OZS o težavah podjetij propadlih dolžnikov

»Zaradi razlag predpisov s področja DDV imajo številni poslovni subjekti finančno škodo, ki bi se jo dalo preprečiti.«

Objavljeno
17. julij 2012 18.15
J. S. S., Delo.si
J. S. S., Delo.si

Ljubljana - Obrtno-podjetniška zbornica je ogorčena nad stanjem v državi, saj po njihovi oceni ta ne deluje v smeri spodbujanja podjetnikov in obrtnikov.

»V zadnjih nekaj letih je propadlo kar nekaj podjetnikov in obrtnikov, ki so poslovali z neplačujočimi poslovnimi partnerji. Ker bi lahko svojo obveznost iz DDV zmanjšali šele po prisilni poravnavi ali stečaju njihovih dolžnikov, sami pa so zaradi likvidnostnih težav prenehali poslovati že pred njihovimi dolžniki, sedaj po mnenju DURS in Upravnega sodišča nimajo pravice do vračila DDV, ki so ga državi plačali zaradi poslov s svojimi propadlimi dolžniki,« opozarjajo v zbornici

Opozarjajo, da davčni zavezanec lahko zmanjša znesek obračunanega DDV, če na podlagi pravnomočnega sklepa sodišča o zaključenem stečajnem postopku ali uspešno zaključenem postopku prisilne poravnave ni delno ali v celoti poplačan. Če pa upnik kot poslovni subjekt propade pred svojim insolventnim dolžnikom, bi imel možnost zaprositi za vračilo DDV le kot fizična oseba, in sicer po prenehanju njegove identifikacije za DDV.

Dodajajo, da glede na njihobo sodno prakso davčni zavezanec v tem primeru nima pravice do vračila DDV, saj je to predvideno le za tiste zavezance, ki so identificirani za DDV. Slednje pa nikakor ni v skladu z osnovnimi načeli zakona o DDV. »Čeprav je na tem področju trenutno pravna praznina, to ne pomeni, da že sama uporaba osnovnih načel sistema DDV ne bi omogočala pristojnim organom, da bi ravnali v duhu davčne nevtralnosti tudi po prenehanju identifikacije za DDV in denar nekdanjim davčnim zavezancem enostavno vrnili. To potrjuje tudi novejša praksa pristojnih organov, ki davčnim zavezancem omogoča odbitek DDV, ki so ga plačali pred identifikacijo za DDV« še opozarjajo na obrtni zbornici.

Smiselna zakonska rešitev po mnenju OZS bi bila, da ne bi bilo nobenih ovir za vračilo ali doplačilo DDV, četudi po prenehanju identifikacije.

Iztok Mohorič iz Svetovalnega centra OZS opozarja, da ni potrebna nobena sprememba zakona ampak ga je treba zgolj pravilno izvajati. »Takšno izvajanje terja sodna praksa Sodišča evropskih skupnosti, ki je naše Upravno sodišče žal nit ne pozna niti ne spremlja,« opozarja Mohorič.

»Zaradi ozkih razlag predpisov s področja DDV imajo številni nekdanji poslovni subjekti, ki so kot upniki propadli zaradi svojih dolžnikov, dodatno in nepotrebno finančno škodo, ki bi se jo dalo z zdravorazumskim ravnanjem pristojnih preprečiti« je prepričana Božena Macarol iz Svetovalnega centra OZS.