O TEŠ6 prihodnji teden

Odločanje o poroštvu je spremljal protest nevladnih okoljskih organizacij.

Objavljeno
21. junij 2012 10.59
Posodobljeno
21. junij 2012 10.59
Borut Tavčar, gospodarstvo, J. S. S., Delo.si
Borut Tavčar, gospodarstvo, J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Odbor DZ za finance je danes obravnaval predlog zakona o državnem poroštvu za TEŠ6. Razpravo so prekinili ob 14. uri, saj, kot je dejal predsednik odbora Andrej Šircelj, ni dobil zagotovila o končni ceni projekta. Razpravo bodo predvidoma nadaljevali prihodnji četrtek.

Vzporedno so se pred državnim zborom zbrali protestniki koalicije nevladnih okoljskih organizacij »Še je čas«, ki so zahtevali, da država projektu TEŠ6 odreče poroštvo za 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke. Pred parlamentom so postavili 1320 glinenčkov, ki so glede na raziskavo Greenpeace simbolno predstavljali število smrtnih žrtev v času obratovanja TEŠ6. Medtem ko so za direktorja TEŠ Simona Tota takšne izjave neresne, protestniki vztrajajo, da projekt ni potreben.

Srečko Meh (SD), ki je v parlamentarno proceduro vložil predlog zakona o poroštvu za TEŠ6, je na današnjem odboru dejal, da je treba poroštvo za TEŠ6 nujno odobriti. Matevž Frangež (SD) je dodal, da je zaradi projekta ogrožena polovica slovenske energetike, zaradi česar bi bilo po njegovem mnenju treba kaznovati odgovorne.

Sicer odločitev parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko še ne pomeni sprejetja zakona o poroštvu za 440 milijonov evrov posojila iz EIB.

Černač: TEŠ ni izpolnil vseh pogojev

Minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač je na današnjem odboru ocenil, da TEŠ ni izpolnila vseh petih pogojev, ki jih je v zameno za poroštvo postavila vlada, in poudaril, da ni izpolnjen prvi in bistven pogoj, torej znižanje vrednosti investicije z 1,3 na 1,2 milijarde evrov. Cena montaže je 130 milijonov evrov, potem ko je bila v četrtem noveliranem investicijskem programu postavljena pri 100 milijonov evrov. Pri tem je poudaril, da se je vlada vprašanja TEŠ6 lotila hitro in odgovorno.

Po pojasnilih prvega moža Termoelektrarne Šoštanj Simona Tota je 1,3 milijarde evrov zgornja meja, če bo poroštvo pravočasno podeljeno. »Vrednost investicije je omejena navzgor, ni pa navzdol. Še vedno se najde prostor za znižanja in dodatne možnostih prihrankov na tem področju,« je poudaril. Dodal je, da so v ceno 1,3 milijarde evrov vključili vse elemente, ki so bili izpuščeni v predhodnih investicijskih programih ali pa so bili v njih podcenjeni.

Glede cene montaže je pojasnil, da je bila v času, ko je TEŠ vodil Uroš Rotnik, podpisana pogodba, v kateri je bilo določeno, da bo Alstom informacijo o ceni montaže podal v 25 mesecih po podpisu pogodbe. Prva cena je bila preko 200 milijonov evrov, a so pogajali za znižanje cene. Danes je po Totovih besedah ta cena med 130 in 140 milijonov evrov, v ceno pa so vključena vsa montažna dela, ki se bodo v prihodnjih letih še izvršila.

Pozitivna Slovenija je zahtevala odločitev, da o poroštvu za projekt TEŠ6 odloči vlada.