Kazenska ovadba zaradi lastninjenja

Zaradi domnevnih nepravilnosti pri lastninjenju in prodaji premoženja Adrie Ankaran je menda nastalo za najmanj 11 milijonov evrov škode.

Objavljeno
16. februar 2010 11.30
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Ankaran - Zaradi domnevnih nepravilnosti pri lastninjenju in prodaji premoženja Adrie Ankaran je menda nastalo za najmanj 11 milijonov evrov škode. To lahko razberemo iz kazenske ovadbe, ki jo je Adria, Turistično podjetje Ankaran, v 94-odstotni lasti državne DSU, pred dnevi poslala na okrožno državno tožilstvo v Kopru. Adria je ovadila Igorja Lebarja, nekdanjega direktorja Adrie, Matijo Kahneta (direktorja družbe Actium), Mira Majcna (lastnika Actiuma) in Miloša Njegoslava Miloviča, direktorja MN Invest, d. o. o. Nekdanjemu direktorju Adrie Igorju Lebarju očitajo, da je prekoračil direktorska pooblastila, ker je ustanovil štiri hčerinske družbe (AT Naložbe, KVB, KSV in KDS Nepremične), ne da bi obvestil večinskega lastnika DSU.

Večinskega lastnika prav tako ni obvestil o pismu malih delničarjev na ministrstvo za gospodarstvo. Na nobeni od petih skupščin ni dal informacije ali pridobil soglasja za prodajo hčerinskih družb. Prav tako ni predhodno pridobil ustrezne cenitve nepremičnine pooblaščenega cenilca podjetij (v enem primeru je pridobil cenitev cenilca z neustreznimi pooblastili). Družba KDS, d. o. o., (depandanse z več kot 170 ležišči) je bila prodana za 2,8 milijona evrov (23. marca 2009), dva pooblaščena cenilca pa sta menila, da je bila tržna vrednost teh nepremičnih 4,4 milijona oziroma 5,4 milijona evrov. Adria je istega dne (23. marca lani) prodala tudi družbo KSV za 3,02 milijona evrov, pooblaščeni cenilci pa so vrednost kampa in tamkajšnjih nepremičnih decembra lani ocenili na 12,4 oziroma 15,98 milijona evrov. Direktor Igor Lebar je prodajal družbi, čeprav jima nepremičnine še niso bile izročene in niso bila pridobljena potrebna upravna dovoljenja in soglasja za prenos lastninske pravice, zato tudi ni bila izdana ustrezna zemljiškoknjižna listina z zemljiškoknjižnim dovolilom.

 

Matijo Kahneta so ovadili, ker je opravljal pravne storitve za Adrio in osebno vodil skupščine družbe Adria ter domnevno prikrival podatke lastnikom o ustanovitvi hčerinskih družb. Čeprav je družbo KSV kupila družba Actium, katere ustanovitelj in direktor je bil. Miloš Njegoslav Milovič pa naj bi bil sodeloval pri ustanovitvi hčerinskih podjetij in poznejšem nakupu KDS Nepremičnine.

 

Ovadba očita omenjenim zlorabe položaja ali zaupanja, goljufije in nezakonito finančno izčrpavanje Adrie Ankaran. Kot smo že poročali, je Igor Lebar, ki dela kot vodja prodaje v tem hotelskem podjetju, za Delo izjavil, da je imel vsa pooblastila za dejanja, ki jih je storil in da so mu vse to celo naročili predstavniki DSU.

 

V Adrii Ankaran so namesto pravne pomoči pri odvetniški družbi Podjed slednjo poverili odvetniški pisarni Mužina in partnerji. Adria je začela s postopkom zamenjave zastopnikov v dveh hčerinskih družbah AT naložbe in KVB, sprožili so tožbo na ničnost ustanovitve družbe KSV in KDS, se pritožili na sklep o prenosu lastništva deleža podjetja KSV na Actium v sodni register. Hkrati so sprožili tožbo na motenje posesti in predlagali začasno odredbo zoper KSV, ki ima zdaj v posesti kamp Adrie Ankaran.

 

Iz družbe DSU, d. o. o., Ljubljana so nam v zvezi z izjavami nekdanjega direktorja Igorja Lebarja sporočili, da družba DSU ni bila pristojna dajati nobenih naročil direktorju Adrie Ankaran. »Za odločanje o vseh pomembnih odločitvah v družbi je pristojna skupščina Adrie in ne posamezni družbeniki. Skupščina Adrie pa ni bila nikoli seznanjena niti ni nikoli odločala o prodaji nepremičnin oziroma dveh hčerinskih družb KDS in KSV,« so zapisali v DSU in dodali, da je njihovo družbo v skupščini Adrie zastopal Franc Herman Šimnovec, ki tudi ni bil nikoli seznanjen o prodaji nepremičnin oziroma dveh hčerinskih družb.

 

Iz današnje tiskane izdaje Dela