Živa glasba ni prioriteta hotelirjev

Velika večina lastnikov hotelov terasne bende smatra le kot dodaten strošek, ki ne prinese dovolj dobička.

Objavljeno
14. julij 2016 15.51
Sonja Kolarič
Sonja Kolarič

Živa glasba ob večerih na terasah obmorskih hotelov in restavracij v tujini je dokaj pogost pojav. Na sosednjem Hrvaškem lastniki restavracij in hotelov prav tekmujejo med sabo, kdo bo najel kakovostnejšo skupino, ki bo privabljala goste. Preverili smo, kako naklonjeni so lastniki hotelov nastopom terasnih bendov v Slovenskem primorju.

Slovenska obala ni naklonjena izvajanju glasbe v živo. Število hotelov in restavracij, ki se odločajo za tovrstno animacijo svojih gostov, lahko naštejemo na prste ene roke. Terasni bendi po mnenju lastnikov hotelov niso več aktualni, velika večina jih smatra le kot dodaten strošek, ki ne prinese dovolj dobička.

»Pred leti je imela skoraj vsaka restavracija veččlanski ansambel, ki je igral ob večerih, danes je to skoraj že izumrlo,« opaža Pavle Plahutnik, ki se v svoji agenciji ukvarja z organizacijo dogodkov in posredovanjem kontaktov med posameznimi glasbenimi izvajalci in hoteli, ki jih tovrstno animiranje gostov še zanima.

Plahutnik majhno število nastopov v živo na terasah hotelov pripisuje tudi temu, da je klasičnih teras vse manj, veliko več pa je tudi koncertov in drugih dogodkov, kjer lahko ljudje poslušajo glasbo v živo in plešejo. »V skoraj vsakem kraju po Sloveniji se odvijajo takšni dogodki in ljudje nimajo želje in potrebe po iskanju tovrstne zabave na dopustu,« meni Plahutnik.

Glasbeno-plesni večeri v hotelih

Hotelskim kompleksom, ki se odločajo za najem terasnih bendov, glasba v živo pomeni popestritev poletnega dogajanja in je del njihovega programa animacije, s katerim želijo gostom popestriti bivanje v svojih hotelih. Velik poudarek dajejo predvsem na poletne mesece, na julij in avgust, ko je vrhunec sezone. Takrat se večina hotelov odloči za organizacijo dveh glasbeno-plesnih večerov na teden.

V hotelu Adria Ankaran se za najem glasbenih skupin odločajo tudi v času praznikov in počitnic čez leto, torej v času večje zasedenosti hotelskih namestitev ali večjih zaključenih skupin skozi vse leto.

»Glasbeniki se pri igranju v živo lahko prilagajajo publiki, jim izpolnjujejo glasbene želje in jim tako dajejo občutek vrednosti in možnost soustvarjanja večerne zabave. Tega jim s predvajanjem mehanske glasbe ne bi mogli omogočiti,« o razlogih za najem terasnih bendov pravijo v hotelu Belveder.

Zaradi krize in pomanjkanja povpraševanja je na slovenski obali zelo malo glasbenikov, ki se še ukvarjajo z igranjem na terasah hotelov in restavracij. Prav zato so se organizirali in si med sabo pomagajo. Tako na primer, če en ne more nastopiti, ko ima rezerviran nastop, se dogovori z drugim in gre ta namesto njega.

Glasbenike hotelirji iščejo večinoma prek agencij, le-ti pa se jim javljajo tudi sami. »Ponavadi se odločajo za iste glasbenike, tudi po ključu: več nastopov, manj honorarja za posamezni nastop, manjši strošek za angažma,« opaža Pavle Plahutnik in dodaja, da jih je težko prepričati, da so na sceni tudi drugi kvalitetni glasbeniki in da je glasbene programe dobro menjavati.

Najbolj iskani dueti ali solisti

»Večina glasbe ne dojema kot del kakovostnejše dodatne ponudbe, zato se odločajo za duete, še raje pa za 'one man bande' (soliste s klaviaturami), kjer pa še zdaleč ni več vse odigrano v živo,« opisuje razmere Plahutnik. »To je posledica prevelikih stroškov hotelirjev za glasbenike,« se zavedajo glasbeniki. Strinjajo se, da glasba v živo sicer privabi več ljudi, vendar se hkrati zavedajo, da to ne odtehta vseh stroškov, ljudje ne porabijo toliko, da bi se pokrili stroški.

»Ker je kriza, ne bodo pili koktajlov v velikih količinah, popijejo kavico in to je to,« se glasbeniki zavedajo položaja hotelirjev. Plahutnik pa ob tem dodaja, da malo denarja prinese malo muzike in zato slabšo kvaliteto le-te.

Najbolj so glasbi v živo naklonjeni v hotelu Zdus Delfin v Izoli, kjer je večina gostov upokojencev, ki imajo radi glasbo v živo in radi plešejo. Zato imajo glasbo v živo čez vse leto ob petkih in sobotah, julija in avgusta pa organizirajo tovrstne glasbeno-plesne večere še dvakrat med tednom. Ob petkih in sobotah pride k njim plesat tudi lokalno prebivalstvo. Pri najemu ansamblov se osredotočajo predvsem na zvrst glasbe, navzoča mora biti harmonika. Kot pravijo, pa najemajo tudi druge, ne samo narodnozabavne ansamble, pomembno je predvsem, da izvajajo glasbo, ki je lahkotna, plesna.

Za glasbenike se odločamo na podlagi zahtev ali želja gostov, ko gre za zaključene skupine, in po lastni presoji glede na strukturo gostov.

Nenapisano pravilo za uspešnost terasnih bendov je, da igrajo vsega po malem, da njihov repertoar obsega vse, od večno zelenih melodij, dalmatinskih, narodnozabavnih in tudi modernih popularnih skladb. Zaradi raznolike sestave gostov izbirajo glasbenike, ki so jim blizu skorajda vse zvrsti glasbe. V obmorskem letovišču je pomembno, da ima glasbenik širok nabor mednarodnih pesmi. Zaželeno je znanje – vsaj osnovno za pozdrave in zahvalne besede – tujih jezikov gostov, ki bivajo v hotelu, dobrodošli pa so tudi animacijski vložki.