Hello Tractor, Uber za traktorje

V Nigeriji si zdaj lažje privoščijo traktorje in povečajo donos svojih kmetijskih površin.

Objavljeno
23. junij 2017 10.36
Lekan Otufodunrin, The Nation
Lekan Otufodunrin, The Nation

Mnogi kmetje si jih ne morejo privoščiti zaradi visokih stroškov, zvezna vlada, ki je pomemben dobavitelj traktorjev, pa lahko s traktorji oskrbi samo štiri odstotke kmetovalcev. Afrika ima manj kot 50 traktorjev na 100 kvadratnih kilometrov plodnih površin po podatkih Organizacije za prehrano in kmetijstvo (FAO), ki je Nigerijo med 188 državami uvrstila na 132. mesto po uporabi kmetijske mehanizacije. Kmetije v Nigeriji so majhne, zato si kmetje le težko privoščijo traktor.

Toda od sredine leta 2014 se poskušajo s projektom Hello Tractor lotiti težav, ki jih med malimi kmeti povzročata uničujoča revščina in slab pridelek. Avtor projekta Hello Tractor je Američan Jehiel Oliver, ki je razmišljal o ideji, medtem ko je delal kot globalni finančni svetovalec za mala in srednje velika podjetja ter kmetijstvo pri podjetju Aya Consulting v ZDA.

Preselil se je v Nigerijo, da bi uresničil svoj projekt - ustanovil je socialno podjetje, ki skrbi za varno oskrbo s hrano in dohodkovno varnost, in sicer tako, da oskrbuje nigerijske kmetovalce s pravimi sredstvi za učinkovito obdelovanje njihove zemlje. Hello Tractor spodbuja skupno rabo omrežja lastnikov »pametnih traktorjev«, ki omogočajo malim kmetom, da zaprosijo za traktorske storitve, ko jih potrebujejo, in jih plačajo s kratkimi telefonskimi sporočili in mobilnim plačevanjem.


Posamezni pametni traktor je mogoče uporabiti na približno 250 hektarjih kmetijskih površin na leto. Foto: Jehiel Oliver

Upravljavci storitve so prepričani, da je njihova rešitev edinstvena. »Kmetovalci, ki uporabljajo naš zmogljiv sistem za rezervacije, lahko zahtevajo, načrtujejo in vnaprej plačajo traktorske storitve bližnjih lastnikov pametnih traktorjev, in vse to opravijo s kratkimi telefonskimi sporočili in mobilnim plačevanjem. Ko je storitev opravljena, lastnik pametnega traktorja samodejno prejme vnaprejšnje plačilo.

Odkar je projekt začel delovati sredi leta 2014, so kmetje, ki so sodelovali v začetnem obdobju projekta, poročali o 200-odstotnem povečanju pridelka, saj so uporabljali vozilo, ki opravi delo 40-krat hitreje, kakor ga je mogoče opraviti ročno. »Izdelali smo inovativen nizkocenovni 'pametni traktor', oblikovan posebej za potrebe malega kmeta,« pravi Oliver, ustanovitelj projekta Hello Tractor.

»Pametni traktor je traktor z dvema kolesoma in GPS anteno, preko katere lahko nadziramo uporabo in telematiko, s katero zbiramo in prenašamo podatke na območjih brez interneta, denimo na kmetijskih površinah,« dodaja Oliver.
Oliver pravi, da je vsak razpoložljiv traktor mogoče uporabiti na približno 250 hektarjih kmetijskih površin na leto. To je v Nigeriji, kjer imajo kmetovalci v lasti povprečno hektar zemlje, precej.

Nigerija je ena od držav, v katerih se število prebivalcev povečuje najhitreje na svetu, na trgu dela pa je izjemno veliko povpraševanja po novih delovnih mestih, zato je izboljšanje razmer v nigerijskem kmetijstvu ključni dejavnik, s katerim se bo mogoče bojevati proti brezposelnosti med mladimi v naslednji generaciji.

»Kmetijstvo je v Nigeriji resda dobičkonosna dejavnost, vendar so razmere kljub temu (vsaj deloma) tvegane, zato banke niso pripravljene dejavneje sodelovati s kmetovalci,« pojasnjuje Oliver. Hello Tractor zato poskuša poskrbeti tudi za ugodno financiranje in tako pomaga omogočiti nakup pametnega traktorja. »Traktor je opremljen z različnimi dodatki in lastniki ga lahko prilagodijo uporabi pri gojenju različnih pridelkov in v različnih obdobjih cikla pridelave. Tako lahko oskrbujejo svoje kupce z izdelki vse leto. Z GPS anteno Hello Tractor sledi uporabi in zbira podatke o lokaciji, smernicah na trgu in porabi,« je pojasnil Oliver.


Usposabljanje operaterjev projekta Hello Tractor. Foto: Jehiel Oliver

»V začetnem obdobju dajemo prednost pripravi zemlje, saj gre navsezadnje šele za prvo obdobje pridelave,« je povedal Oliver. »Delo v tem obdobju je najtežje. Potrebujemo približno 40 dni ročnega dela za ustrezno pripravo zemlje. Naši traktorji to delo opravijo v osmih urah.«

Oliver je reviji The Nation povedal, da je projekt doslej deloval učinkovito. »Kmetje pravijo, da zaradi dostopa do traktorskih storitev prihranijo denar, ki bi ga sicer porabili za pripravo zemlje, hkrati pa jim ni treba ročno opraviti dela na zemlji, ki jo obdelujejo.

Projekt Hello Tractor so letos začeli poskusno izvajati tudi v Keniji. Oliver je prepričan, da bodo rezultati v Keniji prav tako obetavni kakor tisti v Nigeriji.

***