Denarja za subvencije mladim družinam dovolj, 
a ga ne znajo razdeliti

Stanovanjskim subvencijam mladim družinam za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja ne kaže najbolje.

Objavljeno
07. oktober 2011 20.19
Posodobljeno
08. oktober 2011 11.00
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Ljubljana - Čeprav se je na razpis Stanovanjskega sklada RS (SSRS) prijavilo precej manj družin, kot je predvidela vlada (in zaradi te svoje ocene znižala subvencijo s 300 na 120 evrov), vse ostaja po starem. Na naslov ministra za okolje in prostor Roka Žarnića prihajajo pozivi iz javnosti in parlamenta, naj torej predlaga ponovno zvišanje subvencij, a minister, kot je razumeti, ne najde pravne podlage za kakšno koli spremembo ...

Zgodba o subvencijah je zelo preprosta. Vlada je zadnjih nekaj let mladim družinam, ki so bile do tega upravičene, za ta namen odobravala po 300 evrov subvencije na družinskega člana, letos pa je zaradi ocene, da bo na razpis prispelo veliko več vlog, znesek znižala s 300 na 120 evrov. Znižanje je bilo tako posledica ocene, da bo do subvencij upravičenih 11.000 družin z okoli 38.000 člani, lani pa jih je bilo samo 6800.

Stanovanjski sklad je po črki zakona nato objavil javni poziv in po končanem zbiranju vlog konec julija se je izkazalo, da se je predlagatelj znižanja subvencij pošteno uštel. Na poziv je namreč prispelo 6806 vlog za leto 2011 in 1138 vlog za leto 2010, skupaj torej 7944 vlog. Ker je bilo po rebalansu v proračunu za stanovanjske subvencije predvidenih 9,5 milijona evrov, pomeni, da je denarja dovolj, da bi vsem upravičencem izplačali subvencije v stari višini. Edini vzrok, ki ga je minister za okolje in prostor navedel, ko je predlagal znižanje subvencij, torej ne vzdrži.

Medtem ko SSRS še vedno obdeluje in pregleduje vloge, prosilci pa nemočno čakajo in upajo na kanček zdrave pameti, se na odgovornega ministra obračajo tako posamezniki kot stranke s pobudami, naj predlaga vladi ponovno zvišanje subvencije. Izvedeli smo, da se za to zavzemata Zares in Demokratična stranka dela (oziroma nepovezani poslanec Franc Žnidaršič). Ta je zapisal: »Ker je reševanje stanovanjskega vprašanja temeljni pogoj za razvoj družine, je treba mladim družinam pomagati. Lanska višina subvencije pri tem pomeni dovolj skromno pomoč države, ki naj bi se še zmanjšala, kar je nesprejemljivo.«

Ministra Žarnića smo zato vprašali, ali bo predlagal spremembo sklepa, ki je temeljil na njegovi napačni predpostavki, in kdaj lahko upravičenci pričakujejo subvencije, a smo dobili zgolj pust, birokratski odgovor. Če prav razumemo, minister ne vidi pravne podlage za kakršno koli spremembo: stanovanjski zakon pač določa, da mora biti poziv za subvencije objavljen vsako leto do 30. junija, predvideva samo en razpis na leto, poznejše spreminjanje bistvenih vsebin poziva po tem, ko je ta končan in zainteresirani ne morejo več oddajati vlog, pa je v nasprotju z veljavno zakonodajo. To je vse.

Denarja je zdaj zadosti, 
a ga ne znajo razdelitiNemara so se odgovorni res ujeli v pravno zanko, a državljani od njih upravičeno pričakujejo, da se bodo potrudili, svoje napake popravili in davkoplačevalski denar uporabili namensko, racionalno in v korist državljanov. Pa tudi, da bodo stali za svojimi dejanji in se ne skrivali za »večjimi problemi«. Za mlado družino je namreč tistih nekaj sto evrov subvencije pomembnejših od na primer garancije za TEŠ 6 ali reševanja NLB.