Proizvodnja mleka: odprava kvot ne bo imela hitrih učinkov

Zaradi ukinitve mlečnih kvot je iskanje dodatnih trgov za Slovenijo zelo pomembno. Ena od priložnosti se odpira na Kitajskem.

Objavljeno
29. marec 2015 23.11
kotnik/NEDELO
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – S 1. aprilom bo EU po 31 letih ukinila omejitve za proizvodnjo mleka. Slovenske mlekarne so na ukinitev dobro pripravljene, saj proizvajajo kakovostne in varne mlečne izdelke, tudi hitrega padca cen v Gospodarskem interesnem združenju mlekarstva ne pričakujejo.

V Bruslju kot glavni razlog za odpravo kvot navajajo občutno povečano potrošnjo mleka na svetovnih trgih, ki naj bi se nadaljevala tudi v prihodnje, kvote pa proizvajalcem omejujejo odziv na rast povpraševanja. EU je mlečne kvote uvedla leta 1984, ko je bila ponudba mleka veliko večja od povpraševanja, da bi s tem ukrepom proizvajalcem, ne glede na povpraševanje, zagotovili občutno višjo ceno mleka, kot jo dosegajo na svetovnih trgih. Kljub kvotam se je v zadnjih petih letih izvoz mlečnih izdelkov iz EU po obsegu povečal za 45 odstotkov, po vrednosti pa za 95 odstotkov. Tržne napovedi za nadaljnjo rast ostajajo obetavne zlasti za proizvode z visoko dodano vrednostjo, kot je sir, pa tudi za sestavine v prehranskih, športnih in dietetičnih proizvodih.

Pogodbe s tujci

Nekatere države, med njimi tudi Slovenija, so v pogajanjih opozarjale na proizvajalce mleka na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost, kot so gorski predeli, ki v Sloveniji predstavljajo polovico vseh kmetij. Evropska komisija na te pomisleke odgovarja, da je v sklopu politike za razvoj podeželja na voljo dovolj ukrepov, ki jih lahko članice izkoristijo v podporo proizvajalcem mleka na teh območjih. Druga skrb, ki je povezana z odpravo mlečnih kvot, je nevarnost kolapsa cen mleka, vendar v Bruslju zagotavljajo, da odprava kvot ne bo imela takojšnjega in neposrednega učinka in izpostavljajo osnovni namen tega ukrepa, da je cena odraz razmerja med ponudbo in povpraševanjem.

Na ministrstvu za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano pravijo, da prilagajanje na obdobje brez kvot traja že nekaj časa, kakšne spremembe se obetajo, pa bomo videli šele dolgoročno. Opozarjajo, da bodo rejci po novem lahko sklepali pogodbe o odkupu mleka neposredno s tujimi mlekarnami, mlekarne pa neposredno z rejci mleka v tujini. V okviru kvotnega sistema morajo rejci prodati mleko odkupovalcu, registriranemu v Sloveniji.

Slovensko mleko za Kitajce

Zaradi ukinitve mlečnih kvot je iskanje dodatnih trgov za Slovenijo zelo pomembno. Ena od priložnosti se odpira na Kitajskem, kjer so po dobrih dveh letih dovolili uvoz slovenskih mlečnih izdelkov. Kitajska inšpekcija je v začetku februarja izvedla pregled na področju mlekarstva v Sloveniji, slovensko veleposlaništvo v Pekingu pa je že sporočilo, da je bil pregled ocenjen kot uspešen.

Surovo mleko mora izhajati le iz gospodarstev v Sloveniji ali držav, ki so na seznamu odobrenih držav za izvoz na Kitajsko. Obrati, ki bodo izvažali na Kitajsko, morajo upoštevati kitajske standarde pri higiensko-tehničnih normativih v proizvodnji ter posebne standarde, ki veljajo za posamezne izdelke. Določena so pravila pakiranja in označevanja živil ter zahteve o medsebojnem obveščanju ob ugotovljenih nepravilnostih. Takoj ko bo protokol usklajen, bo kitajska stran začela s postopkom za registracijo morebitnih slovenskih izvoznikov, kar traja običajno okoli dvajset delovnih dni.