Bančnih terjatev ne bo v holdingu

Kad bi bila po najnovejši različici koalicijskih usklajevanj v novem holdingu samostojna pravna oseba.

Objavljeno
19. julij 2012 21.46
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – O kakšnem besedilu zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH) natančno bodo jutri odločali poslanci, danes še ni bilo znano. Vse pa kaže, da vlada slabih terjatev bank najbrž ne bo reševala pod okriljem holdinga.

Kot je bilo mogoče izvedeti, so predstavniki koalicije na današnjih usklajevanjih glede zakona o SDH vendarle popustili pod pritiskom različnih deležnikov, zlasti sindikatov in upokojencev. Tako je menda pričakovati, da bodo vladajoče stranke iz omenjenega zakona umaknile 29. člen, ki predvideva prenos slabih bančnih terjatev na holding. Te naj bi se tako reševale posebej. Kako, bo še predmet razprave v vladi, so povedali v eni od koalicijskih strank. V zadnjih dneh pa se je že omenjal nemški model, kjer so slabe terjatve bank v zameno za obveznice prenesli na sklad, ki ga je upravljala posebna agencija v pristojnosti ministrstva za finance.

Samostojni Kad

Poleg tega Kapitalska družba (Kad) po najnovejši različici koalicijskih usklajevanj v novem holdingu ne bi bila več le bilančno ločena enota, ampak samostojna pravna oseba. Imela bi lasten nadzorni svet, ki bi bil sestavljen enako kot zdaj. Poleg tega bi bil v nadzornem svetu SDH en predstavnik ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Kot kaže, je vlada v te rešitve privolila, kljub temu da v sredo na ESS od socialnih partnerjev ni dobila zagotovil, da pri takšni spremembi ne bodo sprožili naknadnega zakonodajnega referenduma.

»Če ohranimo namembnost Kada, potem bi bilo to za nas sprejemljivo,« je danes popoldne povedal Mirko Miklavčič iz Združenja društev upokojencev Slovenije, ki je še čakal konkretne vladne predloge.

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja so z rešitvijo glede Kada in izločitvijo bančnih terjatev zadovoljni. Še vedno pa jih moti politična sestava nadzornega sveta holdinga in prenos Modre zavarovalnice iz Kada v neposredno lastništvo SDH. »Zdi se nam nesprejemljivo, da Modra zavarovalnica ne ostaja v Kadu,« pravi predsednik konfederacije Branimir Štrukelj.

V Konfederaciji sindikatov Pergam Slovenije so se danes izrekli proti predlogu zakona o SDH. Poudarili so, da problem nista samo Kad in Modra zavarovalnica, temveč tudi drugo državno premoženje, ki je še veliko večje.

Trgovanje z glasovi?

Pozitivna Slovenija, ki je v zadnjih dneh nasprotovala ekspresnemu sprejemanju zakona o SDH, je menda v teh dneh iz koalicijskih vrst dobila ponudbo, da bodo vladajoče stranke v zameno za glasove pri fiskalnem pravilu odločanje o holdingu preložile na jesen. V Pozitivni Sloveniji so pojasnili, da so takšno trgovanje zavrnili.