Lastniki večinoma poznajo vrednost

Lastniki nepremičnin so večinoma že prijeli obvestilo o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin, sedaj pa imajo dva meseca za popravke in pripombe. Če na obvestilu ni zneska, manjka kateri od glavnih podatkov za izračun.

Objavljeno
30. september 2010 22.48
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar
Ljubljana – Večina od 1,1 milijona lastnikov nepremičnin v Sloveniji je od geodetske uprave (Gurs) že prejela obvestilo o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin, preostali ga lahko pričakujejo do 4. oktobra. Če se bo zaradi stavke javnih uslužbencev rok podaljšal, bodo na Gursu javnost o tem pravočasno obvestili. Zagotovo večina lastnikov na obrazcu najprej poišče znesek, na katerega so na Gursu ocenili nepremičnino. Najdemo ga v okvirju na zgornji skrajni desni strani izpisa v odebeljenem tisku. Če vrednost ni navedena, pomeni, da je na Gursu niso mogli pripisati, ker jim je manjkal kateri izmed ključnih podatkov: lokacija, raba, starost ali površina nepremičnine. Lastniki informacijo v tem primeru lahko dobijo tako, da se oglasijo na lokalnem geodetskem uradu, kjer bodo lahko sporočili manjkajoči podatek. Za to in vse druge spremembe in predloge popravkov imajo dva meseca časa.

Spremembe tudi po spletu

Nekatere spremembe lahko pošljejo tudi po pošti na obrazcu, objavljenem v brošuri, ki so jo z Gursa pred kratkim poslali v vsa gospodinjstva, na voljo pa je tudi na njihovi spletni strani. Po 4. oktobru bo večino sprememb mogoče vnesti tudi z uporabo spletne aplikacije. Koda za vstop vanjo je navedena v zgornjem desnem delu obvestila. Tistih informacij, ki so v osrednjem delu dokumenta v odebeljenem tisku, samostojno ne bo mogoče spremeniti, ampak samo pri pooblaščenem geodetskem podjetju.

Pomembno je, da natančno pregledamo tudi vse preostale podatke na dokumentu, ugotovimo, ali ustrezajo dejanskemu stanju in tudi, ali so na seznamu vse nepremičnine, ki jih imamo. V osrednjem delu pod vrednostjo so podatki o delih stavb, stavbah in parcelah, ki sestavljajo nepremičnino.

Tisti, ki so navedeni v ležečem tisku, vplivajo na njeno pripisano ocenjeno vrednost. Torej: njena dejanska raba, površina, leto gradnje, lega ... Na koncu tega dela je navedeno, po katerem modelu vrednotenja je bila nepremičnina ocenjevana (določeni so glede na dejansko rabo) in na katero vrednostno raven je uvrščena (vsakemu modelu je pripisanih približno 20 ravni glede na lokacijo nepremičnine). Lastniki lahko podajo pripombe na to samo v elektronski obliki oziroma z obrazci.

Številni popravki

Lastnik, ki bo želel sporočiti spremembe, bo imel na voljo dva meseca. Kot je na podlagi hitrega pregleda ocenila predstavnica stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana, bodo verjetno pri kar dveh tretjinah obvestil potrebni popravki. Lastnik stanovanja na primer ni dobil izračunane poskusne ocene vrednosti, ker v informaciji manjka podatek o dejanski rabi zemljišča, v več primerih izračun temelji na napačnih predpostavkah, kot na primer, da v hiši ni elektrike in vodovoda, pri nekaterih niso bile vključene vse nepremičnine, čeprav so bile popisane.

Posamezniki, ki obvestila ne bodo prejeli do 15. oktobra, se bodo morali oglasiti na lokalnih geodetskih upravah, kakor tudi, če na dokumentu ne bodo navedene vse nepremičnine, ki jih imajo v lasti.

Vprašanja o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin pošljite na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. . Nanje bomo poiskali odgovore in jih objavili na naši spletni strani www.delo.si ali na gospodarskih straneh Dela .

Iz tiskane izdaje Dela.