Spraševali smo: Razmišljate o vrnitvi domov, pod kakšnimi pogoji?

Izkušnje je potem težko uporabiti doma.

Objavljeno
13. januar 2017 17.03
M. Bi.
M. Bi.
Barbka Sršen, vodja prodaje vzajemnih skladov za SR in V Evropo, Dunaj

V Sloveniji je v bančništvu zelo malo delovnih mest s podobnim obsegom dela in odgovornosti, kot ga imam tu. To je najpomembnejši dejavnik pri odločanju o vrnitvi domov. In razmišljala bi o tem, kako bi bile sprejete na primer ideje za spremembe. Na splošno se mi zdi, da v mnogih podjetjih že v kali zatrejo poskuse uvajanja sprememb, tudi na podlagi izkušenj iz tujine, »ker tako delamo že 30 let«.

S takšnim načinom razmišljanja ne bomo prišli nikamor. Ne rečem, da so vse spremembe vedno dobre in da so vsi, ki pridejo iz tujine, vedno najboljši, ampak smiselno je vsaj biti odprt, preizkusiti ali vsaj razmisliti o ponujenih možnostih. 
Je pa veliko odvisno tudi od panoge. V nekaterih so bolj odprti za spremembe kot v drugih, razveseljivo pa je, da se v zadnjih letih to spreminja in gre na bolje.

Barbka Sršen Foto: osebni arhiv

Res je škoda, da imamo ljudi, ki gredo v tujino, si naberejo izkušnje in znanje, potem pa ob vrnitvi tega ne morejo prenesti v slovenski prostor. 
Zdaj ne razmišljam o tem, da bi se vrnila domov - praktično vsak konec tedna preživim v Mariboru -, če pa bi se, bi najbolj pogrešala odprtost družbe in multikulturnost.

In sprejela bi zaposlitev kvečjemu pri banki v tuji lasti (iz bančništva me za zdaj sicer še ne vleče), ker bi tako imela stik s tujimi bankami in tako dostop do novih idej in pristopov.

 

Jerneja Oblak, samostojna svetovalka, Madrid

Veliko razmišljam o vrnitvi v domovino in eden od pogojev za to je zagotovo delovno mesto, s sprejemljivo mesečno plačo ter mogoče kakšnimi dodatki. Tujina mi za zdaj omogoča boljši zaslužek. Kot srednje mlada bi želela, da lahko izbiram med delovnimi mesti, da so mi na voljo različne možnosti ter smeri nadaljnjega kariernega razvoja.

Jerneja Oblak Foto: osebni arhiv

Ko se mi je pred dvema letoma in pol ponudila priložnost za odhod na delo v Brazilijo, sem jo sprejela predvsem zaradi pridobitve novega znanja in izkušenj na enem največjih in najbolj odmevnih projektov na svetu - med drugim sem sodelovala pri vzpostavljanju infrastrukture v povezavi z izdajanjem vstopnic na prizoriščih olimpijskih iger.

Po zaključku projekta so se mi odprla nova vrata in tako sem trenutno v Madridu. Dejstvo, da se razmere v Sloveniji izboljšujejo, da je čedalje več delovnih mest in da nezaposlenost med mladimi pada, me navdaja z upanjem na boljšo prihodnost.