Tina Tinta Kovačič iz službe za marketing in odnose z javnostjo v Uniorju Turizem.

Kakšna znanja pričakujejo od novih sodelavcev? »V gostinstvu potrebujemo največ kuharjev, natakarjev in pomožnih delavcev v gostinstvu, na žičnicah pa žičničarje in žičničarje strežnike. Prednost pri izbiri imajo prosilci, ki ustrezajo razpisanim pogojem,« je dejala sogovornica in dodala, da po potrebi najemajo tudi druge kandidate, ki izkazujejo veliko pripravljenost in motiviranost. Nato jih usposabljajo na delovnem mestu v okviru interno organiziranega sistema mentorstva.

Le redki ne zmorejo tempa

»Zanimanje za sezonsko delo pri nas niha glede na aktualne razmere na trgu dela,« je bila kratka Tina Tinta Kovačič. Prijavljajo se tako brezposelni in mladi kot tudi ljudje, ki iščejo nove izzive in priložnosti. Med njimi je precej študentov in nekaj upokojencev pa tudi tisti, ki iščejo priložnost za trajnejšo zaposlitev.

»Skladno s kadrovskimi potrebami v Unior Turizmu, ki upravlja Roglo in Terme Zreče, nekatere sezonske delavce (predvsem v gostinstvu) konec zimske sezone prerazporedimo v Terme Zreče. Pri najemanju sezonskih delavcev se redno srečujemo s težavami, ki izhajajo iz deficitarnosti gostinskih poklicev v Sloveniji na splošno,« je povedala sogovornica.

Na Žičnicah Vogel so potrebe po sezonskih delavcih objavili na svoji spletni strani že septembra, razpis bo odprt še prihodnji teden. »Nad številom prispelih prošenj smo kar presenečeni. Prijavilo se je precej kandidatov, tudi zelo ustreznih. Iščemo predvsem kadre za delo v gostinstvu (natakarje, kuharje, pomočnike, sobarice in čistilke) in recepciji ter za delo v žičničarstvu (strojnik, strežnik, sprevodnik na nihalni žičnici, nadzornik na smučišču, reševalec, vzdrževalec smučišč in mehanizacije, blagajnik).

Med prijavljenimi je največ brezposelnih, nekaj pa je tudi prošenj upokojencev, ki so pripravljeni delati občasno oziroma za manjše število ur. Zasledili smo tudi več prošenj iz lokalnega okolja, kar nas še posebej navdušuje, ker so ti delavci tudi za daljši čas lažje zaposljivi, kar je tudi v interesu podjetja,« je sporočila Aleksandra Fiorelli, direktorica splošnega sektorja iz Žičnic Vogel.