Povsem ustreznih le četrtina ponujenih stanovanj

Na javni poziv za odkup stanovanj je v prvem roku na sklad prispelo 86 vlog za 1033 stanovanj.

Objavljeno
25. julij 2012 22.48
stanovanjski sklad
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Stanovanjski sklad RS se je prebil skozi prvi dve fazi izbiranja med ponudbami iz prvega kroga javnega poziva za odkup stanovanj. Od prispelih 89 vlog za več kot tisoč stanovanj jih je v ožjem izboru 16 (s 531 stanovanji), osem vlog pa še proučujejo. V prednostni skupini »vrednih ogleda« je za zdaj približno 250 stanovanj.

Direktor Stanovanjskega sklada RS (SSRS) Žiga Andoljšek je na tiskovni konferenci pojasnil, kako napreduje odkup stanovanj in kako se izvajajo postopki za dokončanje soseske Brdo. Na javni poziv za odkup stanovanj je v prvem roku na sklad prispelo 86 vlog za 1033 stanovanj v skupni vrednosti 143,3 milijona evrov, v drugem roku pa je bila razpoložljiva ponudba že precej manjša: 17 vlog za 75 stanovanj v skupni vrednosti 8,7 milijona evrov. Za zdaj sklad obdeluje prvi sveženj ponudb. Najprej so preverili, ali ponudbe ustrezajo formalnim razpisnim pogojem (in nekaj vlog takoj zavrnili), druga faza pa je bil tehnični pregled, pregled lokacij, tlorisov, demografije.

Pogajanja o cenah

Po Andoljškovih besedah je v ožjem izboru ostalo 16 ponudnikov s 531 stanovanji, osem ponudb pa še proučujejo. Prioriteto med izbranimi ima približno 250 stanovanj; zanje so že oblikovali izhodiščno ceno za pogajanje. V tretji fazi si bodo najzanimivejše enote ogledali, ponudnike seznanili s pogajalskimi izhodišči in izvedli pogajanja. Ta lahko privedejo do višje ali nižje cene, odvisno od kakovosti in vzdrževanosti stanovanj. So pa vsa stanovanja iz ožjega izbora nova in imajo uporabno dovoljenje, staro do tri leta.

Za izbrana stanovanja so na skladu za vse lokacije izdelali demografske analize, analize migracij, rodnosti, ponudbe in povpraševanja, transakcijske cene, ugotovili, ali obstaja interes za najem stanovanj, upoštevali skladove ankete o potrebah po neprofitnih stanovanjih, določili merila o površinski primernosti, določili ceno glede na velikost stanovanj, ocenili kupno moč in povpraševanje po zaposlitvah v posameznih regijah.

Pri ponudbah so bile pravne osebe uspešnejše od fizičnih. Posamezniki so namreč ponujali lastna stanovanja, po eno v večstanovanjski stavbi, večinoma so bila tudi prestara. Za neresne so se izkazali tudi ponudniki, ki so skladu ponudili stanovanja za kar 20 odstotkov višjo ceno, kot so jo sami oglaševali na spletu.

Neodzivni Gorenjci

Skladov izbor pokriva celotno Slovenijo, a ne enakomerno. Z Gorenjske je prišlo nepričakovano malo ponudb. V paketu je nekaj – ne pa veliko – stanovanj v Ljubljani, a ni nujno, da jih bo skladu uspelo kupiti po njegovih pogojih. Celovški dvori, denimo, imajo zelo problematične tlorise (z velikimi terasami), zato je vprašanje, ali se bo sklad v pogajanjih ujel s ponudnikom. Sicer pa bo kmalu na trgu skladovih 480 stanovanj na Brdu.

Kupljena stanovanja bo sklad po tem, ko bo določil natančna merila za izbiro za vsako posamezno enoto – za oddajo oziroma prodajo, ponudil javnosti. Poziv bo objavljen predvidoma jeseni.

Četudi skozi nadaljnja odpiranja ponudb ne bo dovolj primernih stanovanj, sklad ne bo porabil vseh za ta namen predvidenih sredstev (40 milijonov evrov). Denar bo šel za druge produkte, denimo za izboljšanje energetske učinkovitosti večstanovanjskih stavb.

Brdo: septembra začetek del

Odziv na razpis za dokončanje soseske Brdo je bil po Andoljškovem mnenju dober; nanj se je prijavilo osem kompetentnih izvajalcev, gradbenih podjetij in inženiringov. Največ je bilo ponudb za sklop z največ gradbenimi deli. Cene so konkurenčne in so v okviru zagotovljenih sredstev, razen pri prvem razpisanem sklopu. Na skladu si predvsem želijo, da bi izvajalci kakovostno in čim prej dokončali projekt.

Izbor izvajalca za drugi in tretji sklop (dokončanje enega in celotna gradnja drugega objekta) se končuje, odločitev bo znana v kratkem. Delati bi lahko začeli na začetku septembra. Najboljšo ponudbo za ta dva sklopa je oddala družba Imos. Pri prvem razpisanem sklopu (za katerega se Imos ni prijavil) se je naročnik zaradi nepopolnih ponudb in previsoke cene odločil, da javnega naročila ne bo oddal. Zakon mu omogoča, da bo nadaljeval postopek s pogajanji po predhodni objavi s ponudniki, ki so ponudbe oddali v prvi fazi izbora. Najugodnejši ponudnik je bila Javna razsvetljava v konzorciju s podjetjem Pluton gradnje. Dela na tem sklopu se bodo zato verjetno zamaknila za mesec dni (če ne bo vloženih revizij). Soseska bi lahko bila vseljiva konec leta 2013 ali na začetku 2014.

Škoda zaradi zamud

Temeljita prevetritev projekta, ki je zastal za več kot leto dni, je pokazala, kje vse so bile narejene napake in koliko bodo na koncu stale investitorja. Analiza je pokazala napake pri vodenju projekta, od problematičnih pogodb in njihovega izvajanja do načina plačevanja, glavni razlog za zaustavitev so bile težave, ki so izbranega skladovega partnerja, družbo GPG, pahnile v stečaj. O tem podrobneje pišemo na naših spletnih straneh.

Vodstvo sklada ocenjuje skupno škodo na enega do 2,5 milijona evrov. Od tega 165.000 evrov (do junija) znašajo stroški zavarovanja, najetja sanitarij in gradbiščne opreme, nujna dela, ki jih je opravila družba Nivo, so preplačali za 430.000 evrov, zaradi plačevanja po tranšah namesto po dejansko opravljenem delu pa je bil sklad na izgubi za kar 400.000 do 1,8 milijona evrov. Nauk o tem, kako se ne sme delati, sklad že uresničuje v praksi.