Donosnost slovenskih obveznic nad psihološko mejo

Zahtevana donosnost državnih obveznic se je na elektronski borzi MTS povzpela nad sedem odstotkov.

Objavljeno
09. julij 2012 14.46
mdr Mnenja/SP
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Ljubljana/London - Pritisk na slovenske 10-letne državne obveznice se je na sekundarnem trgu danes močno okrepil. Zahtevana donosnost se je na elektronski borzi MTS povzpela nad psihološko mejo sedmih odstotkov in bila za krajši čas višja od španske, ki se je prav tako znašla v nevarnem območju. Donos na slovenske obveznice je zdaj spet malo pod sedmimi odstotki, poroča STA.

Zahtevana donosnost na slovenske 10-letne obveznice se je med današnjim trgovanjem na sekundarnem trgu zvišala za 0,49 odstotne točke in na elektronski borzi MTS znašala že 7,23 odstotka. S tem je bila na najvišjih ravneh od konca minulega leta, ko je prav tako presegla mejo, nad katero naj zadolževanje na primernem trgu ne bi bilo več vzdržno.

Donos do dospetja se je nato znižal in je trenutno pri 6,93 odstotka. Takšna velika nihanja so posledica tudi precej trgovanja s slovenskimi dolžniškimi papirji.

Danes o programu pomoči

Evroskupina bo danes poskušala čim bolj doreči programa pomoči za Španijo in Ciper ter spremembe programa pomoči za Grčijo.

Kljub velikemu pritisku na območje evra, naj za premostitev bančne in dolžniške krize ukrepa čim prej in čim odločneje, pa tokrat še ni pričakovati dokončnih odločitev.

Pričakovana odsotnost pomembnejših odločitev skupaj z nekaterimi izjavami s strani Finske in tudi Nizozemske, ki relativizirajo sklepe nedavnega vrha območja evra glede kratkoročnih ukrepov za umiritev razmer na finančnih trgih in pomoč ranljivim članicam, kot sta Italija in Španija, znova povečuje negotovost na finančnih trgih.

Ti so v zadnjih dneh očitno vse bolj zaskrbljeni tudi glede Slovenije, pojavljati pa so se začele tudi špekulacije, da bi Slovenija utegnila biti šesta članica območja evra, ki bi morala zaprositi za pomoč. To so medtem sicer zanikali tako v Ljubljani kot tudi pri EU, a vsaj zaenkrat to ne pomaga.