Matični odbor črtal predlog za spremembo dohodninske lestvice

Odbor za finance je za jutrišnjo sejo DZ pripravil noveli zakonov o dohodnini ter davku od dohodka pravnih oseb.

Objavljeno
17. april 2012 01.42
Š. P., Delo.si
Š. P., Delo.si
Ljubljana - Odbor za finance je za torkovo sejo DZ pripravil noveli zakonov o dohodnini ter davku od dohodka pravnih oseb, ki naj bi omogočili zagon gospodarske rasti. Pri tem je iz novele zakona o dohodnini črtal predlog, po katerem bi se spremenila dohodninska lestvica.

Namen obeh davčnih novel je razbremeniti gospodarstvo in prispevati k zagonu gospodarske rasti. Z novelo zakona o davku od dohodka pravnih oseb želi vlada po besedah ministra za finance Janeza Šušteršiča še pred sprejemom rebalansa proračuna dati zelo jasno spodbudo gospodarstvu, oživiti gospodarsko dejavnost ter spodbuditi podjetja k večjemu investiranju, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Zakonska novela predvideva zvišanje olajšave za investiranje s sedanjih 30 na 40 odstotkov investiranega zneska in povečanje splošne davčne olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj s 40 na 100 odstotkov. Poleg tega bi se postopno znižala davčna stopnja. Za leto 2012 je predlagana davčna stopnja v višini 18 odstotkov, prihodnje leto v višini 17 odstotkov, v letu 2014 pa v višini 16 odstotkov.

Če bi zakon veljal celo leto, Šušteršič ocenjuje, da bo davčnih prihodkov manj za 150 do 170 milijonov evrov, a se bo to hitro obrestovalo, če bo spodbudil zasebno naložbeno dejavnost. Zaradi paketa davčnih olajšav si obeta en odstotek višjo raven BDP in pol odstotka višjo raven zaposlenosti.

S predlagano novelo se niso strinjali v opozicijski SD. Kot je dejal Matevž Frangež, takšno zmanjšanje davčnih prihodkov pomeni zmanjševanje javnofinančnih prihodkov v višini 266 milijonov evrov na letni ravni, medtem ko ima minimalne učinke na BDP. V SD so zato z dopolnilom predlagali črtanje znižanja splošne davčne stopnje, a je večina članov odbora takšen predlog zavrnila.

Z novelo zakona o dohodni se po Šušteršičevih besedah prav tako povišujejo davčne olajšave, poleg tega pa vlada predlaga spremembo progresivne dohodninske lestvice. S tem je vlada, kot je dejal Šušteršič, posegla "v jedro problema", in sicer obremenitev dohodkov srednjega razreda.

A so koalicijski poslanci sprejeli dopolnilo, s katerim so iz predloga črtali člen o spremembi dohodninske lestvice. Kot so obrazložili, pogajanja vlade s sindikati o vsebini ukrepov, ki jih je treba uveljaviti za okrepitev prihodkovne strani državnega proračuna, še potekajo in soglasje še ni doseženo. Zato ocenjujejo, da je primerno predlog za spremembo dohodninske lestvice v tem trenutku umakniti iz predloga zakona in razpravo s sindikati nadaljevati.

V SD so ob tem vladni koaliciji očitali, da "eno govori, drugo pa dela". Sami so podpirali predlog, ki ga je pripravila vlada, hkrati pa predlagali še, da bi uvedli dodatni dohodninski razred na ravni 60.000 evrov bruto letnega zaslužka, za katerega bi dohodnina znašala 50 odstotkov. A je tudi to dopolnilo večina članov odbora zavrnila.

Odbor je za torkovo sejo pripravil tudi novelo zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012, ki ne glede na veljavne kolektivne pogodbe predvideva zamik izplačila regresa v javnem sektorju za en mesec, in sicer z maja na junij. Glede višine regresa pa po Šušteršičevih besedah puščajo odprt prostor za morebiten dogovor s sindikati javnega sektorja, ki bi ga vnesli v zakon o uravnoteženju javnih financ.

Prav tako naj regres v podjetjih, ki so v več kot četrtinski lasti države, ne bi smel preseči minimalne plače oziroma 763 evrov bruto ali 584 evrov neto. Predlagani ukrep naj bi veljal, dokler gospodarska rast ne bo presegla 2,5 odstotka.

Nocojšnjo sejo so sicer obstruirali poslanci Pozitivne Slovenije, ki so prepričani, da DZ teh predlogov ne bi smel obravnavati po nujnem postopku na potekajoči seji. Menijo, da bi vladna koalicija morala z odločanjem o teh treh zakonih počakati in bi jih DZ sprejemal hkrati z rebalansom letošnjega proračuna, še poroča STA.