Vonj tujine postane manj vabeč

V šoli se raje učijo teorijo, ki se jim sicer zdi nepotrebna, saj jo lahko osmislijo.

Objavljeno
19. januar 2018 10.45
Beti Burger
Beti Burger

Ana Žemva Novak, svetovalka na področju poklicnega izobraževanja in vajeništva pri gospodarski zbornici, odgovarja na štiri vprašanja o vajeništvu.

Katere so konkurenčne prednosti vajencev v primerjavi z drugimi na trgu dela?

Vajenci se usposabljajo v podjetjih več kot polovico izobraževalnega programa, to je približno 56 tednov v treh letih. V šolski obliki izobraževanja za isti poklic praktično usposabljanje v podjetjih traja največ 24 tednov. Vajenci tako »rastejo« skupaj s podjetjem. Vključijo se v kolektiv, spoznajo organizacijsko kulturo, učijo se delovnih navad, se delovno socializirajo, naučijo se odgovornosti in sodelovanja z drugimi sodelavci. Poleg tega se v šoli raje učijo, saj teorijo, ki se jim včasih zdi nepotrebna, osmislijo s praktičnim delom.

Imajo tudi možnost dela z moderno tehnologijo, ki je zdaj v podjetjih že zelo prisotna. Ko vajenci končajo izobraževanje, so neposredno zaposljivi v podjetjih in jih ni treba dodatno usposabljati.

Kje mladi lahko dobijo informacije o vajeništvu?

GZS promovira vajeništvo na poklicnih tržnicah in sestankih s starši. Sodelovali bomo na Informativi in na informativnih dnevih na tistih šolah, ki bodo izvajale vajeništvo v prihodnjem šolskem letu. Pripravljamo tudi obvestila po radiu, televiziji in v drugih medijih takoj, ko bo znano, katere šole bodo izvajale izobraževalne programe v vajeniški obliki. Tako da se lahko čim bolj približamo mladini in staršem na lokalni ravni.

Ana Žemva Novak. Foto: osebni arhiv

Vse o vajeništvu si lahko preberejo tudi na spletni strani GZS.

Morajo vajenci po opravljenem programu ostati v istem podjetju?

Te zaveze zakonodaja ne predpisuje. Vajenec lahko po koncu izobraževanja sam izbira delodajalca.

Kaj pa strah, da ti mladi po končanem šolanju odidejo v tujino?

Ker so vajenci neposredno vpeti v kolektiv in veliko časa preživijo v podjetju, čutijo tudi večjo pripadnost. Delodajalci jih imajo možnost motivirati, da ostanejo pri njih zaposleni tudi po končanem šolanju, saj jih dobro poznajo. Njihovi mentorji in tudi drugi z njimi navežejo tesne stike. Zato menimo, da bodo vajenci redkeje razmišljali o odhodu v tujino kljub temu, da bo plačilo za delo nižje, a jim zagotavlja socialno mrežo in druge ugodnosti, ki jih še vedno ponuja naša družba.