DZ o poroštvu za TEŠ 6

Tonin: »Zakaj v TEŠ ne pridobijo sredstev pri komercialnih bankah, če je projekt tako ekonomsko smiseln.«

Objavljeno
19. april 2012 12.10
Posodobljeno
19. april 2012 13.05
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ljubljana - DZ v prvi obravnavi predloga zakona o državnem poroštvu za posojilo Evropske investicijske banke (EIB) za gradnjo šestega bloka termoelektrarne Šoštanj opozarja na veliko odprtih vprašanj.

Stališča so najprej predstavile poslanske skupine, nato so v SD zahtevali prekinitev seje, saj na njej ni navzočega predstavnika vlade, a jim to ni uspelo, poroča STA.

Predlog je podal Janko Veber (SD), saj bi po njegovem morala v razpravi sodelovati vlada, kljub temu da predloga ni vložila sama.

Jani Möderndorfer (PS) je opozoril na parlamentarno prakso in menil, da bi morali sejo prekiniti že iz »higienskih razlogov«, a se to, kot omenjeno, ni zgodilo.

Predloga zakona o državnem poroštvu za posojilo EIB za gradnjo TEŠ 6 je vložila skupina poslancev na čelu s Srečkom Mehom (SD). Podporo predlogu zakona so napovedali v SLS, Desus in SD, in sicer ob predpostavki, da bodo izpolnjeni pogoji, ki jih je za podporo zakonu nedavno postavila vlada. V SDS, Pozitivni Sloveniji in Listi Virant so še neodločeni, v NSi predloga ne bodo podprli.

Gre za poroštvo za 440 milijonov evrov od 550-milijonskega posojila EIB. Za 110 milijonov evrov, ki jih je EIB sprostila lani, ni zahtevala poroštva. Skrajni rok za sklenitev pogodbe o črpanju kredita oziroma pogodbe z Alstomom je 20. maj. 

»Poroštvo je potrebno, saj bi sicer morala država odpisati skoraj milijardo vrednosti svojega premoženja in z dokapitalizacijo zagotoviti okoli 450 milijonov za t.i. revitalizacijo ob nadaljevanju proizvodnje četrtega in petega bloka v TEŠ ter prispevati blizu 300 milijonov evrov sredstev na podlagi posebnih zakonov za zapiranje premogovnika Velenje,« je povzel Meh.

Do predloga so skeptični v Listi Virant, Pozitivni Sloveniji in SDS.

Bojan Starman (Lista Virant) je dejal, da je pristop k projektu »neroden«, saj pred začetkom niso pridobili vseh soglasij, finančna konstrukcija projekta pa ni bila zaprta.

Andrej Šircelj (SDS) je dejal, da bo vlada projekt podprla, če bodo narejene vse potrebne revizije. Opozoril je, da gre pri tem zakonu za unovčenje garancij, ki ne pomenijo obveznosti za državo. »Finančni učinek pomeni 11 milijonov evrov na leto, kolikor je kredit EIB ugodnejši, kot če bi ga podjetje dobilo na trgu. Zato je vlada sprejela številne pogoje, ki morajo biti uresničeni za nadaljevanje tega projekta,« je povzel.

Jože Velikonja (Pozitivna Slovenija) je dejal, da podpirajo dokončanje projekta TEŠ 6, so pa zahtevali revizijo, ki ni bila opravljena v celoti. »Z glasovanjem ne želimo prevzeti odgovornosti za ta projekt. Zato se bomo poslanci Pozitivne Slovenije vzdržali oz. glasovali po svoji vesti,« je napovedal.

V vseh poslanskih skupinah so glede projekta opozorili na problem visokih kazni in brezposelnosti, če bi se prekinil, in na okoljske probleme, ki jih s seboj prinaša.

Po besedah Ivana Hršaka (Desus) je šel projekt že predaleč. »Nedokončanje bi lahko prineslo visoke odškodnine, socialno bombo v regiji,« je menil in opozoril potrebo po čim večji samooskrbi z električno energijo v državi.

Janez Ribič (SLS) je opozoril na samooskrbo: »Potrebujemo električno energijo. Jo bomo kupovali v tujini pri teh cenah? Ne, zagotoviti jo moramo sami.« je dejal.

Matej Tonin (NSi) je dejal, da, medtem ko Slovenija namenja milijarde evrov TEŠ, v EU namenjajo milijarde evrov za obnovljive vire. Vprašal se je, zakaj v TEŠ ne pridobijo sredstev pri komercialnih bankah, če je projekt tako ekonomsko smiseln. »V NSi ocenjujemo, da niso izpolnjeni nobeni pogoji, da bi država lahko dala poroštvo temu projektu, zato mu bomo nasprotovali,« je sklenil.