Nadomestilo pomemben vir občinskih proračunov

Ta čas modre davčne ovojnice dobivajo na območju Ljubljane. Vlada o drugačni obdavčitvi nepremičnin še molči.

Objavljeno
10. maj 2012 10.35
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča je pomemben vir občinskih proračunov. Lani so zavezanci plačali 170 milijonov evrov dajatve.

Podatke za odmero nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča priskrbijo občine, odločbe izda davčna uprava, kjer ugotavljajo, da se kakovost občinskih podatkov izboljšuje in tako je bolj natančna tudi odmera. Občine, v katerih skrbno pazijo na ta vir, pri lastnikih nepremičnin vsaj enkrat v letu preverijo, ali so podatki, na katerih temelji odmera nadomestila, pravilni, in tako spodbujajo lastnike, da podatke posodabljajo. Številne občine zdaj tudi zagnano preverjajo evidence o nepremičninah, saj so jim na voljo podatki iz popisa in vrednotenja nepremičnin.

Davčna uprava zadnja leta izda skoraj 700.000 odločb o odmeri nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, kdaj jih zavezanci dobijo, pa je spet odvisno od občine. »Odločbo moramo izdati v treh mesecih, potem ko od občine dobimo podatke za odmero,« pravi Stojan Glavač iz generalnega davčnega urada. Ta čas modre davčne ovojnice dobivajo na primer na območju Ljubljane. Od 1. januarja 2009 pošta odločbe o nadomestilu spet raznaša kot priporočeno pošto, ker je zakonodajalec leta 2008 s spremembami in dopolnitvami zakona o davčnem postopku predpisal, da je davčna uprava dolžna oddati kot priporočene poštne pošiljke z osebno vročitvijo tudi davčne odločbe, s katerimi je določeno obročno plačevanje davka. Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča lahko zavezanci plačajo v dveh obrokih. A čeprav zakon nalaga davčni upravi osebno vročanje odločb o nadomestilu, bo nazadnje štelo, da ste jo dobili, čeprav pismonoši ne boste odprli vrat. Pustil vam bo obvestilo, da vas ovojnica čaka v poslovalnici, a če ne boste prišli ponjo, vam jo bo po izteku roka za vročitev pač pustil v domačem poštnem predalčniku. Veljalo bo, da ste jo dobili, in takrat se bo začel tudi iztekati rok za pritožbo. Po podatkih davčne uprave je med pritožbami, ki jih dobijo na izdane odločbe, največ povezanih prav z nadomestilom, kar skoraj tretjina vseh.

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – ki v davčni stroki sicer šteje za zelo zastarelo in sporno dajatev – je za občine torej še vedno kar lepo okrogel vrabec v roki, medtem ko je novi davek na nepremičnine za zdaj le mrtev golob na strehi. Sedanja vlada o novem sistemu obdavčitve nepremičnin, ki bo temeljil na popisu in vrednotenju nepremičnin, namreč kar molči. Neuradno je mogoče izvedeti, da novi minister za finance Janez Šušteršič ni naklonjen takšni dajatvi. Tako se morajo občine še naprej držati nadomestila, prek katerega si na ravni vseh občin zagotavljajo od devet do deset odstotkov lastnih virov. Od občin noben zakon izrecno ne zahteva, da odmerjajo nadomestilo, a zaradi prilivov v občinsko blagajno ga plačujejo občani povsod, le v občini Rogašovci ne. Dohodki občin iz nadomestila postopoma naraščajo: leta 2006 so občine z nadomestilom dobile 134,722 milijona evrov, leto pozneje 136,855 milijona evrov, leta 2008 jim je nadomestilo zagotovilo 151,113 milijona evrov, leta 2009 še malo več, 162,029 milijona, podatki za zadnji dve leti so prikazani v tabeli.