Korupcijska tveganja največja pri upravljanju državnega premoženja

Klemenčič je poudaril je, da smo kot država na tem področju izrazito nepregledni.

Objavljeno
10. julij 2012 15.36
Posodobljeno
10. julij 2012 15.36
lvu integriteta
Ma. G. , gospodarstvo
Ma. G. , gospodarstvo

Ljubljana - Pri upravljanju državnih podjetij opažamo enega največjih korupcijskih tveganj, ki so celo večja kot pri javnih naročilih, je ugotavljal predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič, ki je danes predaval državnim upravljavcem.

Klemenčič je poudaril, da smo kot država na tem področju izrazito nepregledni in da tveganja obstajajo tako na normativni kot izvedbeni ravni. Opozoril je, da v Sloveniji še vedno ni mogoče na enem mestu videti, kdo so člani nadzornih svetov in uprav v državnih podjetij in v kakšnih političnih in drugih povezavah so ali so bili. Prav tako, državnih družb - čeprav so v popolni državni lasti – ni mogoče vključiti v supervizor. »Vse to je le stvar politične volje,« je dejal Klemenčič, ki ugotavlja, da te ni, ker nepreglednost večini ustreza.

Napovedal je, da bo komisija do konca poletja supervizor nadgradila s servisom za pregled nadzornih organov v javnem sektorju.

Klemenčič je še dejal, da se je treba tudi v državnih podjetjih izogibati nasprotju interesov: »Poslovodni organi morajo obvladovati sam videz nasprotja interesov, saj se sicer ruši ugled funkcije, ki jo posameznik opravlja.« Prav zato je po njegovih besedah potrebno proaktivno razkritje interesov. Posamezniki v konfliktu interesov se lahko iz odločanja izločijo. Klemenčič je povedal, da posamezniki inštitut izločanja tudi zlorabljajo, in sicer takrat, ko ne želijo prevzeto odgovornosti za odločitev.

Klemenčič je še ugotovil, da se je predavanja udeležilo nekaj deset predstavnikov državnih ali občinskih podjetij, čeprav se število teh družb meri v stotinah.