Svet FAO potrdil slovensko pobudo za svetovni dan čebel

Tako je Slovnija uspešno preskočila tudi drugo stopničko v okviru FAO.

Objavljeno
06. december 2016 19.50
hieng/cebelarstvo
Silva Čeh
Silva Čeh
Ljubljana − V Rimu te dni poteka 155. zasedanje Sveta FAO (Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo) in že prvi dan zasedanja je bila  med točkami obravnavana in potrjena tudi slovenska pobuda o razglasitvi 20. maja za svetovni dan čebel. Zasedanje bo zaključeno v petek 9. decembra s potrditvijo poročila, so spodbudno novico objavili na spletni strani ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

V razpravi na Svetu FAO so slovensko pobudo v skupnem stališču posebno izpostavile in podprle skupina držav članic EU in regionalna skupina FAO za Latinsko Ameriko in Karibe (GRULAC), dodatno pa tudi posamezne države članice. Tako je torej Slovenija prehodila že drugo stopničku, potem ko je prvo konec septembra letos, z močno in enotno podporo držav članic FAO v okviru Odbora za kmetijstvo FAO (COAG).

Zdaj po potrditvi na Svetu FAO bo pobuda predložena za obravnavo na naslednjem, 40. zasedanju Konference FAO, ki bo julija 2017. To bo tudi zaključni korak v okviru FAO, kjer se pričakuje končno potrditev resolucije in odločitev, da se resolucija predloži v obravnavo in sprejem na generalno skupščino OZN v New Yorku. Obravnava na pristojnem odboru in generalni skupščini OZN v New Yorku pa je predvidena v drugi polovici leta 2017.

Od čebel odvisna tretjina pridelane hrane na svetu

Znano je, da čebele in drugi opraševalci predstavljajo neprecenljivo vrednost, saj je od opraševanja odvisna kar tretjina pridelane hrane na svetu. Prav tako imajo čebele tudi neprecenljivo vlogo pri ohranjanju ekološkega ravnotežja in biotske raznovrstnosti v naravi.

Tako želi Slovenija z obeleženjem svetovnega dneva čebel svetovno javnost in politične odločevalce opozarjati na pomembnost ohranjanja čebel, spodbujati skupno skrb za čebele in čebelarstvo ter ostale opraševalce in na ta način prispevati tudi k reševanju globalnih problemov, kot so zagotavljanje globalne varnosti preskrbe s hrano, izkoreninjenje oziroma odprava lakote in ohranjanje okolja, kar so cilji trajnostnega razvoja, opredeljeni v Razvojni agendi do leta 2030.

Pobuda za svetovni dan čebel pa že prispeva k prepoznavnosti Slovenije na svetovni ravni, številne države namreč že izražajo interes po krepitvi sodelovanja na področju čebelarstva, to pa prinaša priložnosti tudi za turizem in ostale sektorje gospodarstva, še dodajajo na ministrstvu.