Slovenska tradicija, ujeta v božično bajko

Svetlobni spektakel v Mozirskem gaju ponuja posebno predbožično in prednovoletno doživetje.

Objavljeno
23. december 2016 13.02
Sonja Kolarič
Sonja Kolarič

Po uspehu v Čazmi na Hrvaškem je svetlobni spektakel, imenovan Božična bajka, svojo novo različico dočakal tudi v Sloveniji - v Mozirskem gaju.

Prvič v svoji zgodovini je Mozirski gaj odprt tudi pozimi. Do 7. januarja 2017 bo njegovo pravljično okolje obogateno s posebnim predbožičnim in prednovoletnim doživetjem, za katerega skrbi pol milijona bleščečih raznobarvnih lučk. Zanj je poskrbela Ana Bertić, ki je idejni vodja projekta.

Bertićeva in člani njene ekipe - v njej sta tudi Alen Salaj in Cora Geitner Salaj, otroka Zlatka Salaja, čigar sanje so uresničile prvo Božično bajko pri Čazmi na njihovem domačem posestvu - so pred leti spoznali, da je za tak projekt veliko prostora tudi drugje. »Salajeva posest ne more sprejeti vseh, ki jih zgodba zanima, po drugi strani pa je treba ponuditi tudi kaj novega tistim, ki so že spoznali Božično bajko pri njih,« pojasnjuje Ana Bertić, ki je v zadnjih letih poleg Čazme pripravljala projekte tudi drugje na Hrvaškem. »Izkazali so se za uspešne, kar nam je dajalo še več zagona,« še dodaja.

Razgibano okolje kot izziv

Mozirski gaj je bil Anina izbira iz več razlogov, ne le zaradi želje, da Božično bajko pripeljejo tudi v Slovenijo. »Mozirski gaj je velik in tematsko zelo bogat park, ki ne predstavlja le hortikulture, temveč tudi tradicijske objekte na odprtem, skozi park tečejo potoki in reka Savinja, njegova lokacija skoraj v sredini Slovenije, na območju, kjer je kontinentalni turizem dobro razvit, pa je dodatno jamstvo, da bo Božična bajka v Mozirskem gaju dostopna velikemu številu ljudi. Skratka odlično izhodišče za uspešnost projekta, kot je Božična bajka,« pojasnjuje Bertićeva.

Naravna razmestitev različnih vrtov v Mozirskem gaju dopušča umestitev več bajk, saj ima lahko vsak svojo samostojno bajko, ki se loči po barvah, učinkih, vzdušju, okolju. »V japonskem vrtu prevladuje rdeča barva, so pa kotički, ki so urejeni skromno in umirjeno, kjer si lahko sprehajalec vzame kakšen trenutek samo zase,« opisuje Bertičeva in dodaja, da se z besedami ne da opisati pravega pomena prikazanih bajk, se ga pa lahko doživi.

Za obiskovalce tekom razstave prirejajo različne predstave in prireditve, otroke je tako že obiskal Božiček in jim razdelil darila, do zaključka razstave pa se bo zvrstilo še nekaj takšnih dogodkov. Obiskovalci se lahko vsak dan okrepčajo s toplim čajem in vinom, kupijo pa lahko tudi kakšen spominek.