Agencija za kmetijske trge lani izplačala manj

Novosti subvencijske kampanje: podpore za strma gorska območja, ohranjanje mejic in dobrobit drobnice. Bolj sistematično preverjanje goljufij.

Objavljeno
22. februar 2017 17.24
tlo-Kovk
Maja Prijatelj Videmšek
Maja Prijatelj Videmšek

Prihodnji ponedeljek se začenja nova kampanja zbiranja vlog za izplačilo zahtevkov za sheme neposrednih plačil in ukrepe razvoja podeželja za leto 2017. Kmetje jih morajo oddati do šestega maja, potegovali pa se bodo za skupno 220 milijonov evrov.

Lani je Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (Agencija) nosilcem kmetijskih gospodarstev v Sloveniji za ukrepe skupne kmetijske politike izplačala 262,7 milijona evrov, kar je za 30 milijonov evrov manj kot leta 2015. Razlog je manjši obseg izplačil investicijskih ukrepov programa razvoja podeželja, je pojasnil generalni direktor Benedikt Jeranko. 88 odstotkov izplačanih sredstev je bilo evropskih, 12 odstotkov iz slovenskega proračuna.

Največji delež plačil v lanskem letu so predstavljala neposredna plačila (139 milijonov evrov) in plačila za kmetijsko-okoljske ukrepe (93,8 milijonov). znotraj teh je bilo 60 milijonov evrov izplačanih za kmetovanje na območjih z omejenimi dejavniki, 24 milijonov za kmetijsko-okoljsko-podnebne ukrepe, 7,6 milijonov za ekološko kmetovanje in 1,2 milijona za dobrobit živali.

Ribištvo je dobilo 2,5 milijonov evrov, vrednosti izplačil za ostale ukrepe so bile manjše.

Doslej je bilo v programskem obdobju, ki se je začelo leta 2014, preko postopkov, ki jih vodi Agencija, izplačanih 741 milijonov evrov iz evropskih blagajn oziroma treh skladov in 117 milijonov iz slovenskega proračuna. V letih 2015 in 2016 je Slovenija iz Evropskega kmetijskega sklada za ukrepe razvoja podeželja načrpala 107 od 838 milijonov evrov, kar je slabih 13 odstotkov razpoložljivih sredstev za celotno programsko obdobje. Za sheme neposrednih plačil za leto 2015 pa je lani načrpala 99 odstotkov razpoložljivih evropskih sredstev (137 milijonov evrov).

Izplačila so letos celo nekoliko zgodnejša kot v preteklih letih, ocenjuje Jeranko. V okviru ukrepa za območja z omejenimi dejavniki je bilo izplačanih 99 odstotkov vlog, neizplačanih je še okoli 570 vlog. Pri neposrednih plačilih bo do konca meseca izplačanih 97 odstotkov vlog, okoli 1800 vlog pa bo plačanih marca. Lanski zahtevki s področja kmetijsko-okoljskih ukrepov bodo izplačani od aprila do junija.

Na področju investicijskih ukrepov razvoja podeželja je Agencija lani obravnavala vloge za 18 objavljenih javnih razpisov. Do konca januarja je izdala 950 odločb v znesku 35,5 milijonov evrov, ki bodo omogočile izvedbo projektov in naložb v vrednosti 92 milijonov evrov. V letošnjem letu je pričakovati objavo 20 javnih razpisov s področja investicij v programu razvoja podeželja in pet s področja ribištva.

Novost pri shemi neposrednih plačil je plačilo za območja z naravnimi omejitvami, ki uvaja dve kategoriji: za gorska območja z nagibom med 35 in 50 odstotkov in območja z nagibom več kot 50 odstotkov. Ocenjena podpora za prvo kategorijo je 50 evrov na hektar in za drugo 100 evrov na hektar, končna višina podpore pa bo odvisna od števila vseh prijavljenih upravičenih hektarjev.

Na področju kmetijsko-okoljskih ukrepov sta novosti operacija »ohranjanje mejic« in ukrep »dobrobit živali za drobnico«. Na drugi strani se v letošnjem letu obeta ukinitev proizvodno vezanih podpor za beljakovinske rastline. Dokončna odločitev o tem bo znana kmalu po začetku kampanje izpolnjevanja zbirnih vlog, je povedal Jeranko.

Od lani se nadaljuje izplačevanje začasnih izrednih pomoči, ki jih je Evropska komisija namenila sektorju mleka in prašičereje zaradi zmanjšanja izvoza na kitajski trg. Prvim je bilo izplačanih 2,2 milijona evrov, prašičerejcem pa pol milijona evrov. V začetku septembra lani je Evropska komisija zaradi kriz na trgu izdala nov sveženj podpor za zmanjšanje proizvodnje mleka. Agencija je slovenskim pridelovalcem mleka doslej odobrila 222 vlog za 1385 ton mleka v skupni vrednosti 194.400 evrov, ki bodo izplačani prihodnji mesec. Zaradi pozebe aprila lani je na voljo 3,5 milijona evrov za okoli 4.400 upravičencev. Trenutno upravičenci vračajo vloge, sredstva bodo po napovedih Jeranka izplačana v maju in juniju.

Izpolnjevanje predpisanih pogojev in upravičenost do javnih sredstev za vse ukrepe kmetijske politike je Agencija tudi lani preverjala administrativno, na terenu pa je izvedla 8.660 kontrol. V zadnjih letih bolj sistematično preprečuje in odkriva tudi goljufije. Gre za nepravilnosti, ki so bile storjene z namenom pridobivanja sredstev. Agencija vseskozi zaznava poskuse goljufij, vendar je njihov odstotek po besedah Jeranka zelo majhen.

Od tisoč obravnavanih vlog za investicijske ukrepe razvoja podeželja v lanskem letu je zaznala tri sume goljufij, ki jih še preiskuje. V postopku obravnave je predlog spremembe zakona o kmetijstvu, ki predvideva, da se takšna vloga izvzame iz paketa vlog, ki se obravnavajo hkrati, da zaradi nje ne bodo tako dolgo čakali drugi prosilci. Trenutno zaradi preverjanja suma goljufije pri eni vlogi čaka sto drugih, je izpostavil Jeranko.