Delničarji Abanke imenovali novi nadzorni svet

Novi nadzorniki banke so postali Andrej Andoljšek, Andrej Slapar, Kristina Ana Dolenc in Andrej Hazabent.

Objavljeno
30. maj 2012 12.12
Posodobljeno
30. maj 2012 19.16
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana - Delničarji Abanke so njeni upravi prižgali zeleno luč za povečanje osnovnega kapitala s 30 na 59,9 milijona evrov. Prednostno pravico do vpisa novih delnic po sedem evrov bodo imeli obstoječi delničarji, morebitne preostale delnice pa bodo v drugem krogu ponudili v odkup javnosti.

Zoper predlagani sklep o povečanju osnovnega kapitala so se danes izrekli le mali delničarji, združeni pod okriljem društva MDS, ki so upravo banke že dan pred skupščino pozvali, naj ta predlog umakne z dnevnega reda. Načrtovani dokapitalizaciji ne nasprotujejo, pač pa ceni sedem evrov, po kateri naj bi delničarji vplačevali novoizdane delnice.

»To je dva evra manj, kot je bila delnica še pred kratkim vredna na borzi, hkrati predlagana cena pomeni le 22 odstotkov knjigovodske vrednosti delnice banke ob koncu lanskega leta (31,80 evra). Tak predlog lahko zavrnemo,« je opozoril delničar Boris Šešek in delničarje spomnil, da so še leta 2010 delnico banke vrednotili na 76 evrov oziroma na enainpolkratnik njene knjigovodske vrednosti. Še več, ko je bila leta 2009 aktualna združitev Abanke Vipe in Gorenjske banke, je družba Deloitte svetovanje ocenila stoodstotni lastniški delež banke na 370 do 410 milijonov evrov, je spomnil Šešek in opozoril, da ima očitno nekdo interes razvrednotiti premoženje delničarjev.

Do cene sedem evrov smo prišli v cenitvijo družbe Deloitte, ki je vrednost delnice določila v razponu od devet do 11 evrov, hkrati smo upoštevali diskont na tržno ceno, ki je pri evropskih bankah povprečno 30-odstoten, je Šešku odgovoril predsednik uprave Abanke Jože Lenič. Poudaril je, da potrebuje banka kapital zaradi velikih preteklih izgub, ki so povečini posledica visokih rezervacij in odpisov slabih naložb.

Tudi leto 2012 bankam in gospodarstvu ni naklonjeno, zato Lenič ne izključuje, da banka v prihodnjih letih ne bo dosegla načrtovanih rezultatov. Uprava zato pripravlja novo napoved poslovanja, s katero bo seznanila NS. »Žal smo še naprej prisiljeni krčiti kreditni portfelj,« je poudaril Lenič. Med strateškimi cilje banke je poudaril rast na segmentu prebivalstva in malih ter srednjih podjetij.

Sava zavladala v NS

Mali delničarji so nasprotovali tudi nasprotnemu predlogu družbe NFD, d. o. o., naj se v NS banke imenuje nekdanji član uprave NLB in nekdanji predsednik uprave NKBM Andrej Hazabent. »Imenovanju nasprotujemo zaradi znanih preteklih zgodb,« je poudaril predsednik društva MDS Rajko Stankovič. Pomisleke je imel tudi pri predlogu, naj se za nadzornika imenuje član uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Slapar. Slapar, tako Stankovič, že sedi v več nadzornih svetih, veliko dela ima tudi kot član uprave Triglava, zato se Stankovič sprašuje, ali mu bo čas dopuščal tudi nadziranje Abanke.

Kljub nasprotovanju malih delničarjev Triglav ni umaknil svojega kandidata, vsi štirje predlagani kandidati, tudi Hazabent, pa so na koncu dobili potrebno podporo delničarjev. Za nove nadzornike so tako poleg Hazabenta izvoljeni še Andrej Andoljšek iz Save, Andrej Slapar iz Triglava in upokojenka Kristina Ana Dolenc, ki je bila nazadnje zaposlena v eni od domačih bank. NS Abanke je po novem spet devetčlanski, najmanj trije sedeži v njem pa pripadajo kranjski Savi.

Bilančna vsota Abanke je konec marca 2012 znašala 4,235 milijarde evrov in bila 0,5 odstotka večja od bilančne vsote konec leta 2011, kar predstavlja 8,5-odstotni tržni delež.