Poroštvo za TEŠ6 ključno za likvidnost HSE

 V Holdingu Slovenske elektrarne razmišljajo tudi o zahtevi za dokapitalizacijo, če država že ne da poroštva.

Objavljeno
19. junij 2012 22.25
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Pogajanja Termoelektrarne Šoštanj z Alstomom o morebitnem dodatnem znižanju cene projekta TEŠ6 z 1,3 milijarde evrov bodo trajala še jutri. O umiku delavcev Alstoma ni govora, saj je ta napovedal postopen umik do petka. »Brez poroštva je HSE ogrožen,« ugotavljajo nadzorniki HSE.

O rezultatih zadnjih pogovorov z Alstomom v TEŠ nočejo govoriti, saj bodo o tem najprej obvestili lastnika (Holding Slovenske elektrarne) in vlado. Izvedeli pa smo, da se dogovarjajo o ceni montaže glavne tehnološke opreme, ki naj bi stala 155 milijonov evrov ali še nekoliko manj. Cena temelji na dejanskih ponudbah podizvajalcev, marže pa naj bi Alstom po novem znižal na največ 25 milijonov evrov. Zdaj naj bi postalo mogoče tudi to, da bi TEŠ jutri vladi dostavil podpisano ceno montaže.

Medtem je kar dobre štiri ure razpravljal tudi nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). Generalnega direktorja HSE Matjaža Janežiča nadzorniki še niso razrešili, so pa začeli postopek za izbiro novega direktorja, saj Janežiču novembra poteče mandat. Več pozornosti so namenili poslovanju HSE in ugotovili, da »se bodo brez izdanega državnega poroštva dela pri gradnji nadomestnega bloka TEŠ6 ustavila, družba HSE pa se bo že sredi poletja zaradi obveznosti pri financiranju del pri gradnji bloka 6 znašla v likvidnostnih težavah. Konec leta se tako v primeru unovčitve starševske garancije primanjkljaj likvidnih sredstev lahko poveča že čez 300 milijonov evrov. Gradnja nadomestnega bloka 6 se bo s tem v vsakem primeru podaljšala in podražila za nepredvidljiv znesek.«

Posojila predraga

Kot rešitev je bilo večkrat omenjeno najetje premostitvenega posojila pri komercialnih bankah za vsaj 75 milijonov evrov. Toliko naj bi namreč stala dela Alstoma do oktobra. Vendar predsednik nadzornikov HSE Drago Dolinar pravi, da bi bili to ali pa izdaja obveznic precej dražji rešitvi kot poroštvo države in posojilo Evropske investicijske banke (EIB). »Še smo optimisti. HSE in TEŠ sta pristojnim poslala toliko dodatnih informacij in pojasnil, da se lahko smotrno odločijo,« je dejal Dolinar.

Zahteva po državni dokapitalizaciji HSE pa se Dolinarju ne zdi najbolj realna. »To bi bila zagotovo tudi ena od rešitev. Vendar vlada razmetava denar, ko gre za dokapitalizacijo banke, pri HSE pa je verjetno zadaj drugačna rešitev,« meni Dolinar. V HSE so neuradno prepričani, da bi zelo težko dobili tudi posojila komercialnih bank, saj bi te ob zavrnitvi državnega poroštva zahtevale taka jamstva, da bi bilo posojilo preprosto predrago.

Pomemben četrtek

Odločitev parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko ta četrtek v nobenem primeru še ne pomeni sprejetja zakona o poroštvu za 440 milijonov evrov posojila iz EIB. Če bodo poslanci v odboru predlog zakona podprli, bo to po mnenju direktorja TEŠ Simona Tota »pozitiven znak lastnika«. Vendar je za zdaj še vse mogoče.

Sejo odbora za finance bo pred parlamentom spremljal tudi protest združenih okoljevarstvenih organizacij Še je čas. Pred državni zbor bodo po napovedih prinesli 1320 glinenčkov. Toliko smrtnih žrtev bo TEŠ6 po njihovem mnenju povzročil v 40 letih obratovanja. TEŠ jim je sicer prek odvetniške družbe Čeferin poslal opozorilo, da bodo sprožili pravne postopke, če ne bodo nehali razširjati nepreverjenih podatkov. Po podatkih, ki so jih zbrali v TEŠ, se je onesnaževanje okolja v Šoštanju namreč zmanjšalo, še bolj pa se bo s TEŠ6.