V Veliki Britaniji uvedli »življenjsko plačo«

Gre za višjo minimalno plačo za zaposlene nad 25. letom starosti, ki njim in njihovim družinam zagotavlja dostojno življenje.

Objavljeno
01. april 2016 12.50
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

London − V Veliki Britaniji danes uvajajo »življenjsko plačo« − pravzaprav višjo minimalno plačo − za zaposlene nad 25. letom starosti, ki njim in njihovim družinam zagotavlja dostojno življenje, piše STA. Najnižja plača naj bi se tako do leta 2020 z današnjih 6,7 funta (8,5 evra) dvignila na devet funtov na uro.

»Počutim se, kot da bi umrl in prišel v nebesa,« je dejal minister za usposabljanje in zagotavljanje enakih možnosti na trgu dela Nick Boles.

Ob najhitrejšem dvigu minimalne plače v zgodovini Velike Britanije − letos se bo zvišala štirikrat hitreje kot povprečna plača − Boles priznava, da jo uvajajo »z gorečnostjo spreobrnjencev«. V konservativni stranki so leta 1998 namreč nasprotovali uvedbi tega instrumenta, ponavljajoč mantro gospodarstvenikov, da minimalna plača uničuje delovna mesta.

Od takrat je svoj pogled na minimalno plačo spremenilo tudi več ekonomistov, saj se je skozi zgodovino pokazalo, da ne uničuje zaposlovanja. Med drugim so jo lani uvedli tudi v Nemčiji, kjer se je stopnja brezposelnosti kljub strahovom delodajalcev znižala na rekordno nizko raven.

Profesor ekonomije na univerzi v Sussexu Richard Dickens pri tem poudarja, da je »minimalna plača popularna kot še nikoli«, a obstaja vprašanje, kako daleč lahko gre.

»Seveda obstaja točka, pri kateri bi imela minimalna plača resnično negativne posledice, a v tem trenutku ne vemo, kje je,« dodaja profesor na London School of Economics Alan Manning. Pri tem zavrača trditve, da naj bi se Velika Britanija zaradi novih sprememb bližala robu prepada − »nič ni nepovratno«.

Velika Britanija je po podatkih OECD v primerjavi minimalne in srednje plače trenutno v povprečju − prva je predlanskim namreč dosegla 48 odstotkov druge − z novo politiko pa jo hočejo potisniti na 60 odstotkov. Zadnje je primerljivo s Francijo, Slovenijo in Novo Zelandijo, ki so tik pod vrhom OECD.

Pred »življenjsko plačo« po drugi strani svari direktor think tanka Centre for the Study of Financial Innovation Andrew Hilton, češ da bo imela »uničujoče posledice« za vstop na trg dela in nizkokvalificirane službe.