Nepremičnine v tujini varne pred davkom

Lastnike milijonskega premoženja rešujeta tudi najemnina in državna meja.

Objavljeno
07. september 2012 23.08
Portoroz, hise, vile, Vladimir Polic
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Odločbe o odmeri davka za lastnike nepremičnin, skupaj vrednih več kot milijon evrov, bo davčna uprava izdala po 17. septembru. Zdi se, da bo zavezancev za davek nazadnje le peščica.

Prezgodaj je še za analitične podrobnosti o 281 lastnikih nepremičnin, ki davčni upravi (Durs) niso oddali podatkov, s katerimi bi utemeljevali, da niso zavezanci za novo dajatev. Prav tako še ni mogoče reči, ali se je pred dodatnim davkom rešilo vseh 658 lastnikov, ki so se odzvali na poziv davčne uprave, naj ji vrnejo izpolnjene sezname o svojem premoženju in dokažejo, da je nepremičnina namenjena poslovni rabi oziroma jo oddajajo. »Ker se je ravnokar iztekel rok, do katerega so morali zavezanci vrniti izpolnjene sezname in priložiti morebitna dokazila, smo pošiljke zgolj prešteli. Zdaj se bo začela njihova vsebinska obravnava,« dodajajo na generalnem davčnem uradu. Pozive, naj opredelijo premoženje, je davčna uprava poslala 939 lastnikom.

V ospredju pogovorov o novem, začasnem »milijonskem« davku, je zdaj vprašanje, koliko lastnikov bo davek sploh plačalo. Zakon za uravnoteženje javnih financ, ki je uvedel dodatno dajatev za velike lastnike nepremičnin, med neobdavčene izjeme uvršča nepremičnine za poslovno in industrijsko rabo ter javni namen. »Namen je predvsem v obdavčitev zajeti tako imenovano pasivno nepremično premoženje, to je nepremičnine, ki se ne uporabljajo za opravljanje dejavnosti ali niso namenjene javni rabi,« pojasnjujejo na ministrstvu za finance. S svojimi pojasnili je med neobdavčene izjeme uvrstilo tudi posameznike brez dejavnosti.

Obdavčitev bo torej obšla tudi vse lastnike, ki so denar naložili v stanovanja, če le imajo v njih najemnike, s katerimi so sklenili pogodbe. Po podatkih davčne uprave je nepremičnine lani oddajalo 95.851 lastnikov: 26.406 jih je oddalo napovedi za najemnine, ki so jim jih plačali posamezniki, 69.445 lastnikov je oddajalo premoženje poslovnim subjektom, ki o plačani najemnini sami poročajo davčni upravi prek REK-obrazcev. Podatki davčne uprave v tabeli kažejo, da so lastniki nepremičnin z najemninami pri vseh vrstah najemnikov lani dosegli približno 173,397 milijona evrov davčne osnove, pri čemer je akontacija dohodnine znašala več kot 30,534 milijona evrov.

Nova dajatev velja le za milijonske nepremičnine v Sloveniji, nepremičnine slovenskih rezidentov v tujini so na varnem. »Obdavčen pa je lahko tudi tujec oziroma nerezident, če je lastnik nepremičnine v Sloveniji,« dodajajo na Dursu.