Za namakanje sedem milijonov evrov

Ministrstvo za kmetijstvo objavilo razpis za naložbe v namakalne sisteme.

Objavljeno
13. januar 2017 15.39
shutterstock+zelenjava
M. P. V.
M. P. V.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v današnjem Uradnem listu objavilo prvi javni razpis za naložbe v namakalne sisteme, s katerim bo razpisalo sedem milijonov evrov nepovratnih sredstev.

Razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in proračuna RS, in sicer za gradnjo namakalnih sistemov, ki so namenjeni dvema ali več uporabnikom. To pomeni, da so upravičenci do podpore tako fizične kot tudi pravne osebe, ki so jih lastniki kmetijskih zemljišč pooblastili za izvedbo agromelioracij na komasacijskih območjih.

Upravičeni stroški, ki jih lahko uporabnik uveljavlja na javnem razpisu, so predvsem vzpostavitev črpališča ter zgraditev primarnega in sekundarnega namakalnega razvoda, upravičenec pa lahko uveljavlja tudi ureditev vodnega vira (na primer vrtine, akumulacije). Strošek namakalne opreme posameznega uporabnika pri tem javnem razpisu ni upravičen, saj se financira iz podukrepa 4.1 - Podpora za naložbe v kmetijska gospodarstva.

Podpora za gradnjo namakalnih sistemov pri tem podukrepu je sto odstotkov upravičenih stroškov, kar je jasen signal potencialnim vlagateljem k čim večjim vlaganjem v namakalne sisteme. Hkrati pa je to tudi spodbuda uporabnikom namakalnih sistemov k intenzivnejšemu povezovanju, saj se tako zmanjšajo stroški uporabe namakalnih sistemov na hektar namakalne površine ter dosežeta večja stroškovna učinkovitost in poraba sredstev v kmetijstvu, je ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost.

»Razvoj namakanja je za Slovenijo strateško pomemben, saj želimo pridelavo hrane rastlinskega izvora povečati. Zgraditev namakalnih sistemov nam bo omogočila višje in bolj stabilne pridelke pri rastlinski pridelavi (predvsem poljščin, sadja, zelenjave) tudi v sušnih obdobjih, ki so v današnjem času vse pogostejša. Zato so vlaganja v namakalne sisteme pomembna za povečanje samopreskrbe v Sloveniji ter so eden od pomembnih načinov za blaženje in učinkovitejše prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe.«

Vnos vloge v elektronski sistem in vložitev vloge bo potekala od 6. februarja do 21. aprila 2017 do 24. ure. Zadnji možni rok za vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je 31. december 2020. Ministrstvo za kmetijstvo bo s Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije v prvi polovici februarja tudi javno predstavilo javno objavljene razpise.