Bolezen modrikastega jezika blizu Slovenije

Zaradi širjenja virusne bolezni prežvekovalcev na Madžarskem je uprava za varno hrano odredila varnostne ukrepe.

Objavljeno
17. november 2014 21.30
Marjeta Šoštarič, Jo. P., F. M.
Marjeta Šoštarič, Jo. P., F. M.
Ljubljana - Bolezen modrikastega jezika, za katero so dovzetni vsi prežvekovalci, se iz Madžarske nevarno približuje Sloveniji in vprašanje časa je, kdaj bomo o prvem odkritem primeru bolezni poročali tudi pri nas, pravijo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Bolezen modrikastega jezika, ki prizadene govedo, drobnico in srnjad - povzroča jo virus, ki ga prenašajo okužene mušice oz. komarji - se je namreč pojavila tudi v madžarskem kraju Gödre v Baranji, ki je od Slovenije oddaljen 120 kilometrov. O tem so bili na upravi za varno hrano obveščeni v petek. Zaradi bližine se je v varnostnem pasu 150-kilometrskega območja znašlo tudi območje v Sloveniji, na katerem so rejcem odredili izvajanje preventivnih ukrepov.

V ogroženem območju so se zaradi bližine najbolj svežega odkritja bolezni na Madžarskem, kjer so obolele živali prvič registrirali sicer že pretekli mesec, so se tako znašle tri občine v okviru območnega urada uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na Ptuju, in 18 občin z območnega urada Murske Sobote. Na tem območju je 423 gospodarstev z drobnico , na katerih je 4095 živali, in 1500 gospodarstev z govedom, ki redijo skoraj 28.000 živali.

O nevarnosti in sprejetih ukrepih so jih obvestili, kot je povedala Vida Čadonič Špelič, direktorica uprave, z odločbami, ki so bile »danes zjutraj izročene na krajevno običajen način«. Ker, kot je dejala, ni možno izdati odločbe vsakemu lastniku, so bile zaradi hitrejšega obveščanja izročene povsod tam, kjer so uradne oglasne deske, veterinarskim postajam in ambulantam ter na kmetijsko gozdarsko zbornico. Ker je eden od načinov obračanja na lastnike teh živali tudi seznanjanje prek medijev, so ukrepanje predstavili še na novinarski konferenci.

Bolezen ni nevarna za ljudi

Živali s tega območja lahko gredo v zakol, če ne kažejo znakov bolezni in so jih razkužili. Ker večina rejcev z ogroženega območja vozi govedo v zakol v Avstrijo, je uprava že zaprosila avstrijsko stran za dovoljenje, da bi razkužene živali še vedno lahko vozili k njim v zakol.
Bolezen modrikastega jezika je bolezen živali, za katero so dovzetni vsi prežvekovalci, vključno z ovcami, govedom, jelenjadjo in srnjadjo, kozami in kamelidi (kamelami, lamami, alpakami, guanaki in vikunjami), ni pa bolezen nevarna za konje ali prašiče, prav tako ni nevarna za ljudi.

Za bolezen so značilne spremembe ustne in nosne sluznice ter roževine parkljev. Bolezen povzroča virus, ki ga širijo nekatere vrste krvosesih mušic, komarjev. Za bolezen je značilna povišana telesna temperatura živali, slabo počutje, apatičnost, temu pa sledijo razjede v ustni sluznici ter na roževini. Najbolj tipičen znak bolezni je modrikavost jezika, je pojasnila vodja sektorja za zdravje in dobrobit živali na upravi Breda Hrovatin. Rejcem priporoča, naj živali še bolj pozorno opazujejo. Ob tem je dodala, da pri sevu, ki se sedaj širi po Evropi, še ne poročajo o poginu živali.

Doslej bolezen modrikastega jezika v Sloveniji še ni bila prisotna. So pa monitoringi, ki jih opravljajo na upravi, potrdili prisotnost okuženih komarjev. »Doslej je bilo v analize s pokritostjo cele države zajetih okrog 4000 pregledov krvi govedi in enako število pregledov krvi drobnice na morebitno prisotnost tega virusa. K sreči ga doslej ni bilo, bojimo pa se, da ga bomo letos našli tudi pri nas oziroma da bodo klinični znaki pokazali, da to bolezen imamo,« je dejala Čadonič Špeličeva in dodala, da je to ena od bolezni, ki se pojavlja zaradi klimatskih spememb.

Bolezen lahko povzroča več serotipov virusa, ta, ki je preko Grčije, Turčije, Bolgarije, Romunije in južnih držav Balkana (Srbije, Albanije, Makedonije) prišel do Hrvaške in Madžarske, je, kot pravijo milejši. Hujše oblike povzročajo pogine živali.

Razmere na terenu

Na Kmetijsko gozdarskem zavodu v Murski Soboti so po besedah direktorja Franca Režonje seznanjeni o dogajanju, a kot pravi za sedaj še niso v varnostnem pasu, zato jim za sedaj ni bilo treba ukrepati. Sicer pa, kot je dejal, sami tako ali tako ne morejo ukrepati, saj se v primerih takšnih bolezni vse vodi iz enega centra, z ministrstva za kmetijstvo, in so oni samo izvajalci.

Na štajerskem območju, za katerega je pristojen Kmetijsko-gozdarski zavod s Ptuja, so s posebno študijo že pregledali komarje, ki so prenašalci bolezni, a po besedah Miana Zorina okuženih prenašalcev niso odkrili. Ker tudi bolezni na tem območju še niso odkrili, kakšnih posebnih ukrepov za zdaj še ne pripravljajo.