»Ključna ostaja promocija turizma v tujini«

Osamosvojena STO bo imela letos skupaj na voljo skoraj deset milijonov evrov.

Objavljeno
31. julij 2015 18.29
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo
Ljubljana - Sredi kar uspešne poletne turistične sezone se je nacionalna turistična organizacija STO po dveh letih in pol od zlitja v Spirit ter po dvajsetih letih od (prve) ustanovitve ponovno osamosvojila. Začasna direktorica Maja Pak pravi, da je cilj po tem, ko se je število zaposlenih precej zmanjšalo, krepitev na področju strokovnih kadrov, še posebno s strokovnjaki s področja trženja.

»Ključna je promocija slovenskega turizma v tujini. Moje prednostne naloge v prihodnjih mesecih so tri. Prvič je to reorganizacija STO v skladu s sodobnimi trendi s ciljem, da ponovno vzpostavimo učinkovito organizacijo za promocijo turizma, kakršno smo nekoč že imeli, oziroma še boljšo. Druga ključna naloga, ki že intenzivno poteka, je priprava programa trženja slovenskega turizma za prihodnji dve leti. Tretja je učinkovita izvedba tekočih promocijskih aktivnosti, zlasti dodatnega evropskega projekta Krepitev prepoznavnosti Slovenije kot turistične destinacije, s katerim letos na ključnih trgih izvajamo najbolj intenzivno promocijsko akcijo v zgodovini slovenskega turizma doslej,« pojasnjuje Maja Pak.

Kaj čaka STO kratkoročno?

Pred nami so pomembni dogodki, kot so Strateški forum Bled, kjer skupaj z gospodarskim in zunanjim ministrstvom organiziramo turistični panel, na katerem bodo najvišji predstavniki krovnih turističnih organizacij, to so UNWTO, PATA, evropske komisije in OECD, ter ministri, pristojni za turizem in držav Srednje in Vzhodne Evrope, razmišljali o izzivih in priložnostih, ki jih Evropi, Sloveniji in celotni svetovni turistični industriji ponujajo mednarodne povezave in globalne partnerske mreže.

Koliko denarja ima/bo imela na voljo in za kaj ga je/bo namenila letos, kako ga razdeliti?

Letos je na voljo 5.450.000 evrov proračunskih sredstev za redni program, skupaj z lastnimi viri 6.200.000 evrov. Tri četrtine teh sredstev je načrtovanih za tržno komuniciranje na ključnih trgih, to je za digitalno in klasično komuniciranje, odnose z javnostjo, študijska potovanja in predstavitve za organizatorje potovanj, poslovne borze, sejme itn. Četrtina je namenjena za trženjsko infrastrukturo, in sicer za portal, promocijske brošure in materiale, raziskave, evropske projekte, razvoj itn.

Kaj je s »starimi« evropskimi sredstvi?

Teh 3,6 milijona evrov iz prejšnjih dveh let bomo namenili za kombinacijo digitalnega in klasičnega komuniciranja. To je prva večja kampanja na ključnih trgih v zgodovini slovenskega turizma, ki že po vmesnih rezultatih kaže zelo dobre rezultate. S temi sredstvi letos izvajamo prvo obsežno in celovito inovativno digitalno kampanjo na izbranih desetih ciljnih trgih slovenskega turizma ter intenzivnejše oglaševanje Slovenije na televizijskih postajah v Avstriji in Nemčiji ter na zunanjih oglaševalskih površinah v severni Italiji.

Letos je bilo veliko energije (in denarja) usmerjene v milanski Expo. Učinka še verjetno ni mogoče meriti, ali pač?

Predstavitev Slovenije v slovenskem paviljonu na svetovni razstavi Expo Milano 2015 lahko ocenimo kot uspešno. Predstavitvam turizma je bil dan velik pomen. Še posebno pa veseli, da se Slovenija na tem globalno pomembnem in odmevnem dogodku predstavlja kot zelena, aktivna in zdrava dežela, kar je krovna zgodba slovenskega turizma.

Kaj – če – bo treba spremeniti na hitro, kaj bolj srednjeročno?

Kratkoročno je treba spremeniti organizacijo STO, da bo bolj učinkovito izvajala potrebne spremembe na področju trženja v skladu s trendi. Radikalno bomo spremenili sredstva tržnega komuniciranja v korist vsebinskega digitalnega trženja. Začeli smo priprave na oblikovanje novega portala slovenskega turizma, ki mora postati eden najboljših portalov na svetu. Hkrati se pripravljamo na oblikovanje inovativnih vsebinskih digitalnih kampanj. Pri tem bomo iskali sinergije med nacionalnim in destinacijskimi portali, ki bodo zagotavljale osnovo za kakovostne in usklajene digitalne aktivnosti.

Nekaj, česar ne bomo spremenili, pa je znamka slovenskega turizma, ki je iz dneva v dan bolj prepoznavna in več vredna. Komuniciranje bo temeljilo na močni zgodbi slovenskega turizma, ki jo odražata znamka I feel Slovenia in pozicijski slogan Green.Active.Healthy. V prihodnjih dveh letih se bomo osredotočili na ključne evropske trge, na čezmorskih pa prek trženjskih platform z drugimi državami izkoriščali priložnosti visokih rasti na teh trgih ter razvijali nove trge.

V katero smer naj bi se obrnil slovenski turizem: v specializacijo ali vsega po malem?

Menim, da je edina prava usmeritev razvoj inovativnih produktov visoke dodane vrednosti, ki temeljijo na principih trajnostnega razvoja in uresničujejo obljubo znamke Slovenije I feel Slovenia. Zelena, aktivna in zdrava Slovenija je pozicijski slogan, ki nagovarja ciljne goste višjega dohodkovnega razreda, ki cenijo aktivni oddih v neokrnjeni naravi ter produkte, ki so s tem povezani. Ponosni smo na Ljubljano, zeleno prestolnico Evrope 2016, ki bo ena prvih slovenskih zelenih destinacij v zeleni shemi slovenskega turizma »Slovenia green«, s katero želimo pospešiti razvoj trajnostnega turizma in povečati ugled in položaj Slovenije kot turistične destinacije.

Domača zakonodaja še vedno omejuje turizem, na primer gorske kolesarje?

Z ureditvijo zakonodaje se ukvarja direktorat za turizem in internacionalizacijo na MGRT, ki se pri tem povezuje z drugimi ministrstvi pri reševanju problematik, ki ovirajo konkurenčnost slovenskega turizma. V STO podpiramo tako ureditev, kot je v konkurenčnih državah, saj je kolesarjenje eden ključnih produktov slovenskega turizma v okviru aktivnih počitnic.