Sindikalist David Švarc: Za mlajše bodo poklicne pokojnine nižje

Povprečje pokojnin dvigujejo »mešančki«, ki so delali že v sistemu beneficirane dobe.

Objavljeno
24. februar 2017 12.21
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič

Več sindikatov, ki zastopajo upravičence do poklicne pokojnine, je januarja protestiralo proti nižanju prispevne stopnje za tovrstne pokojnine. Vmes so se večkrat sestali s predstavniki ministrstva za delo, nazadnje v ponedeljek, a brez uspeha. Sindikati se bodo zdaj odločili, kako naprej, vendar ne izključujejo nobene od sindikalnih aktivnosti, niti stavke, napoveduje David Švarc, sekretar sindikata poklicnega gasilstva, ki deluje pod okriljem ZSSS.

Približno 1000 ljudi se je zbralo na januarskem protestu proti nižanju prispevne stopnje. Foto: Jože                                                                         Suhadolnik/Delo

Ministrstvo za delo trdi, da povprečna pokojnina znaša 1600 evrov, toda Švarc opozarja, da so to prejemali »mešančki«, posamezniki, ki so delali v sistemu beneficirane dobe in zadnja leta delajo v novem. »Opozarjamo, da bo z nižanjem prispevne stopnje ali ohranjanjem prejšnje, sredstev za dostojne pokojnine premalo, zlasti za tiste, ki so se zaposlili pred 15 leti, danes ali se še bodo,« pravi. Tisti, ki jim zmanjka sredstev, sicer dobijo izplačilo iz solidarnostnega sklada, a država v resnici pokojnin ne jamči, saj je njihovo izplačilo odvisno od poslovanja Kada.

Delavci se v povprečju upokojijo pri 54 letih in več. Po tem prejemajo poklicno pokojnino, vse dokler ne izpolnijo pogojev za starostno. Tisti, ki se za poklicno upokojitev ne odločijo, lahko dvignejo denar z individualnega računa v Kadu, čeprav naj bi se zdaj tudi to spremenilo. Ministrica je dejala, da povprečni dvig znaša 16.000 evrov, Švarc pa razlaga, da gre za zavajajoče manevre ministrstva ter da med tistimi, ki denar dvignejo, ni gasilcev. Dvige so namreč skoraj izključno opravili vojaki, saj svojega dela ne morejo opravljati po 45. letu, in je večina pogodb z njimi sklenjenih za določen čas. Nato ostanejo na cesti in si morajo najti drugo službo. 

                       David Švarc, sekretar sindikata poklicnega gasilstva. Foto: Ljubo Vukelič/Delo

Gospodarstveniki bi sicer seznam poklicev, upravičenih do takšnih pokojnin, oklestili za polovico. Švarc se kot predstavnik poklicnih gasilcev do tega, kdo je upravičen, težko opredeli, a vztraja, da na seznamu ostanejo gasilci. Dobro bi bilo, če bi delodajalci delavcem namesto upokojitve ponudili tudi drugo, lažje delo, ampak tega večinoma ne udejanjijo. Zato se denimo zgodi, da gasilec ali gasilec-invalid, ki mu drugačnega dela ni mogoče zagotoviti ali ne more delati, dobi odpoved iz razloga nesposobnosti, še opisuje Švarc.