Tekmovanje Euroskills – priprava na službo

Včeraj se je končala evropska olimpijada poklicev, na kateri je sodelovalo tudi 12 Slovencev.

Objavljeno
03. december 2016 01.55
Sonja Kolarič, M. Bi.
Sonja Kolarič, M. Bi.

Na tekmovanjih Euroskills se vsako drugo leto srečajo mladi med 18. in 25. letom starosti, osrednji cilj dogodka pa je promocija poklicev, ki so bodisi deficitarni, redki ali imajo nižji družbeni ugled in povezovanje izobraževanja, trga dela in tekmovalcev.

Ideja za tekmovanje izhaja iz Španije, kjer je po drugi svetovni vojni primanjkovalo delavcev s poklicno izobrazbo in so na ta način hoteli prepričati mlade, njihove starše, učitelje in bodoče delavce, da njihova prihodnost temelji na učinkovitem sistemu poklicnega izobraževanja. Tekmovanje EuroSkills je bilo prvič organizirano v času, ko v Evropi zaradi zmanjšanega vpisa mladih v programe poklicnega in strokovnega izobraževanja na trgu dela primanjkuje kadra s tako izobrazbo.

Slovenija se je projektu, ki se financira iz sredstev evropskega socialnega sklada, denar pa prispevajo tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter podjetniki in šole, od koder prihajajo udeleženci, pridružila leta 2008.

Slovenci se merijo na devetih področjih

Na letošnjem tekmovanju, ki še danes poteka v Göteborgu na Švedskem, se je zbralo več kot 400 mladih strokovnjakov, ki se merijo v 35 poklicnih panogah.

Slovenijo zastopa 12 tekmovalcev, ki nastopajo v devetih panogah: pohištvenem ter stavbnem mizarstvu, kamnoseštvu, informatiki, slikopleskarstvu, cvetličarstvu, aranžerstvu, kuharstvu in strežbi. Vstopnice za nastop so si izborili na državnih tekmovanjih olimpijada poklicev.

Od tekmovalcev se pričakuje, da že imajo razvite poklicne spretnosti, poudarek je na aplikativnih znanjih in v tem smislu so sestavljene tudi tekmovalne naloge. »Poklicne spretnosti niso dovolj, tekmovalci morajo biti tudi dobro psihično pripravljeni, saj tekmovanje poteka tri dni po deset ur na dan, med delom pa jih opazujejo tako sodniki kot drugi obiskovalci, kar je lahko zelo stresno. Zato morajo biti tekmovalci zelo zbrani, da ob vseh motečih dejavnikih lahko opravijo svojo nalogo,« je pojasnila vodja letošnje odprave Saša Cecić Erpič, zakaj se je ekipa na tekmovanje pripravljala že od maja.

Naloge so si sicer iz leta v leto podobne, vendar le v splošnih značilnostih, na tekmovanju pa se kljub podobni nalogi lahko zvrsti veliko nepredvidljivih situacij, kar močno vpliva na izvedbo. Izdelke na koncu oceni skupina sodnikov. Sodniki v posamezni panogi prihajajo iz držav, iz katerih so tekmovalci,« še dodaja.

Stičišče svežih kadrov s potencialnimi delodajalci


»V Sloveniji ima EuroSkills kratko tradicijo, saj smo se prvega tekmovanja udeležili leta 2008, osrednji cilj sodelovanja pri projektu pa je navezati stik s podjetji v Sloveniji in s tem k nam prenesti prakso iz drugih držav, kjer dobro uvrščenim tekmovalcem podjetja ponudijo štipendije in zaposlitve,« pravi Cecić Erpičeva, ki se zaveda, da smo v Sloveniji še precej korakov od povezave svežega kadra s potencialnimi delodajalci, a po njenem mnenju delamo v pravi smeri.

Cecić Erpičevi se zdi pomembno, da mladi z udeležbo na Euroskillsu poleg novega delovnega znanja pridobijo tudi izkušnjo tekmovanja – to je izvajanja naloge v oteženih pogojih, s časovnim pritiskom. Prav to jih pripravi na realno poklicno delo in zaradi tega so potem konkurenčnejši na trgu dela. »Mislim, da je tekmovanje izjemna izkušnja za tekmovalce, predvsem z vidika njihovega osebnega razvoja, saj prav vsak, ne glede na tekmovalni dose??ek, s sodelovanjem ogromno pridobi,« je prepričana.