Ostrejša zakonodaja EU proti prevaram v prehrambeni industriji

Uradni pregledi živil vzdolž celotne prehranske verige

Objavljeno
15. marec 2017 20.16
M. F. K., STA
M. F. K., STA

Bruselj – Evropski parlament je sprejel uredbo, ki krepi sistem uradnih pregledov živil vzdolž vse prehranske verige. Z novo zakonodajo naj bi izboljšali sledljivost hrane, preprečili goljufije in okrepili zaupanje potrošnikov, so sporočili iz evropskega parlamenta.

Pravila oblikujejo celovit, integriran in učinkovitejši sistem uradnega nadzora varnosti hrane in živalske krme, vključno z veterinarskimi in fitosanitarnimi zahtevami, ob upoštevanju posebnosti ekološke pridelave in zaščitenih geografskih označb. Uredba združuje dosedanje opredelitve inšpekcij in nadzora živil v vsej prehranski verigi iz 16 različnih uredb in direktiv v enotno besedilo. To preprečuje podvajanje in prekrivanje pristojnosti ter omogoča večjo prožnost nadzornih organov pri odkrivanju in ukrepanju ob nepravilnostih.

Nenapovedano preverjanje

Zakonodaja predvideva tudi nenapovedana preverjanja na podlagi ocen tveganja na vseh področjih pristojnosti, dosledno izvajanje ukrepov proti kršiteljem, opredelitev pogojev za uvoz živali in živil iz tretjih držav ter nadzor evropske komisije tako v članicah Unije kot v tretjih državah.

Nedavni primeri goljufij s hrano so pokazali pomanjkljivosti pri izvajanju zakonodaje za zaščito potrošnikov in hitrejše odkrivanje kršiteljev predpisov o sledljivosti v prehranski verigi. Nova pravila predvidevajo strožji nadzor na podlagi analiz tveganja, kar pomeni, da bo več pozornosti namenjeno tudi težavam, ki niso nujno nevarnost za zdravje.

Ukrepi v veljavo 2019

Ukrepi bodo začeli veljati leta 2019, višino kazni za kršitelje pa bodo oblikovali na podlagi višine prihodkov, ustvarjenih s prometom spornih izdelkov.

Ukrepi so posledica škandala iz leta 2013, ko so inšpektorji na Irskem v zamrznjenih govejih burgerjih odkrili konjsko meso. Do podobnih izsledkov so nato prišli tudi inšpektorji v nekaterih drugih evropskih državah, pri čemer so proizvajalci v nekaterih primerih goveje meso skoraj v celoti nadomestili s konjskim.