Je z lune TEŠ6 ali Tonin?

Termoelektrarna Šoštanj: Vlada ne pozna projekta, Tonin kvasi neumnosti.

Objavljeno
07. junij 2012 14.11
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Šoštanj - Po ponovni preložitvi obravnave zakona o poroštvu za najetje 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke v državnem zboru ter izjavah podpredsednika NSi Mateja Tonina so v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) sestavili pojasnilo, s katerim želijo pojasniti dejstva, ki jih je Tonin »napačno predstavil.« Zavračajo tudi njegove navedbe, da cena investicije nadomestnega bloka 6 kot ključni pogoj vlade s seje 23. februarja ni izpolnjen. »V TEŠ in Holdingu slovenske elektrarne (HSE) ponovno poudarjamo, da smo se že večkrat pisno zagotovili, da bodo vsi pogoji Vlade RS izpolnjeni. Ob tem se sprašujemo, kakšna zagotovila sploh še želijo v vladni koaliciji, da bodo pogoj vlade v zvezi s ceno investicije v blok 6 smatrali kot izpolnjen,« so zapisali.

Zaradi Toninovih trditev, da je bila ponujena vrednost Siemensa sicer za 100 milijonov evrov višja, znašala je okoli 750 milijonov evrov, od ponudbe Alstoma, je pa vključevala ceno montaže in da je danes po njegovem mnenju vrednost montaže že presegla vrednost opreme ter da bi bilo v praksi to možno le v primeru, če bi objekt »gradili na luni«, v Šoštanju ugotavljajo, da Toninove besede potrjujejo, »da predstavniki vladne koalicije niso dobro seznanjeni s projektom nadomestnega bloka 6«.

Kot pravijo v Šoštanju, sta se na razpis za priznanje sposobnosti za dobavo glavne tehnološke opreme prijavila Alstom in konzorcij Siemens-Hitachi. Navedla sta informativne cene za dobavo glavne tehnološke opreme s ceno montaže. Alstom je ponudil informativno ceno 654 milijonov evrov, konzorcij Siemens-Hitachi pa cenovni razpon med 711 in 786 milijonov evrov. Oba ponudnika sta za začetek pogajanj za podpis pogodbe in predložitev zavezujoče ponudbe zahtevala podpis rezervacijske pogodba. Alstom je zahteval 25 milijonov evrov, konzorcij Hitachi-Siemens pa 30 milijonov evrov.

Za razpisno tehnično komisijo je ponudbi pregledala družba CEE in na odločili so za Alstomovo ponudbo kot edino ustrezno, pogajanja s konzorcijem Siemens-Hitachi pa se zaradi nekonkurenčnosti niso nadaljevala. Z Alstomom je bila podpisana tudi rezervacijska pogodba in se tem je bil izbran za dobavitelja.

Po pogajanjih leta 2008, ki jih je vodil takratni direktor TEŠ Uroš Rotnik, je Alstom dal novo ponudbo za 798 milijonov evrov, ki več ni vključevala montaže, vključevala pa je tudi eskalacijo. »Ponudba Alstoma je bila v tej fazi bistveno višja kot ponudba konzorcija Siemens-Hitachi iz leta 2007. Zato pritrjujemo mnenju vlade, da bi bilo, ne glede na višjo ceno konzorcija Siemens-Hitachi, veliko bolj smiselno, da bi se nadaljevala tudi pogajanja s konzorcijem Siemens-Hitachi in sicer kljub temu, da bi bilo s tem potrebno pri enem izmed ponudnikov po poteku pogajanj potopiti stroške rezervacije,« so sporočili iz Šoštanja. Toda decembra 2009 je bil nato z Alstomom podpisan aneks k pogodbi, s katerim se je cena znižala na 694 milijonov evrov in sicer skupaj z montažo, je pa pogodba vključevala eskalacijo za celotno vrednost in ni vključevala plačila rezervacije.

Toda Toninove trditve, da cena montaže presega ceno glavne tehnološke opreme, so za TEŠ »presenetljive«. V vrednosti projekta predstavlja vrednost glavne tehnološke opreme okrog 75 odstotkov. Ostalo odpade na razžveplanje dimnih plinov, hladilni sistem, stroške financiranja, gradbena dela, zavarovanja in drugo. Vrednost montažnih del znaša znotraj vrednosti glavne tehnološke opreme manj kot 20 odstotkov, kar je po trditvah TEŠ »v okviru podobnih objektov.« Poleg tega se HSE in TEŠ za ceno montaže za blok 6 še pogajata in so prepričani, da jo bodo še znižali.

»Da investicijska vrednost projekta ne bo presegla tiste iz noveliranega investicijskega programa (NIP4), pa smo se v TEŠ in HSE že večkrat  zavezali in v primeru pravočasne izdaje poroštva za temi trditvami še vedno stojimo,« so sporočili iz Šoštanja.