Pri standardih EU ne bo popuščanja

Evropski komisar Hogan: Sporazum TTIP ne bo sprejet, če z njim Evropska unija ne bo zadovoljna

Objavljeno
14. julij 2016 23.24
Phil Hogan (L) evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja in naš kmetijski minister Dejan Židan na Turistični kmetiji Ljubica v Vinharjah nad Poljanami. Slovenija 14.julija 2016. [Hogan Phil,Židan Dejan, evropski
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič
Poljane nad Škofjo Loko – Sporazum TTIP med EU in ZDA ne bo sprejet, če EU z vsebino ne bo zadovoljna, je na prvem uradnem obisku v Sloveniji poudaril evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Phil Hogan. Napovedal je tudi nove ukrepe za pomoč pri reševanju krize na mlečnem trgu.


»Naše standarde bomo ščitili in varovali,« je poudaril komisar, ki se je z gostiteljem, kmetijskim ministrom Dejanom Židanom, in člani sveta za kmetijstvo (ministrovo posvetovalno telo) pogovarjal o aktualnih temah evropskega in slovenskega kmetijstva. Poudaril je, da ne bo sprejet nikakršen sporazum med EU in ZDA, če ne bo EU zadovoljna z vsebino. »To pomeni, da pri TTIP ne bo nikakršnega zniževanja ravni prehranskih standardov, ki veljajo v EU, in da ne bo popuščanja, ko gre za naše pomembne nacionalne in mednarodne interese, še zlasti glede prehranskih in okoljskih standardov ter standardov za dobrobit živali. Zelo jasno smo sporočili ZDA, da na naši strani ne bo nobenih zakonodajnih sprememb v zvezi s tem. Če evropska komisija ne bo zadovoljna z rezultati pogajanj, ne bomo priporočili parlamentu in posledično državam članicam, da bi ta sporazum sprejeli. Vem, da se v javnosti pojavljajo različne informacije, tudi zato želim pomiriti s to izjavo,« je dejal komisar Hogan.

V njegovem nekajurnem obisku Slovenije so govorili tudi o posledicah britanskega izstopa iz EU in posledicah za kmetijstvo, seznanil pa se je še z vročimi temami slovenskega kmetijstva in pobudami evropski komisiji za večjo prožnost pri izvajanju skupne kmetijske politike, še zlasti pri programu razvoja podeželja na območjih z omejenimi dejavniki za kmetovanje. »Naredil bom vse, kar je v moji moči, da bomo zagotovili potrebno prožnost v programu razvoja podeželja in tudi pomagali vašim kmetom, sploh pri pozebi. Nisem se zavedal, da je bila tako velika,« je dejal Hogan.

Kot je povedal po sestanku s svetom za kmetijstvo in podeželje, na katerem so mu predstavili svoje poglede na skupno kmetijsko politiko (SKP), »se bo veliko delalo na poenostavitvah, ki so nujne pri razbremenjevanju administrativnih bremen«. Za reševanje krize na mlečnem trgu, ki še kar traja, pa da bodo prihodnji teden na zasedanju kmetijskih ministrov držav članic predstavljeni različni predlogi ukrepov, med njimi tudi taki, kjer bodo pomembno vlogo odigrali drugi komisariati. Predstavljene bodo tudi novosti v SKP po letu 2020.

»Na srečo nam je uspelo pri reševanju težav v prašičereji, saj so se v sedmih tednih cene dvignile za kar 21 odstotkov, zaradi povečanega izvoza v države Daljnega vzhoda, kar je posledica številnih ukrepov, uvedenih lani in letos,« je ob napovedi nadgradnje jeseni sprejetih ukrepov za pomoč mlečnemu sektorju poudaril evropski komisar. Z novimi ukrepi, ki jih bo razkril na ponedeljkovem zasedanju sveta kmetijskih ministrov, želijo vzpostaviti potrebno ravnotežje med ponudbo in povpraševanjem.

Hoganu in Židanu se je pri ogledu sirarne v Gorenji vasi pridružila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc, ki se v okviru svojega delovanja ukvarja tudi z izzivi cenejših logističnih storitev za večjo konkurenčnost pri prodaji lokalnih pridelkov.