Za blažitev mlečne krize nov sveženj pomoči

Sveženj obsega 500 milijonov evrov in naj bi pomagal pri zmanjšanju presežne proizvodnje ter stabilizaciji cen na trgu.

Objavljeno
18. julij 2016 19.48
uho/Planina Zajavornik
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Bruselj − Evropska komisija je danes predstavila nov sveženj dodatnih podpornih ukrepov za blažitev krize v sektorju mleka. Sveženj obsega 500 milijonov evrov pomoči in naj bi pomagal pri zmanjšanju presežne proizvodnje ter stabilizaciji cen na trgu. Slovenija bo po besedah ministra za kmetijstvo Dejana Židana prejela 1,15 milijona evrov.

Evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan je ministrom za kmetijstvo na zasedanju v Bruslju predstavil sveženj dodatnih ukrepov pomoči pri soočanju z aktualno krizo, ki ogroža predvsem sektor mleka. Gre za sveženj v vrednosti 500 milijonov evrov, ki ga sestavljata dva stebra.

Prvi obsega pomoč v vrednosti 150 milijonov evrov za zmanjšanje proizvodnje surovega mleka. Komisar je danes predstavil glavne elemente pomoči, o tehničnih podrobnostih pa naj bi se dogovorili v tem in prihodnjih tednih, je ob robu zasedanja pojasnil Židan. Cilj je sprejetje dokumenta z vsemi izvedbenimi ukrepi v septembru.

V okviru ukrepov zmanjšanja proizvodnje se bo kot referenčno leto vzelo obdobje zadnjih treh mesecev prejšnjega leta, s katerim se bo na ravni posameznih kmetij primerjala proizvodnja zadnjih treh mesecih letošnjega leta.

Za evropski sveženj pomoči bodo lahko kandidirale posamezne kmetije, ki bodo lahko uveljavljale razlike glede znižanja. Za liter oziroma kilogram znižane proizvodnje mleka bi prejele nadomestilo v višini 14 centov na liter, je povedal minister.

Kakšna bo dolgoročna zaveza, še ni znano. Po Židanovih besedah je ukrep usmerjen v reševanje problema viškov proizvodnje na daljše obdobje in ne samo na omenjene tri mesece, v katerih se proizvodnja opazuje.

Drugi steber ukrepov obsega plačila v ovojnice posameznih držav v skupni vrednosti 350 milijonov evrov. Pri določitvi denarja za posamezno državo so upoštevali kriterij znižanja odkupne cene mleka in rast proizvodnje surovega mleka.

Sloveniji je po teh kriterijih pripadel podoben delež kot v svežnju, sprejetem lani septembra. To pomeni, da bo od 350 milijonov evrov dobila 1,145 milijona evrov. Ukrep omogoča tudi t. i. dodatek, kar pomeni, da lahko države, ki to želijo, dodatno pomagajo z lastnimi sredstvi v 100-odstotni vrednosti.

Po napovedih komisije naj bi ukrepi postali operativni v septembru, Židan pa pričakuje, da bo nato minilo še štiri ali pet mesecev, da bodo sredstva dejansko na voljo.

Evropski sektor mleka pestijo težave zaradi prevelike proizvodnje na eni in nizkih cen mleka na drugi strani. K poslabšanju razmer sta še dodatno pripomogla lanska odprava mlečnih kvot in ruski embargo na uvoz hrane iz EU.

Danes predstavljeni sveženj ukrepov je že tretji tovrstni v skoraj letu dni. Evropska komisija je marca uvedla sveženj dodatnih izrednih ukrepov za pomoč prizadetim kmetom, ki dopolnjujejo lani septembra sprejet sveženj pomoči, vreden 500 milijonov evrov. Z zadnjima dvema svežnjema je bilo sektorju mleka namenjenih okoli milijarda evrov.

Židan je sicer v razpravi opozoril tudi na večjo poštenost v prehranski verigi, v tem primeru mlečni. Čeprav je v zadnjih letih cena za prodano mleko padla za 30 odstotkov ali več, se cena, ki jo plača potrošnik, ni spremenila. Krize ne nosi veriga kot celota, ampak je na plečih posameznega kmeta in kmetijstva kot sektor, je opozoril.

Današnje zasedanje Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo je bilo sicer prvo pod predsedovanjem Slovaške, ki je predstavila svoj program. Ta je glede na obravnavane teme blizu razmišljanju Slovenije, je povedal Židan.

Sicer pa so imeli ministri na dnevnem redu zasedanja tudi druge teme. Med drugim naj bi se seznanili s poročilom komisije o pregledu okolju prijaznejše Skupne kmetijske politike po enem letu njenega izvajanja in razpravljali o predlaganih ukrepih za nadaljnjo poenostavitev kmetijske politike na tem področju. Seznanili se bodo tudi s potekom pogajanj na področju mednarodne trgovine s kmetijskimi proizvodi.