Veliko dela za boljše razmere prehranskega sektorja

Inventura Židanovega ministrovanja v prvi polovici mandata Mira Cerarja

Objavljeno
21. september 2016 17.46
bsa zelenjava
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Ljubljana – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je v prvi polovici mandata vlade Mira Cerarja od leta 2014 pod vodstvom ministra Dejana Židana uresničilo številne zadane cilje in naloge, ki že in bodo pomembno prispevale k razvoju in napredku prehranskega, gozdarskega in ribiškega sektorja, so zapisali na ministrstvu v svojem inventurnem pregledu dogajanja v zadnjih dveh letih.

Med večjimi in vidnejšimi dosežki navajajo uspešno uveljavitev nove Skupne kmetijske politike (SKP) 2014 – 2020, ustanovitev podjetja Slovenski državni gozdovi, uvedbo inštitucije varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano ter pobuda pri OZN za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel.

Ministrstvo je v minulem dvoletnem obdobju uspešno pripravilo Program razvoja podeželja (PRP) 2014 – 2020 in dobilo potrditev pri evropski komisiji ter že sprejelo prve spremembe PRP, kar pomeni uveljavitev nove kmetijske politike in priliv v kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v vrednosti 1,1 milijarde evrov. Program še naprej podpira kmetovanje na področjih z oteženimi pogoji, povečuje sredstva za ekološko kmetovanje, prenavlja okoljske ukrepe v smeri večje učinkovitosti, bistveno povečuje sredstva za regionalne projekte in uvaja dodatne podpore za mlade kmete. Z uspešno izvedbo subvencijskih kampanj 2015 in 2016 s prenovljenimi ukrepi 1. in 2. stebra SKP so, kot poudarjajo, uvedli nove podporne ukrepe za povečanje prehranske samooskrbe (proizvodno vezana plačila za strna žita, zelenjavo in beljakovinske rastline), stabilizacijo pomembnih sektorjev (proizvodnja vezava za proizvodnjo mleka v gorsko-hribovskih kmetijah in pri govejih pitancih) in podporo mladim kmetom (povečanje neposrednih plačil za mlade kmete). Z učinkovitim zaključkom minulega PRP 2007-2013 je bilo zagotovljenega kar 99,96-odstotno črpanja razpoložljivih sredstev in njihovo tekoče izplačilo ter tako v rokih, ki so ugodnejši od predpisanih skrajnih rokov, s tem pa poleg konkurenčnosti tudi dodatno poskrbeli za stabilnost in likvidnost v kmetijskem sektorju.

Z uvedbo inštitucije varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano je MKGP aktivno poseglo v prehransko verigo z namenom izboljšanja pravičnosti odnosov v celotni verigi. Rezultati pa so že vidni, pravijo. Dopolnilne dejavnosti predstavljajo možnost obstanka in razvoja marsikatere kmetije, zato so s spremembo uredbe o dopolnilnih dejavnosti na kmetiji bistveno administrativno razbremenili in uvedli nove možne dejavnosti na kmetijah. S sprejeto spremembo in dopolnitvijo zakona o kmetijskih zemljiščih pa je ministrstvo poenostavilo priprave strokovnih podlag za določitev trajno varovanih kmetijskih zemljišč in prenovilo zakonsko ureditev melioracij. Skupaj z Zvezo podeželske mladine Slovenije in drugimi partnerji so pripravili akcijski načrt za mlade prevzemnike, ki predvideva ukrepe za pomoč mladim prevzemnikom pri razvoju njihovih kmetij.

Pomoč za pozebo in premagovanje mlečne krize

Po hudi pomladanski pozebi so pohiteli z interventnim zakonom za pomoč prizadetim kmetijskim gospodarstvom, vključno s finančno pomočjo za najbolj prizadeta kmetijska gospodarstva v sadjarstvu in vinogradništvu.  Za pomoč kmetijskim gospodarstvom v mlečnem sektorju in sektorju prašičjega mesa so pripravili  nabor ukrepov finančne pomoči (EU in nacionalna sredstva), za sektorja mleko in prašičje meso, vključno s pripravo ukrepa reprogramiranja kreditov pri Skladu za regionalni razvoj Ribnica.

Na podlagi zakona o omejevanju ali prepovedi pridelave gensko spremenjenih rastlin, je Slovenija vložila zahtevo za izključitev ozemlja Slovenije za gojenje že odobrenih GSO oziroma GS rastlin. Z objavo pravilnika o spremembah pravilnika o pogojih za pridobitev dovoljenja za gojenje konoplje in maka je ministrstvo omogočilo gojenje industrijske konoplje tudi v prehrambne namene in s tem dalo možnost za dodatne dejavnosti v kmetijsko-prehranskem sektorju. Med ostalim pomembnimi nalogami in projekti je MKGP v okviru vladne delovne skupine za Haloze pripravilo poseben program ukrepov kmetijske politike oz. njihovih prilagoditev za območja, kjer je kmetijska pridelava zaradi naravnih in razvojnih problemov še posebej otežena. Priprava in sprejem zakona o agrarnih skupnostih pa omogoča boljše upravljanje s štirimi odstotki kmetijskih in gozdnih zemljišč, ki so v lasti agrarnih skupnosti in zmanjšuje administrativne obremenitve. Ministrstvo je pripravilo tudi nov razpis za ciljno raziskovalne programe Zagotovimo.si hrano za jutri v vrednost programa za tri leta je 3 milijone evrov; podprte bodo aplikativne raziskave za rešitve konkretnih problemov v praksi ali pripravo strokovnih podlag za izvajanje kmetijske politike. V sodelovanju z drugimi ministrstvi, javnimi inštitucijami in humanitarnimi organizacijami je MKGP tudi vzpostavilo projekt zmanjšanje zavržkov hrane.

S čebelami za večjo prepoznavnost v svetu

Pobuda za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel pri OZN je projekt ministrstva na pobudo ČZS, s katerim se Slovenija predstavlja celemu svetu z opozorilom o nujnem zavedanju pomena čebele, čebelarstva oz. opraševalcev nasploh za prehransko varnost in varovanje okolja. Ob tem se Sloveniji povečuje prepoznavnost in ugled v mednarodnem okolju, kar bo pozitivno vplivalo tudi na turizem in gospodarstvo. Podobne učinke prinaša tudi širitev pobude za evropski medeni zajtrk. Na nacionalnem nivoju pa ministrstvo še vedno z vsemi partnerji uspešno vodi in koordinira vseslovenski promocijsko-informativni projekt "tradicionalni slovenski zajtrk", ki vsako leto poteka na dan slovenske hrane, vsak tretji petek v novembru. Ministrstvo je pripravilo tudi novo shemo Izbrana kakovost – Slovenija, ki bo prva shema kakovosti široke uporabe in bo potrošniku poleg zagotovljene ter preverjene stalne nadstandardne kakovosti jamèila tudi slovenski izvor surovine. Pripravljene so tudi vse strokovne in pravne podlage za celovito izvajanje zakona o promociji kmetijskih pridelkov in živil za sektorja mleka in mesa, katerega začetek polnega izvajanja se bo začel v letošnji jeseni.
Rezultat intenzivnih mednarodnih aktivnosti MKGP je zaključek postopkov za odobritev obratov za izvoz mleka in mlečnih izdelkov na Kitajsko. V teku so postopki še za nekatere proizvode živalskega izvora (ribe, perutninsko meso, med). Poleg Kitajske so prioritetne države s katerimi je ministrstvo intenzivno sodelovalo še Nemčija, Rusija in Črna Gora. Internacionalizacijo vsebin s področja dela MKGP je ministrstvo dodatno pospeševalo tudi z aktivno udeležbo na mednarodnih sejmih in konferencah.

Spremembe v gospodarjenju z gozdovi

Na področju gozdarstva izpostavljajo sprejem zakona o gospodarjenju z gozdovi v lasti Republike Slovenije. Novoustanovljena družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) upravlja z gozdovi v državni lasti na način, ki zagotavlja trajnostno, sonaravno in večnamensko gospodarjenje z gozdovi, vključno s spodbujanjem razvoja gorskih in hribovskih kmetij ter zagotavljanjem surovine lesnopredelovalni industriji. Poskrbeli so za pravočasno pripravo aktov in izvedbo vseh postopkov za zagon podjetja SIGD in novega sistema upravljanja gozdov v lasti RS.

Med uspehe štejejo tudi pripravo perativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo v Republiki Sloveniji 2014-2020, ki ga je z odločbo potrdila evropska komisija. Vrednost program je 32 milijonov evrov in je podlaga za sofinanciranje ukrepov s področja ribištva v finančni perspektivi 2014-2020 in pomeni nadaljnji razvoj ribištva in ribogojstva v državi.