Sprejet organizacijski okvir za družbo Slovenski državni gozdovi

Vlada je na dopisni seji sprejela izhodišča za pripravo strateškega načrta poslovanja državne družbe SiDG.

Objavljeno
20. oktober 2016 13.07
jer*podrta drevesa
M. Š.
M. Š.
Ljubljana − S predlaganimi izhodišči, ki jih je sprejela vlada, se določa organizacijski okvir, temelje za gospodarjenje z gozdovi ter druge dejavnosti, ki so potrebne za gospodarno in učinkovito opravljanje dejavnosti gospodarjenja z državnimi gozdovi.

Skladno z zakonom o gospodarjenju z gozdovi v lasti države vlada uresničuje naloge in pristojnosti skupščine družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG). Ta v skladu z aktom o ustanovitvi družbe odloča o sprejemu strateškega načrta poslovanja družbe.

Vršilec dolžnosti poslovodstva družbe je pristojno ministrstvo za gozdarstvo obvestil, da bo SiDG pristopila k izdelavi strateškega načrta družbe. Ob tem je vlado v vlogi skupščine družbe zaprosil za izhodišča za pripravo tega načrta, kar bo družbi omogočilo, da bo pripravila strateški načrt, ki bo skladen s pričakovanji lastnika. Vlada je v vlogi skupščine družbe SiDG dala usmeritve za pripravo strateškega načrta.

Strateški načrt poslovanja družbe SDIG mora vsebovati merila in kazalce za merjenje uspešnosti družbe, pripravljen pa mora biti za obdobje najmanj 10 let ter vsebovati temeljne poslovne politike družbe za obdobje 5 let, oboje na predlog poslovodstva družbe in mnenja nadzornega sveta.

Družba SiDG je bila ustanovljena na podlagi zakona o gospodarjenju z gozdovi v lasti Republike Slovenije, ki določa način gospodarjenja s temi gozdovi pri doseganju gospodarskih in razvojnih ciljev ter ciljev javnega interesa pri gospodarjenju z državnimi gozdovi ter ustvarjanje pogojev za razvoj gozdno-lesnih verig, kot nosilcev trajnostnega razvoja in oblikovalcev zelenih delovnih mest.

SiDG mora pri gospodarjenju z gozdovi v lasti RS upoštevati vsa načela in cilje gospodarjenja, ki jih določa že omenjeni zakon za področje gospodarjenja z gozdovi in drugih dejavnosti, zlasti z organizacijo centrov za zbiranje oziroma predelavo lesa in jih prioritetno vključiti v strateški načrt poslovanja.