Območje evra konec leta 2011 z rekordno brezposelnostjo

Brezposelnost je znašala 10,4 odstotka, kar je nov rekord območja skupne evropske valute od leta 1999.

Objavljeno
31. januar 2012 13.35
Je. G., Pi. K., Delo.si
Je. G., Pi. K., Delo.si
Ljubljana - Območje evra je leto 2011 končalo z rekordno stopnjo brezposelnosti. Znašala je 10,4 odstotka, kar je nov rekord območja skupne evropske valute, odkar je bilo v letu 1999 vzpostavljeno. Stopnja brezposelnosti v EU pa je decembra lani znašala 9,9 odstotka, piše STA.

Brez dela je bilo konec lanskega leta 23,8 milijona prebivalcev EU, od tega 16,5 milijona v državah z evrom, so danes sporočili iz evropskega statističnega urada Eurostat.

V primerjavi s koncem leta 2010 se je stopnja brezposelnosti tako v območju evra kot v celotni EU lani zvišala za po 0,4 odstotne točke. Število iskalcev zaposlitve se je v državah z evrom lani povečalo za 751.000, v vseh 27 članicah unije pa za 923.000.

Najbolj se je lani povečala v Grčiji, na Cipru in v Španiji. Vse tri države so morale v prizadevanjih za povrnitev zaupanja vlagateljev sprejeti stroge varčevalne ukrepe, med njimi odpuščanje v javnem sektorju in zmanjšanje izdatkov.

Med državami članicami, za katere je Eurostat imel podatke, so najnižjo stopnjo brezposelnosti beležile Avstrija (4,1 odstotka), Nizozemska (4,9 odstotka) in Luksemburg (5,2 odstotka). Najvišjo stopnjo brezposelnosti pa so imeli v Španiji (22,9 odstotka), Grčiji (19,2 odstotka v oktobru lani) in Latviji (15,3 odstotka v tretjem lanskem četrtletju).

Med brezposelnimi v EU jih je bilo 5,5 milijona mlajših od 25 let, od tega 3,3 milijona v območju evra. Stopnja brezposelnosti med mladimi je tako v EU znašala 22,1 odstotka in v območju evra 21,3 odstotka.

V Sloveniji je stopnja brezposelnosti tudi decembra lani ostala pri 8,2 odstotka, kamor se je povzpela septembra.

V ZDA je stopnja brezposelnosti decembra lani znašala 8,5 odstotka, na Japonskem, kot je danes sporočila vlada v Tokiu, pa 4,6 odstotka.

Ukrepi EU na področju brezposelnosti med mladimi

Vrh EU je sprejel izjavo o ukrepih za krepitev gospodarske rasti in dvig zaposlenosti, še posebej med mladimi. Vsaka članica bo morala ukrepe za dvig zaposlenosti opredeliti v svojih nacionalnih reformnih programih, ki jih redno pošilja v Bruselj, in sicer v posebnih nacionalnih akcijskih načrtih za zaposlovanje.

Osmim članicam, ki imajo največje težave na področju brezposelnosti mladih bo EU tudi pomagala pri preusmerjanju evropskih sredstev v projekte za podporo prehodu mladim na trg dela ali v nadaljnje usposabljanje.

Gre za Španijo, kjer je stopnja brezposelnosti med mlajšimi od 25 let kar 48,7 odstotka, Grčija, kjer je bila oktobra lani pri 47,2 odstotka, Slovaška (35,6 odstotka), Litva (oktobra lani 31 odstotkov), Italija (31 odstotkov), Portugalska (30,8 odstotka), Latvija (oktobra lani 30 odstotkov) in Irska (29 odstotkov).

Že danes bo po navedbah tiskovne predstavnice Evropske komisije Pie Ahrenkilde Hansen predsednik komisije Jose Manuel Barroso pisal omenjenim državam, v naslednjih dneh pa naj bi tam začele delovati tudi posebne ekipe za ukrepanje, sestavljene iz vladnih predstavnikov, socialnih partnerjev in Evropske komisije.

Te naj bi pomagale pri oblikovanju akcijskih načrtov, za to pa imajo članice 11 tednov časa. Eden od poglavitnih poudarkov naj bi bil predvsem preusmeritev neporabljenih sredstev EU za projekte za dvig zaposlenosti med mladimi. Vse skupaj naj bi bilo v strukturnih skladih sicer v EU na voljo še za 82 milijard neporabljenih sredstev.

Slovenija zaenkrat ni med problematičnimi državami, ko gre z brezposelnost mladih, saj je bila decembra lani s 15,2-odstotno stopnjo precej pod povprečjem EU. Barroso jo je v ponedeljkovem nastopu pred voditelji celo izpostavil kot primer dobre prakse spodbujanja zaposlovanja mladih.