Anketna brezposelnost v drugem četrtletju 8,2-odstotna

Stopnja anketne brezposelnosti v letošnjem drugem četrtletju je nižja kot četrtletje prej in višja kot lani.

Objavljeno
31. avgust 2012 13.40
E.R.
E.R.
Ljubljana -  Kot po statističnem uradu povzema STA, je stopnja brezposelnosti po anketi o delovni sili v drugem četrtletju letos znašala 8,2 odstotka, kar pomeni, da je za 0,4 odstotne točke nižja kot četrtletje pred tem in za 0,4 odstotne točke višja kot v enakem obdobju lani. Stopnja brezposelnosti je bila po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih definicijah Mednarodne organizacije dela in evropskega statističnega urada Eurostat, v drugem četrtletju za moške 7,7-odstotna, za ženske pa 8,8-odstotna (četrtletje prej je bila za moške 8,4-odstotna, za ženske pa 8,8-odstotna).

Anketno brezposelnih je bilo 82 tisoč oseb, kar je  5 tisoč  manj kot v prvem četrtletju. V drugem četrtletju lani je bilo anketno brezposelnih 79 tisoč, leto prej pa 74 tisoč oseb. Tudi lani se je v pomladnem obdobju stopnja brezposelnosti znižala.

Glede na starostne skupine se je stopnja brezposelnosti znižala v starostni skupini 15-24 let (z 18,9 na 17,7 odstotka) in tudi v starostni skupini 25-49 let (z 8,4 na 7,9 odstotka), medtem ko se je v starostni skupini od 50 do 64 let zvišala (s 6,3 na 6,7 odstotka).

Število delovno aktivnih se zmanjšuje

V drugem četrtletju je bilo v Sloveniji 920 tisoč delovno aktivnih prebivalcev, kar je 7 tisoč  manj kot v prvem četrtletju. Število delovno aktivnih se je tako znižalo še tretje četrtletje zapored, nazadnje pa je bilo v Sloveniji manj kot 920 tisoč  delovno aktivnih v zadnjem četrtletju 2003, navaja statistični urad.

Med delovno aktivnimi se je v drugem četrtletju število samozaposlenih znižalo s 117 tisoč na 112 tisoč.

Tudi tokrat so bili glede na dejavnost med delovno aktivnimi najštevilnejši tisti, ki so delali v predelovalnih dejavnostih.

Število neaktivnih je znašalo 759 tisoč,  kar je 11 tisoč več kot v preteklem četrtletju in največ odkar so začeli izvajati anketo o delovni sili.Rast števila neaktivnih je posledica povečanja števila upokojencev in študentov, navaja STA  in dodaja, da se je povečalo le število neaktivnih žensk, medtem ko je število neaktivnih moških ostalo nespremenjeno.