Kibernetske grožnje so lahko tudi poslovna priložnost

Vroča delnica: Vlagatelji pozitivno ocenjujejo možnosti za hitrejšo rast prihodkov in prevzemne sinergije.

Objavljeno
01. september 2017 20.23
Luka Leskovšek, Ilirika BPH
Luka Leskovšek, Ilirika BPH
Symantec je vodilno podjetje na področju programskih rešitev za zagotavljanje varnosti, shranjevanja podatkov in upravljanja računalniških sistemov. Symantecova programska oprema in storitve na sistemski ravni učinkovito zmanjšujejo tveganje pri poslovanju in s tem omogočajo zaupanje ob uporabi ali shranjevanju informacij.

Podjetje Symantec s sedežem v ZDA je bilo ustanovljeno leta 1982 in ima več kot 11.000 zaposlenih v 35 državah. V zadnjih letih se spopada s padanjem profitnih marž in krepitvijo konkurenčnega okolja, predvsem na področju digitalne varnosti posameznikov. Prevetreno vodstvo podjetja je novo strategijo razvoja pripravilo bolj v smislu kibernetske varnosti podjetij in državnih organizacij, kjer je večji potencial za rast, marže pa so stabilnejše.

V zadnjem času smo bili priča povečanemu številu digitalnih napadov kot tudi njihovi večji prefinjenosti. Statistika za letos govori o povečanju zlonamernih e-sporočil za skoraj 70 odstotkov glede na lansko leto, kar pomeni, da je že eno od 131 e-sporočil okuženo. Še pomembnejši trend z vidika poslovnega modela Symanteca so izsiljevalski programski virusi, ki onemogočajo normalno poslovanje posameznim podjetjem, dokler jim ta ne plačajo zahtevane odškodnine.

Maja letos se je po vsem svetu z bliskovito hitrostjo začela širiti grožnja WannaCry, ki je prizadela podjetja v 150 različnih državah in spodbudila večje izdatke podjetij za spletno varnosti. Po podatkih podjetja Barkly namreč kar 31 odstotkov podjetij, ki so bila žrtve kibernetskega napada, krepi svojo obrambo pred ponovnimi napadi, kar je seveda opazno tudi pri poslovnih rezultatih Symanteca, ki je na začetku avgusta objavil višje prihodke in dobiček od pričakovanj analitikov za drugo četrtletje leta. Prihodki so se povečali za 35 odstotkov in se ustavili pri 1,17 milijarde dolarjev, medtem ko je dobiček iz poslovanja pred davki in amortizacijo znašal 307 milijonov dolarjev in naj bi se v prihodnjem četrtletju povečal za dodatnih 73 odstotkov.

Velika pričakovanja temeljijo tudi na sinergijah in širitvi poslovanja v dobičkonosnejše segmente korporativne varnosti v oblaku s prevzemi specializiranih manjših konkurentov, ki jih je podjetje v zadnjem času prevzemalo kot po tekočem traku. V zadnjem letu so za sedem milijard dolarjev kupili podjetji Blue Coat in LifeLock, s katerima nameravajo povečati svoj tržni delež in zmogljivosti prav v segmentu varnosti storitev v oblaku, zaščite proti kraji identitete ter zaščite spletnega prometa. Sinergije znotraj skupine se bodo poznale tudi pri zmanjšanju stroškov tekočega poslovnega leta v višini 580 milijonov dolarjev.

Vrednotenje Symanteca je sicer zelo visoko, kar izraža velika pričakovanja vlagateljev, vendar ima glede na strukturne spremembe v podjetju kot tudi v sami panogi velik potencial za pozitivna presenečenja v prihodnosti. Na podlagi tega je investicijska banka Morgan Stanley določila ciljno ceno delnice pri 37 dolarjih, kar na trenutne tečaje pomeni potencialni donos v višini 24 odstotkov.