Nadzorniki Primožu Pircu močno majejo stolček

Vodja Stanovanjskega sklada zavrača očitke NS o negospodarnem ravnanju. Kandidat za začasnega direktorja Ljubo Jasnič.

Objavljeno
19. oktober 2011 20.18
Posodobljeno
19. oktober 2011 20.18
Direktor Stanovanjskega sklada RS Primož Pirc
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Ljubljana – Vlada bo na jutrišnji seji verjetno odločala o predlogu nadzornega sveta republiškega stanovanjskega sklada, da razreši direktorja Primoža Pirca. Vodja nadzornikov, okoljski minister Roko Žarnić, odločitve še ni hotel komentirati, dejal pa je, da bo nadzorni svet odstopil, če vlada predloga ne bo sprejela.

Neuradno smo izvedeli, da je ideja o predlogu za razrešitev Primoža Pirca v nadzornem svetu zorela že pol leta, »stvari so se kopičile«. Kateri so razlogi za to, da so nadzorniki s predsedujočim Rokom Žarnićem na čelu izglasovali predlog za odstavitev, nam minister ni hotel pojasniti. Dejal je, da bo o tem govoril po današnji seji vlade, ki se mora odločiti o predlagani razrešitvi. Zavrnil je namigovanja, da bi za vsem stala njegova stranka (Desus), poudaril pa je, da bo nadzorni svet stanovanjskega sklada odstopil, če vlada ne bo sprejela njihovega predloga. Dodajmo, da je član nadzornega odbora in generalni sekretar Desusa Ljubo Jasnič – ki je po nekaterih informacijah poleg Žarnića in tretjega predstavnika nadzornikov blizu Desusa Franca Stanovnika glasoval za Pirčevo zamenjavo – potrdil, da je pripravljen začasno prevzeti vodenje SSRS, če bo vlada sprejela predlog nadzornikov.

Pirc zavrača očitke

Direktor sklada Primož Pirc je očitke o slabem vodenju zavrnil in dejal, da so odnosi z nekaterimi nadzorniki, ki vsi pripadajo isti politični opciji, postali napeti junija letos. Pričakuje, da na seji vlade predlog za zamenjavo ne bo sprejet ter »da se bodo odgovorni vprašali, kako je mogoče, da nekdo, ki je januarja dobil mandat za vodenje sklada, kar nenadoma ni več vreden zaupanja.«

Nadzorniki negospodarnost Pircu očitajo pri nakupu stanovanj in vrstnih hiš v Pivki, o čemer smo v Delu prvi pisali septembra. SSRS je leta 2008 od podjetja Galop, ki ga vodi Željko Miklič, odkupil 24 vrstnih hiš (Petelinjski hrib) in šest stanovanj v Pivki. Od skoraj štirih milijonov evrov, kolikor je sklad po podatkih iz supervizorja v letu dni od oktobra 2008 nakazal Galopu, je bila vrednost nepremičnin verjetno 3,3 milijona evrov, dejanske cene pa nam niti na skladu niti Miklič niso hoteli povedati. Zanimanja niti za tržni odkup hiš, kar je bil skladov prvotni namen odkupa, niti kasneje za oddajo v najem in pred mesecem dni za nakup na podlagi javne dražbe ni bilo.

Medtem ko je Miklič za Delo pred mesecem dni priznal, da analize trga pred začetkom gradnje niso delali, je Pirc danes dejal, da so takšno analizo pred odločitvijo za nakup izvedli, da pa takratnih razmer in odločitev ne moremo ocenjevati v luči današnjih razmer. Investicijo so izpeljali tudi na podlagi usmeritve takratne vlade, da mora stanovanjski sklad delovati na celotnem območju Slovenije, je povedal Pirc. Janez Podobnik, ki je bil v letu 2008 resorni minister, nam je dejal, da še vedno meni, da je bila takšna usmeritev o delovanju sklada pravilna, in ponovil Pirčevo stališče o spremenjenih razmerah na nepremičninskem trgu v zadnjih treh letih. Dodal je še, da odločitve o investicijah potrjuje nadzorni svet in da so bili vsi postopki v povezavi s projektom Pivka izpeljani korektno. Kot je dejal Pirc, je naročil skrbni pregled celotnega projekta, ki je pokazal, da je bil obravnavan »z enako mero skrbnosti kot vsi drugi projekti«.

Za Delo je direktorica pivške občinske uprave Mihaela Smrdel pred mesecem dni dejala, da so na tem območju zemljišča še dovolj poceni, da si ljudje, ki si želijo hiše, te raje zgradijo sami za primerljivo ceno. Tudi za oddajo v neprofitni najem je po njenem mnenju malo možnosti, saj so potrebe predvsem po manjših stanovanjih. Cene, ki jih je na dražbi postavil sklad, kljub temu da jih je znižal, so še previsoke, meni.

Zakaj Brdo stoji tokrat?

Drugi očitek Pircu, ki od nadzornikov ni prejel nikakršnih pojasnil za sprejetje sklepa o predlogu za razrešitev, naj bi bilo zavlačevanje z gradnjo naselja s 650 stanovanji na ljubljanskem Brdu. Po prekinitvi pogodbe z GPG zaradi insolventnosti je SSRS po Pirčevih besedah za september načrtoval objavo javnega razpisa za dokončanje gradnje, zato je pripravil vso razpisno dokumentacijo. »Postopek trenutno stoji zaradi zahtev nadzornega sveta za pripravo meril za novi javni razpis. Na zadnji seji pa je bil celo sprejet sklep, da javni razpis še ne gre v objavo.«

So pa na SSRS še poudarili, da skladno s predpisi nadzorni svet nima pristojnosti, da sodeluje pri pripravi ali izvedbi postopkov javnega naročanja, saj je to v nasprotju z njegovo nadzorno funkcijo. »Kljub temu in kljub opozorilom SSRS in njegovega direktorja si je nadzorni svet ta pooblastila vzel,« so še sporočili iz sklada in s tem verjetno potrdili neuradne informacije, da so takšno ravnanje dali v preverbo ustreznim organom.