Proti dvigu DDV in za previdno prilagajanje trošarin

Na seji upravnega odbora TZS je minister Žerjav poudaril, da je med ključnimi projetki vlade sprememba delovne zakonodaje.

Objavljeno
05. junij 2012 17.17
Posodobljeno
05. junij 2012 18.00
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana - Slovenski trgovci, organizirani v prostovoljni Trgovinski zbornici Slovenije, so ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovanu Žerjavu našli zaveznika na več področjih. Minister, ki je bil gost na seji upravnega odbora zbornice, je posebno odločno zagovarjal (skupno) stališče, da DDV ne gre zviševati.

Potem ko je predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah predstavila razmere v slovenski trgovini, dejavnosti, ki prispeva velik delež k bruto družbenemu proizvodu, je minister Radovan Žerjav članom upravnega in nadzornega odbora zbornice ter predsednikom uprav in generalnim direktorjem najpomembnejših trgovskih podjetij pojasnil, kakšne ukrepe pripravlja vlada za ponovni razvoj in rast gospodarstva.

Administrativno razbremenjevanje

Vlada je namreč k prvemu svežnju (varčevalnih) ukrepov prejšnji teden dodala drugega, ki je bolj usmerjen v povečevanje gospodarske aktivnosti oziroma, kot je dejal Žerjav, v izboljšanje poslovnega okolja. Kar je eno od priporočil EU za Slovenijo s konca letošnjega maja. »Vlada je sprejela drugi paket 75 ukrepov, ki spreminjajo 16 zakonov. Ključna je sprememba zakonodaje, povezane z graditvijo objektov, s poroštvi, s pridobivanjem zemljišč, z njihovimi cenami. S tem ustvarjamo konkurenčnejše poslovno okolje, administrativno ga razbremenjujemo. Za uresničevanje ukrepov smo namenili 377 milijonov evrov. Predvidenih je deset razpisov za greenfield investicije, vezane predvsem na energetsko sanacijo javnih stavb,« je dejal Žerjav.

Ukrepe bo državni zbor obravnaval ter sprejel predvidoma na junijski in julijski seji, do počitnic pa naj bi izvedli tudi preostale ukrepe, ki ne bodo predmet parlamentarne razprave. Izjema je insolvenčna zakonodaja, za katero si bo vlada, kot je dejal Žerjav, vzela časa do septembra. Za jesen je v pripravi še tretji paket, katerega vsebina je še stvar dogovorov. Žerjav je namignil le, da se bodo takrat odvile nekatere davčne zgodbe, nadaljnje poenostavitve postopkov, zmanjševanje birokratskih ovir.

Gost je zbudil posebno odobravanje s svojim trdnim stališčem, da davka na dodano vrednost ne bi smeli zvišati, ker da tega bremena preprosto ne bi smeli preložiti na pleča potrošnikov. Proti povišanju DDV so tudi trgovci, saj bi podražitve zaradi višjega davka preveč okrnile že zdaj pešajočo kupno moč in prodaja v trgovini bi se dodatno znižala.

Postopno višanje trošarin

Podobno je tudi izhodišče pri razmisleku o trošarinski politiki. Žerjav je pojasnil, da se bodo trošarine za gorivo, tobak, alkohol načelno povečevale, vendar se je vlada že v koalicijski pogodbi zavezala, da bo to počasi in postopno. Vodilo bodo cene omenjenih izdelkov v sosednjih državah; vlada bo ves čas tehtala med trošarinskimi prilivi v proračun in posledicami zaradi posledičnega zniževanja prodaje ter skrbela za to, da bodo slovenski ponudniki ostali konkurenčni.

Minister je poudaril tudi, da verjame, da se bo še letos začela razprava o spremembah delovnopravne zakonodaje, medtem ko sta zdravstvena in pokojninska reforma dolgoročna projekta.

Trgovski direktorji sicer niso imeli na voljo veliko časa za izmenjavo mnenj z ministrom, pritoževali pa so se predvsem zaradi neprijaznega okolja za tuje investitorje, nerazumno dragih in dolgotrajnih postopkov pridobivanja soglasij in gradbenih dovoljenj, nad »diktaturo birokratov« in »lokalnimi šerifi, ki si jemljejo po potrebah«, moti jih šibka pravno varnost itn. Žerjav je poudaril, da bo vlada poskušala z novimi ukrepi sanirati stanje.