Opomin zaradi neusklajene zakonodaje pri pesticidih

Vlada se je dogovorila, da bo direktiva prenesena v slovenski pravni red v najkrajšem možnem času letos.

Objavljeno
10. maj 2012 21.03
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - Vlada je na današnji seji odgovorila na uradni opomin Evropske komisije, ki je v predsodnem postopku opozorila Slovenijo zaradi nenotifikacije predpisov za prenos evropske direktive »o določitvi okvira za ukrepe skupnosti za doseganje trajnostne rabe pesticidov v pravni red Slovenije«. V odgovoru so zapisali, da bo omenjena direktiva (2009/128/ES) prenesena v slovenski pravni red v najkrajšem možnem času letos.

Predlog zakona, ki pomeni uskladitev s pravnim redom EU, je že pripravljen, o njem je že stekel postopek znotraj resornega (kmetijsko okoljskega)ministrstva. Javna obravnava zakona je bila, pravijo, zaključena 14. 9. 2011. Tako bo predlog novega zakona o fitofarmacevtskih sredstvih šel v medresorsko usklajevanje v sredini tega maja, julija bi ga naj sprejeli na vladi, v državnem zboru pa naj bi ga sprejeli do konca leta.

Slovenija je evropsko direktivo, ki določa rabo in prodajo fitofarmacevtskih sredstev (FFS), izobraževanja uporabnikov, tretiranja iz zraka, skladiščenje odpadkov (embalaže in ostankov fitofarmacevtskih sredstev) in podobno.

»Te vsebine smo imeli pri nas urejene že po starem zakonu, zato imamo 90 odstotkov te direktive že nacionalno implementirane po obstoječem zakonu. Naprimer testiranje škropilnic imamo mi urejeno že več kot 15 let, Evropa pa zdaj to komaj začenja uvajati s to direktivo,« je pojasnil Jernej Drofenik iz Fitosanitarne uprave ministrstva za kmetijstvo in okolje. A ureditev, ki že velja in je bila notificirana v začetku letošnjega leta, je zato, ker direktiva EU ni v celoti prenešena v naš pravni red, neustrezna.

Edine vsebine, ki še niso prenešene v trenutni pravni red se nanašajo na takoimenovano obvezno integrirano varstvo rastlin, kar bo po direktivi obvezno po letu 2014, skupaj z novo finančno perspektivo.

Slovenija sicer že ima ta nadstandard, ki pa, kot pravi Drofenik, ni popolnoma v skladu z zahtevami direktive. »Ta direktiva prvič uvede, da je za vso kmetijska proizvodnjo obvezna zmanjšana uporaba FFS, pri nas je bil pa doslej to nadstandard, za katerega so kmetje in podjetja dobili dodatna plačila, ker so spoštovali višje standarde. Po letu 2014 bo pa v skaldu s to direktivo to postal standard, običajna praksa in bo tudi del navzkrižne skladnosti.«