Nadstandard tudi pri perutninskem mesu

Perutninarji skupaj z državo ciljajo na večjo lojalnost potrošnikov do lokalne hrane.

Objavljeno
19. december 2016 18.20
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Ljubljana - Perutnina Ptuj, Perutninarstvo Pivka in Panvita so trije največji slovenski proizvajalci perutninskega mesa, ki so prvi v mesnopredelovalni panogi izpolnili pogoje za označevanje perutninskega mesa z znakom Izbrana kakovost - Slovenija. Tako označeno je od danes že na voljo v trgovinah.

Znak izbrane kakovosti, s katerim je dovoljeno označevanje mesa in v nadaljevanju tudi izdelkov, zagotavlja slovenski izvor, višjo kakovost, nadstandardni nadzor in sledljivost mesa od rejca do potrošnika. »Prizadevamo si, da tudi proizvodnja hrane postane zmagovalec v Sloveniji, za kar imamo vse možnosti,« je ob predstavitvi nadgradnje slovenske sheme kakovosti v proizvodnji hrane poudaril resorni minister Dejan Židan, ko je dejal, da je perutninarstvo za Slovenijo zelo pomembno, saj v sektorju živinoreje pomeni 18 odstotkov, ta pa slabo polovico kmetijstva. »Z zdravim načinom prehranjevanja se je poraba perutninskega mesa v Sloveniji povečala in se lani približala 29 kilogramom na prebivalca. To pomeni, da je rast v zadnjih petih letih povprečno osemodstotna. Ta trend je dober in dober je tudi glede na rast števila kmetijskih gospodarstev, ki se ukvarjajo s perutninarstvom. Zakol v perutninarski industriji se je letos povečal za deset odstotkov, samopreskrba pa je 103-odstotna.«

Z izbrano kakovostjo si proizvajalci skupaj z državo prizadevajo povečati lojalnost potrošnikov do lokalno pridelane hrane, to pa je vsa v Sloveniji pridelana hrana, pravi Židan. »Da bodo tudi, ko bodo na slovenski trg prišli presežki hrane iz Evrope, česar ni mogoče preprečiti, lahko pa destabilizirajo naš trg.«

Predsedniki uprav vseh treh največjih proizvajalcev perutninskega mesa v državi so poudarili že zdaj dober sistem zagotavljanja varnosti in nadzora v proizvodnji hrane. Ta se po besedah Petra Polaniča iz Panvite začne že na polju pri pridelavi krme in nadaljuje v vseh fazah proizvodnje do kupca. Kakovost je, kot pravi Janez Rebec iz Pivke, že zdaj »tradicionalno boljša, kot je v Evropi«. Pravila za shemo izbrane kakovosti natančno predpisujejo, katero krmo je dovoljeno uporabljati (prepovedana je krma s proteini živalskega izvora in iz surovin na negativni listi), določene so transportne omejitve (ne več kot 200 kilometrov), vsi certificirani obrati morajo ločeno voditi izbrano kakovost in tudi v trgovinah je prodaja tega mesa ločena. Znani so tudi natančni podatki o rejcih, ki so vzredili perutnino. Tibor Šimonka iz ptujske Perutnine je zagotovil, da se zaradi nove sheme meso ne bo podražilo, za potrošnike pa je to dodatno jamstvo kakovosti, in dodal, da proizvajalci perutninskega mesa že zdaj v to shemo lahko vključijo celoten prodajni program, ne le svežega mesa, in da se bo v kratkem to tudi zgodilo.