»Od 400 cenilcev je zaupanja vrednih 50.«

Cenilci in ocenjevalci vrednosti nepremičnin so po ocenah cene napihovali tudi za petino in več.

Objavljeno
19. september 2012 23.10
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo

Ljubljana – Pred nakupom ali prodajo nepremičnine se mnogi srečajo s strokovnjakom, ki oceni njeno vrednost. Čeprav bi morala biti neodvisna, izkušnje kažejo, da pogosto ni povsem tako. S težavo se očitno srečujejo tudi v bankah, ki na podlagi cenitev odobrijo ali zavrnejo vlogo za posojilo.

»Prevečkrat se zgodi, da tisti, ki plača storitev, cenilcu sugerira vrednost,« pravi sogovornik iz bančnih krogov in dodaja, da mnogi od tistih, ki imajo licenco za opravljanje tega dela, upoštevajo strankine želje. »Od 400 cenilcev je zaupanja vrednih 50.«

Banka hkrati z večanjem vrednosti posla, ki ga namerava financirati, zmanjšuje izbor kandidatov, pri katerih bi naročili cenitev. Meni, da se ocena vrednosti neke nepremičnine, ki jo ocenita dva cenilca, včasih preveč razlikuje, da bi bila lahko posledica napake, prav tako vrednost neke klasične nepremičnine ne more upasti za pet- ali celo desetkrat. »Cenilci bi morali vzpostaviti sistem nadzora, da bi lahko anomalije odkrivali in se do njih opredeljevali,« predlaga in dodaja, da sta težavi tudi, da kaznovanja za takšno neetično ravnanje ni, včasih pa je dvomljivo tudi znanje.

Na ministrstvu za pravosodje, kjer podeljujejo licence sodnim cenilcem za gradbeno stroko (združenje Sicgras), so pojasnili, da so jih od leta 2009 do lani odvzeli peščici, vzroka pa sta bila neredno delo ali pa niso predložili dokazil za podaljšanje statusa. Letos je status sodnega izvedenca in sodnega cenilca za različna strokovna področja, med katerimi je tudi gradbeništvo, izgubilo 62 ljudi, ker niso predložili dokazil o strokovnem izpopolnjevanju.

Drugo združenje, ki podeljuje licence za vrednotenje nepremičnin, je Slovenski inštitut za revizijo (Sir). Glede na pogoje za pridobitev licence kaže, da je njihovo delo bolj nadzorovano, potrebujejo tudi več izobraževanj.

Marko Novak, predsednik skupine za zavarovanja pri Združenju bank Slovenije je analiziral kakovost dela Sicgrasovih cenilcev in Sirovih ocenjevalcev vrednosti nepremičnin in večine izmed njih ni ocenil pozitivno. V okviru nepremičninske konference, ki bo danes in jutri v Portorožu, bo med drugim opozoril na napihovanje vrednosti nepremičnin v preteklem desetletju, v posameznih primerih tudi do 100 odstotkov, sankcij pa ni bilo.

Andrej Kocuvan pojasnjuje, da so v Sicgrasu uvedli sistem revidiranja, ugotavljajo pa, da napake niso posledica zavestne kršitve kodeksa, ampak pomanjkljivo znanje, spremembe na trgu in podobno. Sprašuje se, zakaj so cenitve tajne, odločevalci v javnem naročanju na primer nimajo možnosti vpogleda v cenilni zapisnik.