Sodelujte v projektih, naj vas podjetja opazijo

Kadroviki: Usmerite se v poklic, ki ga boste z veseljem opravljali, in že med študijem poskrbite, da boste vidni.

Objavljeno
05. februar 2016 16.28
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

»Iščemo kadre na zalogo, vloge, ki jih dobimo brez razpisov, shranjujemo, povezujemo se z lokalnim okoljem,« naštevajo kot eden kadroviki iz podjetij, kjer potrebujejo zaposlene z določenimi naravoslovnimi in tehničnimi znanji. Nekateri ugotavljajo, da je na trgu zelo malo zares dobrih delavcev s področja IT.

Delovnih mest s tega področja podjetja skoraj ne razpisujejo, njihova taktika je spremljanje mladih in ko odkrijejo talente, jih poskušajo pridobiti. »Zato bodite vidni, pridružite se čim več projektom, da vas bodo podjetja opazila,« svetujejo kadroviki.

Pri več uspešnih podjetjih v Sloveniji smo spraševali, kako si pomagajo pri iskanju kakovostnih kadrov, in kaj svetujejo mladim, ki se bodo kmalu morali odločiti, kje nadaljevati šolanje. Odzvali so se v Leku in v družbi Akrapovič.

BioCamp odpre vrata talentom

»Za proizvodni del naše dejavnosti iščemo predvsem izkušene tehnologe in eksperte v kakovosti, ki se spoznajo na proizvodne procese in sisteme kakovosti. Prav tako je težje najti vodstveni kader za proizvodnjo in strokovnjake za inženiring za projektno delo, kjer je treba imeti specifična znanja, tako glede farmacevtskih procesov, projektnega dela kakor inženiringa. Pomembna je tudi mobilnost teh kadrov, saj je delo vezano tudi na projekte v tujini.

Potrebujemo še kadre za vse funkcije, ki podpirajo redno poslovanje družbe – naša industrija je namreč izjemno regulirana in velikokrat zahteva interdisciplinarna znanja in širino pogleda tudi v mednarodno okolje,« je pojasnil Samo Roš, član uprave in direktor kadrov v Leku.

Kandidate iščejo tudi s predstavitvami na zaposlitvenih sejmih, sodelujejo s fakultetami in srednjimi šolami. »Eden najpomembnejših dogodkov, ki smo ga lani organizirali petič, je regijski BioCamp. Dogodek učinkovito povezuje znanost in gospodarstvo ter odpira vrata novemu znanju in inovativnemu razmišljanju za prihodnost.

Je odlična priložnost za vrhunske mlade talente, da pridobijo vpogled v delovanje farmacevtske industrije in se srečajo z najbolj izkušenimi farmacevtskimi strokovnjaki in vodilnimi menedžerji. Hkrati imajo priložnost, da tudi sami pokažejo svoje znanje in potencial ter si tako odprejo vrata za začetek kariere,« še pojasnjuje Roš in napoveduje, da bo letošnji BioCamp od 22. do 24. maja.

Zastavite si jasne cilje

Tadeja Štrubelj Klemen, ki je kadrovska menedžerka pri Akrapoviču, pa je povedala, da v zadnjem času potrebujejo predvsem dodatne varilce, ki varijo po postopku TIG.

»V Beli krajini smo zaznali pomanjkanje tovrstnega kadra, zato smo se pred leti dogovorili za sodelovanje z Zavodoma za zaposlovanje Črnomelj in Novo mesto ter s Srednjo šolo Črnomelj, kjer so začeli izvajati program usposabljanja varjenja po postopku TIG. Tako smo lahko zaposlili ustrezno kvalificiran kader, ki smo ga dodatno usposobili,« je pojasnila sogovornica.

Na podlagi prošenj mladih kandidatov ocenjuje, da se spet več odločajo za srednje poklicne, strokovne oziroma tehniške programe. »Za našo stroko je takšen kader zanimiv, zanimajo pa nas tudi tisti s končano fakultetno izobrazbo. Mladim svetujemo, da pred nadaljevanjem šolanja razmislijo o sebi in svoji poklicni poti, naj si zastavijo čim jasnejše karierne cilje, pri tem dobro raziščejo področje in se usmerijo v poklic, ki ga bodo z veseljem opravljali,« svetuje Tadeja Štrubelj Klemen.

Potrebujejo tudi družboslovce

Na zaposlitvenem portalu Moja zaposlitev povzemajo, da delodajalci – predvsem na Obali in Gorenjskem ter v krajih z večjimi zdravilišči – najpogosteje povprašujejo po kuharjih, natakarjih, kozmetikih, maserjih. Težave s pridobivanjem drugih deficitarnih profilov tehnične stroke, kot so strojni tehnik in inženir, tehnolog, konstrukter, varilec, ključavničar, CNC-operater, obdelovalec kovin, pa imajo delodajalci iz vse države.

Kljub vsemu pa v Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije opogumljajo družboslovce: »Družboslovna znanja so lahko zelo uporabna tudi v tehnoloških in proizvodnih podjetjih. Ti kadri sodelujejo pri razvoju produktov in prispevajo rešitve, ki so bolj prilagojene uporabnikom.«

Po zaslugi neke antropologinje je na primer gumb za fotokopiranje na fotokopirnem stroju večji od ostalih. S tem je rešila zagato uporabnikov, ki jih je begala kompleksnost uporabe enako velikih tipk – ki so bile inženirjem logične. Tudi ni dovolj, da spalnice za najstnike načrtujejo moški inženirji srednjih let; vključevati je treba strokovnjake, ki poznajo navade najstnikov.